Slovensko a Rakúsko by mohli spolupracovať v oblasti elektromobility

0

Minister hospodárstva Slovenskej republiky Peter Žiga rokoval v Bratislave so svojou rezortnou kolegyňou z Rakúska, Elisabeth Köstingerovou. Nevyhli sa pritom ani téme spolupráce v oblasti elektromobility.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) je aktuálne zodpovedné za oblasť rozvoja elektromobility na Slovensku. Do jeho kompetencie spadá aj nový „Akčný plán rozvoja elektromobility na Slovensku„, ktorý bol nedávno schválený na vláde.

Najvyšší predstaviteľ tohto rezortu, Peter Žiga, aktuálne rokoval s rakúskou spolkovou ministerkou pre trvalú udržateľnosť a turizmus Elisabeth Köstinger. Rokovanie zahŕňalo tému energetiky, jadrovej bezpečnosti, ale aj spolupráce v oblasti podpory elektromobility.

MH SR uvádza, že obe krajiny majú rovnaký názor na podporu využitia alternatívnych palív a elektromobilitu. „Slovensko sa pridalo k Rakúsku pri presadzovaní vodíkových palivových článkov ako veľmi účinnej alternatívy súčasných spaľovacích motorov. Tak ako SR, aj Rakúsko intenzívne podporuje zavádzanie elektromobilov a budovanie príslušnej infraštruktúry viacerými nástrojmi, vrátane finančnej podpory,“ uvádza rezort.

Spoločná vodíková iniciatíva

Rakúska strana v tejto súvislosti dokonca hovorí o zavádzaní vodíkového pohonu v rámci železničnej dopravy. Predstavitelia rezortov sa tiež zhodli, že budú túto tému presadzovať na európskej úrovni. Aktuálne si však podľa nás zaslúžia väčšiu pozornosť našich vládnych predstaviteľov iné zložky elektromobility, ako momentálne dosť neefektívna technológia palivových článkov na vodík.

To sa môže samozrejme zmeniť, avšak pravdepodobne až v dlhodobom horizonte, nakoľko v súvislosti s vodíkovým pohonom čaká ľudstvo ešte mnoho výziev. Každopádne by nebolo dobre túto formu pohonu úplne odignorovať a možno práve aplikácia v rámci železničnej dopravy by mohla priniesť technologický posun.

Porovnanie podpory elektromobility

Slovensko by si zrejme mohlo brať príklad z Rakúska skôr v rámci štátnej podpory elektromobility ako z vodíkovej iniciatívy. V rokoch 2019 a 2020 investuje tamojšia vláda do rozvoja ekologických foriem dopravy 93 miliónov €. Na Slovensku môžeme očakávať v rovnakom období finančnú podporu zrejme okolo 6 miliónov €. Náš HDP ani počet obyvateľov pritom nie je 15,5-násobne nižší ako v Rakúsku… Viac… 

Zdroj: MH SR, titulná fotografia: Depositphotos

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily budú jazdiť po rakúskych diaľniciach rýchlejšie ako iné autá
Slovensko a Česko budú spolupracovať v oblasti podpory elektromobility
Elektromobily ovplyvnia slovenský automobilový priemysel, hovorí minister Žiga

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár