Elektromobily budú jazdiť po rakúskych diaľniciach rýchlejšie ako iné autá

0

Rakúska vláda odsúhlasila nový balík výhod pre majiteľov elektromobilov. Jednou z nich je aj možnosť jazdy o 30 % vyššou rýchlosťou na diaľniciach IG-L-Hunderter. Na čo všetko sa môžu tešiť rakúski elektromobilisti a akých výhod by sme sa mohli dočkať na Slovensku?

Vlády sa snažia motivovať svojich občanov ku kúpe elektrických či hybridných automobilov. Okrem priamej finančnej podpory, tzv. dotácií, aj rôznymi opatreniami, ktoré im môžu uľahčiť život.

Rakúski majitelia elektromobilov budú môcť po novom jazdiť na diaľniciach „IG-L-Hunderter“ rýchlosťou 130 km/h, pričom zvyčajne je povolená „maximálka“ 100 km/h. Vzťahuje sa to na úseky s celkovou dĺžkou 440 km.

Pruhy pre MHD či bezplatné parkovanie

Ďalej budú môcť využívať jazdné pruhy, vyhradené pre MHD, v rámci metských verejných komunikácií. Tretia časť plánu výhod tlačí samosprávy k tomu, aby poskytli stimuly v rámci parkovania. Napríklad možnosť bezplatného parkovania pre elektromobily.

A čo Slovensko?

Pracovná skupina, ktorá sa zaoberá vypracovaním strategického plánu pre podporu elektromobility na Slovensku, počíta vo svojom návrhu aj so zvýhodnením majiteľov ekologických vozidiel. Jeho súčasťou je zavedenie špeciálnych ŠPZ, ktoré by mali priniesť vodičom nasledujúce výhody:

  • bezplatné diaľničné známky,
  • využívanie jazdných pruhov, ktoré sú vyhradené pre MHD,
  • povolený vstup do bezemisných či nízkoemisných zón,
  • zrýchlené odpisovanie vozidiel a nabíjacích staníc pre ne zakúpených.

Aktuálne pripravuje rezort hospodárstva súbor komplexných opatrení s názvom “Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike”. Ten zatiaľ obsahuje 15 opatrení. A to napríklad aj finančnú podporu pre rozvoj nabíjacej infraštruktúry

V polovici augusta navyše schválila vláda novelu zákona, ktorá upravuje podmienky poskytnutia dotácie na podporu výstavby, prestavby a rekonštrukciu verejnej nabíjacej stanice pre nabíjateľné vozidlá. Ešte predtým bola presadená novela zákona o energetike, ktorá uľahčuje prevádzkovanie nabíjacích staníc. To sa totiž už nepovažuje za podnikanie v energetike.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čo prinesie nový “Akčný plán rozvoja elektromobility v Slovenskej republike”?
České elektromobily a hybridy dostanú špeciálne ŠPZ, ktoré prinesú výhody
Prehľad elektromobilov a hybridov, na ktoré čerpali Slováci dotácie

Zdroj: BMNT cez Electrive, titulná fotografia: Daan Roosegaarde/Heijmans Infrastructure

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár