Nissan Leaf stojí v Singapure vyše 100 000 €. Elektromobily však môžu zdražieť aj u nás

2

Ceny Nissanu Leaf 2 od uvedenia na náš trh narástli. Potešujúce nie sú ani cenovky novej verzie „e+“ so 62 kWh batériou. V porovnaní s niektorými trhmi sme však na tom v tomto smere ešte veľmi dobre. Avšak hrozí, že ceny niektorých elektromobilov porastú aj u nás. Prečo a čo je dôvodom extrémnych cien na niektorých trhoch?

Nissan Leaf so 40 kWh batériou a dojadzom 270 km (WLTP) aktuálne vyjde na slovenskom trhu na 36 130 až 39 200 €, v závislosti od stupňa výbavy. Verzia „e+“ (62 kWh, 385 km) stojí dokonca 45 200 €. V porovnaní s niektorými modelmi od konkurencie, sa pritom môžu zdať tieto ceny pomerne vysoké.

Vlastnenie vozidla môže byť extrémne drahé

Napriek tomu sa nájdu trhy, ktoré môžu o spomínaných cenách len snívať. Jedným z nich je napríklad ten singapurský, kde sa začína predávať Nissan Leaf ešte len teraz. A to zatiaľ iba v základnej 40 kWh verzii. Podstatne šokujúcejšia je však jeho cena 161 800 singapurských dolárov, na ktorú upozornil Insideevs.

Singapurský dolár však nemá v porovnaní s eurom tak nízku hodnotu, ako by sa mohlo kvôli spomínanej cene zdať. Leaf totiž vyjde v prepočte na neuveriteľných 105 000 €. Dôvodom tak vysokej sumy je tzv. COE licencia. Ide o miestne osvedčenie o oprávnení registrácie, vlastnenia a používania vozidla po dobu 10 rokov.

Vysoké registračné poplatky či dane za motorové vozidlá nie sú na mnohých trhoch ničím neobvyklým. A to najmä na tých, kde bojujú so silne znečisteným ovzduším. Tie sa však väčšinou nevzťahujú na vozidlá s ekologickými formami pohonu. Singapur však nemal problém len s ovzduším, ale aj neudržateľnými dopravnými zápchami, a tak pristúpil k radikálnym opatreniam.

Vysoké ceny aj inde

Automobily však môžu byť drahé aj kvôli vysokým daniam. A to napríklad v Nórsku či Turecku (2-násobok). V Nórsku však znížili či zrušili mnohé dane a poplatky na nabíjateľné vozidlá, dôsledkom čoho sú mnohé elektrické modely lacnejšie ako porovnateľné spaľováky. A to spôsobilo boom elektromobility v tejto škandinávskej krajine.

Vozidlá však nepredražujú len dane a rôzne registračné poplatky, ale aj vysoké clá. A tie sa napríklad na smolu automobiliek dovážajúcich vozidlá z USA do Číny, vzťahujú aj na elektromobily, čím dochádza aj k výraznému predraženiu vozidiel značky Tesla (cca + 25 %).

Možný rast cien aj v EÚ

Problém s clami sa pritom môže dotknúť aj elektromobility v EÚ, a to nielen v dôsledku prebiehajúcej obchodnej vojny medzi USA a Čínou. Problémom totiž môže byť aj Brexit. V prípade, že by sa EÚ a Veľká Británia nedohodli na osobitých podmienkach obchodného styku, začali by platiť dovozné tarify na autá vo výške 10 %. A problémom je, že Nissan Leaf určený pre európsky sa vyrába práve na Britských ostrovoch.

Ďalšie komplikácie môže priniesť aj narastajúci dopyt a nedostatočná ponuka batérií do elektromobilov. Dôsledkom toho nedokážu niektorí výrobcovia upokojovať dopyt po svojich vozidlách, pričom hrozí zvyšovanie ich cien. Takže ak uvažujete o kúpe elektromobilu, vedzte, že vyčkávanie sa nemusí vyplatiť. Tým však nechceme strašiť, ale upozorniť, že je dobré sledovať pomery na trhu. Počkať sa však určite oplatí na štátne dotácie, ktoré by mali byť spustené v decembri.

Zdroj titulnej fotografie: electrive.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Predajcovia začínajú výrazne zdražovať Hyundai Kona Electric
Nissan zvýšil ceny nového Leafu kvôli veľkému zájmu. O koľko zdražel u nás?
Tesla Model S vyjde v Nórsku v konečnom dôsledku lacnejšie ako Toyota Prius

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár