Elektromobilita a autonómne riadenie sú dva trendy, ktoré dnes veľmi rezonujú v automobilovom priemysle. Názory na tieto technológie sa pritom v rámci verejnosti rôznia. Budú mať na ľudí taký vplyv ako na laboratórne potkany z univerzity v Richmonde? 🙂
Vedci z Univerzity v Richmonde hlásia, že riadenie elektromobilu robí laboratórne potkany šťastnejšími. Jazda v „autonómnom vozidle“ v nich zas vyvoláva obavy, uvádza časopis Behavioural Brain Research.
Elektromobil z nádoby na jedlo
Portál New Scientist zas ohľadom tohto výskumu spomína, že univerzitní výskumníci skonštruovali elektrické vozidlo pre potkany z malej priehľadnej plastovej nádoby na jedlo. Tú vybavili kolesami, hliníkovou podlahou a tromi medený drôtmi, ktoré slúžili na riadenie vozidla.
Keď potkan stál na hliníkovej podlahe a dotkol sa labkami drôtu, uzatvoril elektrický obvod, čím uviedol vozidlo do pohybu vpred. V závislosti od toho, ktorého drôtu sa dotkol, si mohol vybrať smer jazdy. Na jazdu týmto vozidlom bolo pritom vytrénovaných celkovo 17 potkanov.
Tie mohli počas výskumu jazdiť v rámci obdĺžnikovej plochy s rozlohou 4 m2, pričom za jazdu vpred boli odmenené jedlom. Výskumníci pritom zdokonaľovali ich jazdecké schopnosti tým, že umiestňovali odmeny na stále vzdialenejšie miesta.
Výsledky analýzy výkalov sú jasné
Vedci porovnali potkany, ktoré jazdili svojpomocne a potkany, ktoré sa vozili „autonómne“ (vozidlá na diaľkové ovládanie). Na základe analýzy chemikálií (kortikosterónu – markera stresu a dehydroepiandrosterónu, ktorý pôsobí proti stresu) v ich výkaloch pritom dokázali určiť, čo ich robilo šťastnejšími.
Zistilo sa, že potkany, ktoré „šoférovali“, mali vyššiu hladinu dehydroepiandrosterónu a boli menej stresované ako potkany, ktoré sa len vozili. Hladina hormónov sa pritom menila v závislosti od úrovne vodičských schopností potkanov. Takže čo, mali by sme všetci na základe laboratórneho výskumu potkanov presadnúť do elektromobilov (zamýšľa sa s dávkou humoru Steve Hanley z portálu Cleantechnica) a vyhnúť sa „vyvážaniu“ a v budúcnosti aj vozidlám s plne autonómnym riadením?
To zrejme nie, aj keď hlučnejšie vozidlo produkujúce exhaláty by mohlo byť pre potkany stresujúcejšie ako elektrické, pričom u ľudí môže riadenie elektromobilu navyše pôsobiť uspokojujúco, keď si uvedomia, že tým menej zaťažujú životné prostredie, ako keby jazdili v bežnom spaľovacom vozidle.
Čo sa týka riadenia vozidla vs. vozenia sa, výskumníčka Kelly Lambert v tejto súvislosti hovorí, že už pri predchádzajúcich výskumoch potkanov sa preukázalo, že keď zvládli náročnejšiu úlohu, boli pod menším stresom. To vraj naznačuje, že získanie nových zručností môže u potkanov vyvolať pocit spokojnosti, tak ako u ľudí. Takže získanie vodičáku, resp. vodičských schopností bude mať zrejme stále nejaký zmysel, aj keď tu budeme mať plne autonómne autá, ktoré môžu zefektívniť našu činnosť, uľahčiť nám život, či zvýšiť bezpečnosť na cestách.
Výskum bude pokračovať
Spomínaný výskum „potkanov-šoférov“ bude pokračovať, pretože vedci chcú zistiť viac o tom, prečo má šoférovanie taký výrazný vplyv na pocity potkanov. Možno sa tak dozvieme viac aj o sebe, a to v súvislosti s „láskou“ mnohých ľudí k autám a šoférovaniu… 🙂
Zdroj: CleanTechnica
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Plne autonómne Tesly by mali stáť podľa Muska 100 až 200 tisíc $
Viedenský elektrický koč: 2 živé kone nahradilo 20 elektrických
Slovák šéfujúci „Tesla AI“ vysvetľoval, ako sa ich elektromobily učia
2 komentáre
Skúste prosím:
– uviazať malé dieťa do sedačky v aute a povoziť ho (autonómne riadenie),
– nechať ho „šoférovať“ malé púťové elektrické autíčko.
Potom sa ho opýtajte, čo sa mu viac páčilo. Predpokladám, že odpovede budú na 100 % rovnaké. A to bez výnimky.
Veď predsa aj ja som bol malé dieťa (tak ako aj všetci ostatní), tak to snáď dobre viem…
To ešte nič nemusí znamenať.. Ale treba skúsiť poslať potkanov šoférov do parížskej zápchy, a navyše ich do toho nútiť denne počas niekoľko mesiacov a potom sa len uvidí, čo si nakoniec výberú à hlavne, ako budú šťastní 😉