Čo prinesie nový „Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike“?

1

Ministerstvo hospodárstva SR zhodnotilo prvý projekt podpory elektromobility na Slovensku. Pri tejto príležitosti prezentovalo informácie o nových opatreniach, ktoré majú priniesť na naše cesty viac elektrických automobilov.

Ministerstvo hospodárstva SR (MHSR), ktoré spolu so Zväzom automobilového priemyslu SR malo na starosti dotačný program na podporu elektromobility, považuje tento projekt za veľmi úspešný. Podľa neho sa podarilo naštartovať záujem o elektrické a plug-in hybridné vozidlá na Slovensku.

Veľké medziročné nárasty

MHSR podporuje svoje slová aj štatistikami. V roku 2015 bolo u nás zaregistrovaných len 188 elektromobilov a plug-in hybridov. O rok neskôr pribudlo ďalších 434 vozidiel. Po spustení dotačného programu v novembri 2016 došlo k výraznému nárastu záujmu. To vyústilo do 2 178 nových registrácií za rok 2017.

Jednalo sa tak o medziročný nárast vo výške viac ako 400 %. Zvýšený záujem pokračoval aj v prvom polroku 2018, keď sme zaznamenali 1 427 nových registrácií. Celkovo je tak na Slovensku registrovaných takmer 4 300 elektrických a plug-in hybridných automobilov.

Prechodné obdobie

Prvý dotačný program fungoval od 11. novembra 2016 do 30. júna 2018. Za tento čas bol poskytnutý príspevok na elektromobil (5 000 €) alebo plug-in hybrid (3 000 €) 831 žiadateľom. Teraz chce ísť MHSR na podporu elektromobility inak.

Po skončení programu, počas akéhosi prechodného obdobia, sa pristúpilo k nie príliš efektívnemu opatreniu, v rámci ktorého sa vyčlenil 1 milión € pre „elektrifikáciu“ samospráv. Tie mohli požiadať o dotáciu vo výške 95 % z kúpnej ceny vozidla.

Nové opatrenia

Aktuálne pripravuje rezort hospodárstva súbor komplexných opatrení s názvom „Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike“. Ten zatiaľ obsahuje 15 opatrení. A to napríklad finačnú podporu pre rozvoj nabíjacej infraštruktúry, špeciálne značenie elektrických vozidiel alebo možnosť použitia vyhradených jazdných pruhov pre tieto vozidlá.

V polovici augusta navyše schválila vláda novelu zákona, ktorá upravuje podmienky poskytnutia dotácie na podporu výstavby, prestavby a rekonštrukciu verejnej nabíjacej stanice pre nabíjateľné vozidlá. Ešte predtým bola presadená novela zákona o energetike, ktorá uľahčuje prevádzkovanie nabíjacích staníc. To sa totiž už nepovažuje za podnikanie v energetike.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Prehľad elektromobilov a hybridov, na ktoré čerpali Slováci dotácie
Slovnaft spustil prvú nabíjačku pre elektromobily. Ďalšie sú na ceste
Slovensko je 2. najdrahšou krajinou z pohľadu vlastníctva elektromobilov

Zdroj: MHSR

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár