Bosch prepojí elektromobily s cloudom, aby predĺžil životnosť ich batérií

3

Spoločnosť Bosch oznámila, že vyvinula technológiu, ktorá významne predĺži životnosť batérií elektromobilov. A to vďaka ich pripojeniu na cloud. Služba sa pritom už čoskoro dostane do praxe.

Tak asi ako všetko, aj batérie elektromobilov časom, resp. používaním degradujú, konkrétne ich kapacita. A to najmä z dôvodu vysokého počtu nabíjacích cyklov, častého využívania ich maximálneho výkonu (napr. pri športovej jazde) a extrémnych teplôt, a to či už nízkych alebo vysokých.

Bosch preto vyvinul technológiu, ktorej cieľom je minimalizovať pokles kapacity batérií, a teda aj dojazdu elektromobilov. Využíva pritom cloudové riešenia, ktoré pomáhajú so správou batérií v reálnom čase. Ich inteligentné algoritmy dokážu okamžite rozpoznať záťažové faktory, ktoré majú negatívny vplyv na batériu. Na základe toho potom podnikne palubný systém vozidla konkrétne opatrenia.

Spomalenie degradácie až o 20 %

Ide o softvérovú funkciu v rámci cloudu, ktorý je pripojený k elektromobilu. Podľa spoločnosti Bosch môžu vykonané opatrenia vyplývajúce z inteligentných procesov spomaliť degradáciu batériových článkov až o 20 %. Pri predpokladanej 10-ročnej životnosti batérie v rámci vozidla by to teda znamenalo 2 roky navyše.

Kľúčovú rolu hrajú údaje v reálnom čase, ktoré sa získavajú priamo z vozidla, ako aj jeho okolia. Na základe nich potom cloudové služby optimalizujú každé jedno jeho nabíjanie. Poskytujú pritom vodičovi tipy šité na mieru, a to prostredníctvom palubného displeja.

Príklad fungovania

Príklad fungovania služby: Nakoľko degradáciu batérie spôsobujú aj obzvlášť vysoké či nízke teploty, cloudové služby spoločnosti Bosch za takýchto podmienok zabezpečia, že batéria elektromobilu nebude nabitá na 100 %. Pritom znížením úrovne nabitia čo i len o pár percent je možné batériu ochrániť pred opotrebovaním.

Ďalšie funkcie

Služba tiež dokáže upozorniť na problém či poškodenie batérie a odporúči návštevu servisu, čim sa môže predísť napríklad trvalému poškodeniu. Inteligentný cloudový softvér zabezpečuje aj optimalizáciu nabíjacieho procesu. A to tým, že vypočíta ideálnu krivku nabíjania s cieľom ochrany batériových buniek.

Bosch už spolupracuje na zavedení svojej cloudovej služby u prvého zákazníka. Tým je jeden z lídrov v oblasti mobilitných služieb, spoločnosť Didi Chuxing. Technológia od Bosch má byť nasadená v rámci jej vozového parku.

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Bosch

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Servisné náklady a degradácia batérie Tesly Model X po 560 000 km
Vďaka novej batérii trvá nabitie skútra 5 min. Na rade sú autá
Na svete je nový nabíjací štandard. Podporuje výkon až 900 kW. Presadí sa?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár