Chystá sa podpora elektromobility na východnom Slovensku

5

Pri pohľade na mapu nabíjacích staníc na Slovensku je jasné, že východ ťahá v rámci nabíjacej infraštruktúry za kratší koniec. Aktuálne avizovaná spolupráca medzi spoločnosťou Východoslovenská distribučná a PSK by však mohla priniesť aj nové možnosti nabíjania v regióne.

Spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD) a Prešovský samosprávny kraj (PSK) podpísali memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci. To má priniesť riešenia pre oblasť rozvoja elektroenergetickej infraštruktúry v rámci PSK.

Okrem iného tiež deklaruje spoluprácu pri rozvoji elektromobility a využívaní alternatívnych druhov dopravy na území Prešovského samosprávneho kraja.

Riaditeľ divízie sieťových služieb VSD, Radoslav Haluška, v tejto súvislosti hovorí, že sa chcú angažovať v nových smeroch využívania energií, ktoré vyplývajú zo svetových trendov. Dodáva, že elektrina má dnes naprieč rôznymi sektormi multispektrálne využitie.

Tá sa pritom už dlho nepoužíva len na svietenie či vykurovanie. Veď okrem iného sa na elektrinu už aj jazdí. Milan Majerský, predseda PSK, dopĺňa, že ich úrad podporuje používanie elektromobility aj prostredníctvom budovania systému integrovanej dopravy, uvádza sa v tlačovej správe PSK.

Nabíjačky v Tatrách

Toto však nie sú jediné aktivity v tomto regióne, ktoré sa zaoberajú otázkou elektromobility. Mesto Vysoké Tatry, ktoré patrí pod Prešovský samosprávny kraj, totiž nedávno oznámilo, že vybuduje na svojom území 10 nabíjacích staníc pre elektromobily.

7 z týchto staníc bude zriadených v spolupráci so spoločnosťou ZSE a 3 chce vybudovať mesto svojpomocne za použitia štátnych dotácií na podporu nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily na Slovensku. Tzn., že v tomto prípade pôjde „len“ o nabíjačky na striedavý prúd. Veríme však, že spolupráca so ZSE prinesie DC rýchlonabíjačky.

Seminár o dotáciách na nabíjačky

Na záver chceme ešte upozorniť na bezplatné semináre na tému „Podpora budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc„. V rámci nich sa dozvedia záujemcovia o dotácie všetko potrebné. Konať sa budú 3 semináre, a to v Bratislave, Banskej Bystrici a Košiciach. Viac informácií nájdete na stránke MH SR.

Zdroj titulnej ilustračnej fotografie: Schneider Electric

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zelené „ŠPZ-ky“ pre elektomobily idú na schválenie. Prinesú výhody
Slovenská batériová aliancia sa začína kryštalizovať. Tvorí ju 9 subjektov
Podarí sa vybudovať slovenskú národnú sieť nabíjacích staníc na 3. pokus?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

Pridajte komentár