„Najdôležitejší elektromobil, ktorý bol kedy vyrobený,“ ide do aukcie

1

Riker Electric je pravdepodobne najstarším elektromobilom (r.v. 1898), ktorý kedy závodil. Vo svojej dobe pritom porážal autá so spaľovacím aj parným pohonom. Stojí za ním super-talentovaný inžinier, ktorý je prirovnávaný k Elonovi Muskovi. A tento historický skvost, ktorý vyhral viacero automobilových pretekov, ide do aukcie.

„Toto je najdôležitejšie auto, ktoré bolo kedy vyrobené, pričom jeho význam nemožno považovať za preceňovaný ani dnes,“ povedal o elektromobile Riker Electric šéf aukčnej spoločnosti Worldwide Auctioneers. O tom sa dá samozrejme polemizovať, každopádne si toto vozidlo zaslúži našu pozornosť.

Elon Musk tamojšej doby

Konštruktérom vozidla bol talentovaný inžinier a závodník Andrew Riker, ktorý je považovaný za skutočného priekopníka eko-pohonu a Elona Muska svojej doby. Svoj prvý elektromobil postavil, keď mal len 16 rokov. Poháňali ho pritom 2 elektromotory jeho vlastného návrhu.

Stalo sa tak v roku 1884, teda rok predtým, ako sa objavil benzínový spaľovací motor od Benz Motor Motorwagen. V roku 1896 skonštruoval elektromobil, ktorý porazil na pretekoch Narragansett benzínové auto. Trvalo mu to pritom len 2 roky.

Neskôr založil spoločnosť Riker Electric Vehicle. Tá začala v roku 1898 vyrábať elektrické automobily. A práve jeden z jeho prvých elektromobilov sa chystá aktuálne do dražby. Idem pritom o auto, ktoré vlastnil samotný Riker a s ktorým vyhral niekoľko slávnych závodov.

Pôvodný stav a exkluzívny rodokmeň

Toto vozidlo je napríklad víťazom prvého cestného závodu na 50 míľ (80 km). Vo svojej dobe malo dosiahnuť maximálnu rýchlosť 64 km/h a ponúknuť dojazd 80 km. Dražený kus je v pôvodnom, údajne vynikajúcom stave, pričom má aj pôvodnú poznávaciu značku. Tá by mohla byť vôbec prvou, ktorá bola zaregistrovaná v USA.

Jeden z elektromobilov Andrewa Rikera je pritom držiteľom rýchlostného rekordu z roku 1900. Ten dokázal pokoriť 1 míľu (1,61 km) za 63 sekúnd. Ak by ste mali záujem o tento unikát, môžete sa zúčastniť aukcie, ktorá sa uskutoční 15. augusta. 🙂

Zdroje: Classiccars, Autoweek, Electrek; titulná fotografia: Worldwide Auctioneers

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mohol to byť revolučný elektromobil. Údajne ho však „zabila“ ropná lobby
Škoda vyrábala elektromobily už v roku 1944, aj s meniteľnými batériami
Pamätáte sa? BMW predstavilo predchodcu elektromobilu i3 pred 27 rokmi

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár