Rusi nalejú miliardy € do podpory elektromobility. Chystajú aj slušné spotrebiteľské dotácie

1

Jeden z najväčších producentov ropy a plynu, Rusko, sa chystá investovať do rozvoja elektromobility. Chce stimulovať miestnu výrobu elektromobilov, ako aj ich domáci predaj, a to napr. dotáciami vo výške 25 % z kúpnej ceny vozidla.

Asi už niet pochýb o tom, že transformácia automobilového priemyslu smerom k elektromobilite dosiahla inflexný bod. A to si uvedomuje aj Rusko, ktoré v tejto oblasti chystá podporu tamojšieho priemyslu. Tá má zabezpečiť domácu výrobu elektromobilov a stimuláciu predaja týchto vozidiel.

Vzhľadom na vývoj vo svete nevyzerajú schválené ciele príliš ambiciózne, veď do roku 2030 sa počíta s dosiahnutím domácej produkcie elektromobilov na úrovni 10 % v rámci celkovej výroby áut v Rusku. Podľa Vygon Consulting však majú elektromobily v Rusku len 0,2 % podiel, takže v prípade domáceho trhu asi netreba mať veľké oči. Na druhej strane, dopyt po elektrických autách na najväčších svetových trhoch neustále rastie, čo môže byť „exportná“ príležitosť.

Podľa tlačového úradu tamojšej vlády sa na podporu elektromobility vynaloží okolo 8 miliárd €. V rámci prvej fázy chcú mať pritom Rusi do roku 2024 na cestách 25 000 elektromobilov a dostupných cez 9 000 nabíjacích staníc.

Spotrebiteľské dotácie

Ďalším stimulom budú okrem nabíjacej infraštruktúry aj dotácie na nákup v Rusku vyrobených elektromobilov vo výške 25 % z kúpnej ceny vozidla, avšak maximálne do sumy cca 7 200 € po prepočte. A v pláne sú aj pôžičky či lízing elektromobilov s jednoduchými a výhodnými podmienkami.

Dotačný program má byť spustený budúci rok, otázkou však je, kedy sa v Rusku začnú produkovať elektromobily, keďže podľa Reuters sa tam zatiaľ nevyrábajú žiadne vozidlá s elektrickým pohonom.

Avšak, ako sme už informovali, viaceré ruské spoločnosti avizujú produkciu elektrických áut. Stimuly môžu navyše pritiahnuť aj zahraničných výrobcov áut, pričom sa zdá, že napr. Tesla je v rámci dlhodobejšieho horizontu otvorená produkcii svojich áut v Rusku.

„Viacero krajín už oznámilo túžbu upustiť od dopravy prostredníctvom spaľovacích motorov. Je zrejmé, že elektrické autá a autá poháňané environmentálne priateľskejšími pohonnými jednotkami sú budúcnosťou. A my taktiež musíme aktívne rozvíjať tento sektor,“ povedal ruský premiér Michail Mishustin na margo aktivít v oblasti podpory elektromobility.

Zdroje: Bloomberg, Reuters; titulná ilustračná fotografia: Noya Fields/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ruský elektromobil Zetta s cenou od 5 200 € sa chystá do výroby
Šéf Tesly pripustil továreň v Rusku. A špekuluje sa aj o Gigafactory v Británii
Malý ruský elektromobil Kamaz KAMA-1 ponúka veľmi slušné parametre

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár