Škoda cieli aj na elektromobil za 20 000 €, hovorí šéf značky

3

Cenovo dostupnejšie elektromobily sú čoraz väčšou témou. Trend klesajúcich nákladov na výrobu elektrických áut sa totiž v súčasnej dobe otočil. O to viac teda poteší vyhlásenie šéfa automobilky Škoda pre Auto Motor und Sport, že v budúcnosti majú na pláne elektromobil s cieľovou cenou 20 000 €.

Ako vieme, inflácia či problémy v dodávateľských reťazcoch urobili veľkú neplechu aj v automobilovom priemysle. Zdá sa pritom, že z hľadiska zvyšovania cien vozidiel sa to dotklo tých elektrických ešte viac ako konvenčných spaľovákov.

Vidina cenovo dostupnejších elektromobilov sa tak nateraz zrejme vzdialila a rôzne odhady z nedávnej minulosti, ktoré predpovedali dosiahnutie cenovej parity elektrických a spaľovacích áut, sú dnes s najväčšou pravdepodobnosťou neaktuálne.

Nádej do budúcnosti

Samozrejme nič netrvá večne a aj výrobcovia elektromobilov sa pozerajú do budúcnosti. A automobilka Škoda v nej vidí miesto aj pre elektromobil za 20 000 eur. Jej šéf Klaus Zellmer totiž v rozhovore pre Auto Motor und Sport, o ktorom informoval web Ecomento povedal:

„Je pre nás dôležité, aby sme zostali verní charakteru značky a ponúkali vozidlá s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu aj v základnom segmente. Naším cieľom je malé elektrické vozidlo za približne 20 000 eur. Vzhľadom na naše vysoké štandardy kvality je to však mimoriadne ambiciózny cieľ.“

Z ďalších Zellmerových slov vyplýva, že na tento model si ešte počkáme. Nemusí ísť pritom o dlhšie avizovaný sub-kompaktný elektromobil, ktorý sa očakáva okolo roku 2025 spolu s podobnými modelmi od koncernových značiek VW a Cupra.

Pôjde o nástupcu Fabie?

Teoreticky môže ísť aj o model, ktorý má po roku 2026 (zrejme v období rokov 2026 až 2030) nahradiť model Fabia. Ten sa má podľa skorších slov šéfa značky Škoda predávať za podobnú cenu ako Fabia (aktuálne cca 13 000 do 20 000 € na našom trhu).

V tomto kontexte je tiež zaujímavé nedávne vyjadrenie šéfa značky Volkswagen Thomasa Schäfera, ktorý uviedol, že „VW ID.2“ za menej ako 20 000 € je pri súčasnom vývoji nákladov len ťažko predstaviteľný a mal by začínať na cene pod 25 000 €. A to je model, ktorý má spoločne so svojimi koncernovými bratrancami od Škody a Cupry prísť na trh okolo roku 2025.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektrická Škoda Octavia s dojazdom až 600 km má údajne stáť od 35 000 €
Škoda nahradí Fabiu elektromobilom s podobnou cenou, hovorí šéf značky
Avizované lacnejšie elektromobily od VW či Škody budú zrejme podstatne drahšie, ako sa čakalo

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. V tomto kontexte je tiež zaujímavé nedávne vyjadrenie šéfa značky Volkswagen Thomasa Schäfera, ktorý uviedol, že „VW ID.2“ za menej ako 20 000 € je pri súčasnom vývoji nákladov len ťažko predstaviteľný …

    Správa z tlače o zisku VW: Čistý zisk najväčšej európskej automobilovej skupiny v roku 2021 v porovnaní s rokom 2020 stúpol takmer o 75 percent na 15,4 miliardy eur.

    Takže preto nie je možné dodávať na trh cenovo dostupné elektromobily, to by si VW musel ukrojiť zo zisku a manažéri z odmien. Ťažko predstaviteľné.

Pridajte komentár