Elektromobily môžu byť v EÚ zvýhodnené v oblasti cestných poplatkov

4

Členské štáty Európskej únie budú mať k dispozícii ďalší nástroj, ktorým môžu motivovať spotrebiteľov a firmy ku kúpe elektrických vozidiel. A tým je spoplatňovanie ciest na základe emisií CO2. Cestovanie elektromobilom tak môže byť ešte lacnejšie.

Elektromobily sú aktuálne vo všeobecnosti drahšie ako porovnateľné spaľovacie autá z hľadiska obstarávacích nákladov. V prípade celkových nákladov na vlastníctvo sa však tieto rozdiely stierajú. Vo všeobecnosti vďaka nižším prevádzkovým a servisným nákladom.

Mnohé krajiny tiež motivujú svojich občanov k nákupu elektromobilov, príp. plug-in hybridov ďalšími finančnými výhodami, napríklad nižšími alebo nulovými registračnými poplatkami a daňami či parkovaním zdarma v rámci spoplatnených miest.

A krajiny EÚ získajú ďalší motivačný nástroj, ktorého cieľom je znížiť emisie CO2 v rámci dopravy (tá sa pritom podieľa na celkových emisiách EÚ až 30 %, z toho cestná doprava má na svedomí 75 %). Budú mať totiž možnosť stanoviť výšku cestných poplatkov na základe emisií CO2.

A to sa nemá týkať len ťažkých nákladných vozidiel, pretože rozsah pôsobnosti sa rozšíri napr. o osobné vozidlá, dodávky či autobusy. Elektromobilisti by sa tak mohli dočkať v rámci cestovania po EÚ nižších sadzieb mýtneho alebo používateľkách poplatkov. Všetko však bude záležať od politík jednotlivých štátov. Nastavenie konkrétnych podmienok systému poplatkov v tejto oblasti je totiž na nich.

V predmetnej tlačovej správe Rady EÚ sa uvádza, že členské štáty budú mať dva roky na to, aby ustanovenia novej smernice „Eurovignette“ začlenili do svojich vnútroštátnych právnych predpisov. Európska rada v súvislosti s touto smernicou tiež píše, že s cieľom motivovať k nákupu vozidiel, ktoré sú vo svojej triede najlepšie, budú môcť členské štáty uprednostňovať vozidlá s nulovými emisiami.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily by mohli byť v rámci EÚ oslobodené od DPH!
Návrh Euro 7 vraj zakazuje spaľovacie autá. Podpredseda EK ho obhajuje
EÚ chce na cestách 30 miliónov elektromobilov do roku 2030

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pekna myšlienka, škoda že na Slovensku to bude hodne stazene kvoli tomu ze zelene SPZ dali aj Hybridom, tym padom sa tato vyhoda straca, Ziadny typ hybridu nema mat zeleu SPZ, ked raz smradis nemas mat zelenu znacku.

  2. Tiez ma to zaskocilo ked som videl hunrat vyfuk na aute so zelenou znackou… Mali im dat inu farbu a zelenu len elektrickam. Je v tom teraz bordel a aj bude dobuducna…

Pridajte komentár