Elektromobil vytlačený na 3D tlačiarni, vrátane pneumatík. Budúcnosť?

0

Spoločnosť BigRep predstavila koncepčný elektromobil LOCI Podcar, ktorý sa s výnimkou pohonného systému takmer celý skladá z dielov vytlačených na 3D tlačiarni. Ten pritom môže predikovať budúcnosť výroby min. metských či špecializovaných vozidiel, a to na úzko lokalizovanej úrovni.

BigRep uvádza, že LOCI Podcar je efektívnym, dostupným a udržateľným riešením mobility na poslednú míľu. Má byť odpoveďou na dopravné problémy, pričom je prispôsobiteľný pre akúkoľvek aplikáciu v akejkoľvek krajine.

3 demonštračné koncepty

Okrem hlavného „fyzického“ konceptu, ktorý má prezentovať 3D technológiu výroby vozidiel, predstavil BigRep aj ďalšie 2 koncepty, ktoré ukazujú prispôsobiteľnosť „tlačených“ áut pre konkrétny druh aplikácie v konkrétnej krajine.

Hlavný prototyp bol navrhnutý pre dopravu v rámci Berlína. Druhý koncept zohľadňuje prepravné potreby letiska v Dubaji a tretí predstavuje riešenie vozidla pre mestské dochádzanie v San Franciscu.

Rýchle spustenie a jednoduché škálovanie výroby

Výroba elektromobilov Podcar môže začať s použitím jedinej veľko-formátovej 3D tlačiarne od BigRep, pričom je ju možné jednoducho škálovať doplnením ďalších zariadení. A to na základe zvyšujúceho sa dopytu. To umožňuje rýchle nízko-nákladové spustenie prvotnej produkcie, keďže nie je potrebné vybudovať výrobné kapacity zohľadňujúce možné budúce potreby, ktoré napokon nemusia byť naplnené.

Prototyp elektromobilu LOCI Podcar sa skladá zo 14 častí a meria 85 x 146 x 285 cm (výška x šírka x dĺžka). Najväčší diel disponuje rozmermi 1 000 x 600 x 700 mm. Diely sa vyrábajú z viacerých „open-source“ materiálov, v závislosti od ich použitia. Iná „náplň“ do 3D tlačiarne sa používa pre vytlačenie nosných častí, iná pre telo, ďalšia pre nárazníky a rozdielna je aj náplň pre výrobu „bez-vzduchových“ pneumatík.

LOCI Podcar sa samozrejme neskladá len z vytlačených častí. Obsahuje nešpecifikovaný elektrický pohon, LED svetlomety, interiérový displej infotainmentu, audiosystém či bezdrôtové nabíjanie mobilných zariadení.

Zdroj: BigRep

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„3D-tlačený“ elektromobil s cenou od 6 000 € sa približuje k výrobe
Elektrická reinkarnácia mikro-vozidla „BMW“ Isetta ide do predaja
„Imaginárny“ nórsky elektromobil Fresco si rezervovalo 3 000 záujemcov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár