Vláda prestane dotovať ťažbu uhlia na Hornej Nitre do roku 2023, pričom sa zaviazala, že po roku 2023 ukončí ťažbu uhlia, ako aj jeho spaľovanie. Z tohto dôvodu chystá transformáciu regiónu, ktorá by mala priniesť aj „veľké veci“ v oblasti elektromobility.
Slovensko podporuje cieľ EÚ o uhlíkovej neutralite do roku 2050. Aby bolo také niečo možné, musíme začať konať. Prvým z významných krokov na ceste k tomuto cieľu v rámci Slovenska je ukončenie ťažby a spaľovania uhlia.
Horná Nitra je však od tejto suroviny veľmi závislá, a tak bude nutné región pretransformovať, aby sa zabezpečila jeho ekonomická stabilita. Akčný plán transformácie Hornej Nitry pritom obsahuje množstvo návrhov, ktoré súvisia aj s vývojom a výrobou zariadení pre elektromobilitu, ako aj rozvoj miestnej elektromobility, vrátane nabíjacej infraštruktúry.
„Vyčistenie“ regiónu
Región hornej Nitry je vplyvom banskej činnosti, výroby elektriny z uhlia, ako aj iných súvisiacich činností veľmi znečistený. Až 55 % jeho obyvateľov žije v oblastiach, v ktorých je zhoršené životné prostredie. V okrese Prievidza je pritom až o 46 % vyššia miera invalidity v porovnaní s priemerom v SR a celý región má problémy s kvalitou vody. Takže treba konať aj v tej oblasti.
K riešeniu spomínaných problémov má napomôcť aj tamojšia podpora elektromobility. Tá by mohla podľa akčného plánu zahŕňať rozvoj používania elektromobility a alternatívnych palív subjektami verejnej správy, vo verejnej doprave a občanmi či rozvoj nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily (AC aj DC nabíjacie stanice). Cieľom je pritom zvýšenie podielu nízkoemisnej a bezemisnej dopravy v regióne.
Centrá e-mobility a batériová elektráreň
Jedným z najzaujímavejších návrhov akčného plánu je vybudovanie „vývojovo-výrobných centier pre rozvoj e-mobility“ a riadenie služieb. Jedno z týchto centier by sa malo zameriavať na vývoj a výrobu nabíjacích staníc na striedavý prúd (AC), ktoré budú určené pre nabíjanie elektromobilov a plug-in hybridov.
Druhé centrum by malo mať na starosti vývoj a výrobu priemyselných batériových úložísk. Príkladom takéhoto zariadenia je pritom Tesla Powerpack. Plán ďalej zahŕňa aj vybudovanie priemyselného batériového systému s kapacitou 1 MWh. Ten by bol pritom súčasťou fotovoltickej elektrárne.
- Sústava batériových úložísk PowerPack. Zdroj: SolarCity
- Zdroj: Tesla
Budeme veriť, že neostane len pri návrhoch a Horná Nitra sa stane jedným zo slovenských centier elektromobility, ako aj vývoja a výroby produktov pre udržateľné formy energetiky.
Zdroj: Akčný plán transformácie Hornej Nitry
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Bratislava vnáša viac svetla do fungovania chystaných nízkoemisných zón
Chystá sa podpora elektromobility na východnom Slovensku
Slovensko má vyrábať do roku 2025 najviac elektromobilov na 1 obyvateľa
4 komentáre
Bateriovy system s kapacitou 1MWh mame na dvore v robote. To nie je ziadna bateriova elektraren. Cely clanok na urovni slohu ziaka zakladnej skoly.
Tomas, to nie je prvy clanok tak to napisany… casto krat nadpis viacej napovie nez cely clanok… mne tu chyba vela informacii, skor je to pisane ako vseobecny text bez nicoho prevratneho, co by si v podstate nevedel… tymto nechcem urazat autora, ale proste ja sa sprtam v technickych a odbornych knihach ale tu na je to fakt len o akysich par riadkoch cohosi co ti nic neda… chybaju mi tu detaily, vzorce, vysvetlenie problematiky, pohlad do historie, nazor studovanych vedcov, pripomienky, otazky atd… niekedy mi je do smiechu ked sa tu struhaju veliciny a ich jednotky bez vysvetlenia, ako napr. 50kW nabijacka je slaba, ale 100kW alebo 150kW je uz fasa dobra… skuste si predstavit 100W ziarovku alebo 1kW elektrickej energie, ze ake velke mnozstvo energie to je a potom to skuste prehodnotit a zamysliet sa ci tak nahodou by bolo dobre trosku rozvijat temu ohladom bezpecnosti a energetickej stalosti systemu atd…
A čo tie rovné strechy na školách, nemocniciach a iných štátnych budovách? Kedy sa začnú na ne montovať kolektory na výrobu čistej elektriny?
Problem je v birokracii… v Nemecku ti staci urobit ohlasku na miestnom urade a mozes mat hoc co, veternu, vodnu a fotovoltaiku… na Slovensku je to inac… potrebujes projekt, certifikovanu firmu, technologiu, panely / veterne a vodne turbiny s riadnym EU certifikatom, ktory bohuzial 95% predavajucich ti neposkytne, a riesit ci to nevadi susedom a prirode (dalsie papiere a peciatky)… taktiez sa to deli na samostatny system do 10kW, berie sa to ako mikrozdroj co si mozes officialne postavit, cez 10kW sa to berie uz ako elektraren a tam su ine normy a papiere….a tak kolaudacia… prosto officialnou cestou je to takmer nemozne, malo komu sa to podari na Slovensku… hlavna vec, ze dnes fici free energy a tu v EU sa ideme z toho pokakat…