Prvá elektrická Škodovka bude SUV! Koncept uvidíme už na jar

1

Tak ako ostatné svetové automobilky, ani Škoda nezaháľa a pracuje na vývoji vlastného elektromobilu. Prvé výsledky jej úsilia by mali byť prezentované už v apríli budúceho roka. Spomína sa pritom väčšie SUV. Ešte pred uvedením produkčnej verzie elektromobilu, predstaví Škoda Auto plug-in hybrid na báze Superbu.

Koncept svojho prvého elektromobilu, Škoda údajne odprezentuje na autosalóne v čínskom Šanghaji. Tvrdí dobre informovaný zdroj, priamo z Mladej Boleslavi. Práve Čína je najdôležitejším trhom českej automobilky. Najľudnatejšia krajina sveta sa v posledných rokoch stala elektromobilovou veľmocou. Tak prečo to nevyužiť.

Elektromobil Škoda bude postavený na platforme MEB, čo je koncernová (VW) modulárna platforma, ktorá vychádza z platformy MQB. Dá sa povedať, že MEB je vlastne platforma MQB, prispôsobená stavbe elektrických vozidiel. Pre predstavu, na MQB je postravená Octavia, Superb a Kodiaq, ale aj Seat Ateca, VW golf či Audi A3.

SÚVISIACE ČLÁNKY: Volvo pripravuje svoj prvý elektromobil, ktorý ponúkne aj 100 kWh batériu

meb platforma

MEB platforma (VW Group). Zdroj: VW

Spomínaný zdroj ďalej uviedol, že bol prekvapený rozmermi vozidla. Rozhodne sa nemá jednať o malé auto. To by mohlo znamenať konkurenciu pre Teslu Model X.;-) Charakteristické by malo byť aj nadštandardne veľkým rázvorom vzhľadom na celkové proporcie. Takže očakávať môžeme bohatý vnútorný priestor. Tí čo mali možnosť vidieť koncept tvrdia, že má netradičný a odvážny dizajn. Šéf-dizajnér Škody Jozef Kabaň sa vyjadril, že po dlhej dobe konečne mohol pracovať na automobile, pri ktorom nemal žiadne obmedzenia. A že sa vôbec nedržal pri zemi…

Predseda predstavenstva koncernu VW Group, Bernhard Maier, sa neskôr vyjadril, že prvý elektromobil Škoda bude priamo šitý na mieru pre Čínu. To by vysvetľovalo, prečo mal Jozef Kabáň pri navrhovaní konceptu voľné ruky. Automobily vyvinuté špeciálne pre čínsky trh, sa vo všeobecnosti vyznačujú netradičnejším až experimentálnym dizajnom. Za všetky spomenieme veľmi vydarený crossover od Mazdy s označením CX-4. Toto kompaktné kupé-SUV by väčšina motoristických nadšencov uvítala aj na európskom trhu. V súvislosti s čínskym trhom sa špekuluje aj o elektromobile strednej triedy na spôsob Volkswagenu CC.

Po uvedení elektrického „Číňana“ príde následne na trh aj celosvetová verzia. Maier taktiež povedal, že produkčné elektromobily prídu na trh až po roku 2019, kedy Škoda Auto predstaví svoj prvý plug-in hybrid. Obe verzie elektromobilov Škoda by mali byť uvedené na trh najneskôr v roku 2020.

Pred elektromobilom príde na trh plug-in hybrid Škoda

Prvým plug-in hybridným vozidlom Škoda bude prerobený Superb, potvrdil Maier. Ten bude postavený na technológii Volkwagenu Passat GTE. Následne majú prísť na trh aj ďalšie plug-in hybridy. Určite medzi nimi nebude chýbať Kodiaq. Spomína sa aj nový Yeti. Superb nebol zvolený náhodne. Opäť v tom má prsty Čína, keďže Superb je na tamojšom trhu najobľúbenejším modelom značky.

„Naturalizovaná“ automobilka z Mladej Boleslavi týmto určite potešila nejedného slovenského fanúšika elektromobility. Ostáva nám dúfať, že sa Škode podarí naplniť všetky svoje plány a termín uvedenia sa nepretiahne, ako to už býva v prípade elektromobilov takmer zvykom. Veríme, že budeme z konečného výsledku milo prekvapení.

Zdroje: autorevue.cz, autocar.co.ukauto.cz

tesla magazin zdielanie

Staňte sa fanúšikom Tesla Motors, elektromobility a eko-tech inovácií

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |