Slovenský dizajnér Škody hovorí o zmenách dizajnu vplyvom elektrifikácie

6

Podľa interiérového šéfdizajnéra automobilky Škoda, Petra Olaha, prinesie rozvoj elektromobility, autonómnych vozidiel a ich zdieľania dizajnové zmeny.

40-ročný Peter Olah je rodák z Bratislavy, ktorý pracuje ako dizajnér v koncerne VW Group už viac ako 16 rokov. Na „svedomí“ má pritom modely značiek Audi, Lamborghini, Volkswagen, ale predovšetkým Škoda, keďže je vedúcim interiérového dizajnu českej automobilky.

Zmena rozloženia základných prvkov

V rozhovore pre Idnes sa Olah vyjadril aj na tému zmeny dizajnu automobilov vplyvom rozvoja elektrifikácie či autonómnych systémov a zdieľania vozidiel. Hlavným dôvodom meniaceho sa dizajnu má byť podľa neho to, že elektromobily nepotrebujú špeciálny priestor pre motor, keďže elektromotory môžu byť osadené priamo na nápravu.

Nebude tak nutné dodržiavať klasické rozloženie základných prvkov vozidla, ktorými sú motor, kabína a batožinový priestor. Prvé zmeny v tomto smere môžeme vidieť napríklad u elektromobilov značky Tesla. Tie majú kufor nielen vzadu, ale aj v prednej časti. A to v priestore, kde sa bežne nachádza motor.

Ďalšia výraznejšia dizajnová zmena, ktorú elektromobily prinášajú, sa týka prednej masky. Tá už nie je nutná na chladenie motora, a tak elektrické modely, ktoré nepotrebujú chladiť komponenty výkonovej elektroniky nachádzajúce sa v prednej časti, nemusia mať žiadnu masku. Dobrým príkladom je Tesla Model 3.

Autonómia zmení kabínu

Autonómne riadenie zas umožní počas jazdy robiť v kabíne nové veci. Auto sa tak stane obytným priestorom, pričom sa môže jeho interiér zásadne zmeniť, hovorí Olah. A zmeny má podľa neho priniesť aj zdieľané jazdenie.

Strata citového vzťahu k autám

Vplyvom zdieľania vozidiel hrozí, že ľudia začnú strácať citový vzťah k autám. „Keď automobil zdieľam, už nie je úplne môj a je mi teda celkom jedno, ako vyzerá. Ľudia môžu autá prestať vnímať ako symbolickú hodnotu alebo vyjadrenie svojho charakteru,“ hovorí Peter Olah.

Dodáva, že si dizajnéri budú musieť dávať v budúcnosti pozor, aby sa autá nestali „anonymnými“. Ich snahou bude musieť byť to, aby po nich ľudia túžili aj naďalej.

Zdroj: Idnes, titulná fotografia: Škoda 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nová Škoda Octavia bude čerpať aj z dizajnu elektromobilu Vision E
Škoda sa zameriava na cenovo dostupnú a fascinujúcu elektromobilitu
Škoda sa pripravuje na servisovanie svojich elektromobilov a hybridov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

 1. Presne tak automobilky nás úmyselne tlačia do pocitu „SYMBOLICKEJ HODNOTY“ pre ich zámer zisku… Toto nepochopili všetky tie generácie čo za auto sú ochotní si brať úvery a odtrhnúť rodine iné životu potrebnejsiie veci a zážitky.

 2. Ja si naopak myslím, že autá musia byť unifikované. Tak ako je zameniteľná pneumatika, olovený akumulátor musia byť zameniteľné aj ostatné diely. K tomu to napokon aj napriek nevôli automobiliek speje.
  Elektromobilita ich k tomu prinúti.
  Reči o vyjadrení individuality majiteľa prostredníctvom auta sú len obchodnícke klamstvo.
  Citový vzťah k autu (ako hromade plastových a kovových dielov) považujem za psychickú úchylku.

  • Žasnem.Zrejme ste v živote nemal auto do ktorého ste sa ráno tešil že si sadnete.Ja mám rôzne autá ale keď je záruka pekného počasia vytiahnem obstarožné Audi A4 cabrio so šesťvalcom kde nepípa žiadna kontrolka keď si nezapnem bezpečnostný pás,žiadny štart-stop systém mi na križovatke nevypne motor a usmievam sa od ucha k uchu

   • No a to nemas elektromobil…ak by si ho mal…iny by si nikdy uz nechcel…kto ho ma vie o com pisem !…vyskusaj…a zabudnes na obstarozne audi !…vstup do 22 storocia !

   • elektromobil…ziaden servis ! auto ovladas jedininym pedalom !…brzdy ani nepotrebujes !…na krizovatke?…hrobove ticho !…dupnes na plyn?…rozbehnes sa vykonom formula 1 !!!…ale ziaden zvuk !…panenske ticho !…a ty zrychlujes ako v lietadle ! …skus…a vstup do 22 storocia !

Pridajte komentár