Predaje elektrifikovaných áut v Európe prekonali dízle prvýkrát v modernej histórii

2

Elektrifikované automobily dosiahli minulý mesiac v rámci Európy novodobý historický míľnik. Po prvýkrát sa totiž stalo, že sa predalo viac nových áut s elektrifikovaným pohonom ako s naftovým. Podľa JATO je to znamenie, že elektrická revolúcia už začala.

Počas prvých 9 mesiacov tohto roka klesli celkové registrácie nových áut v Európe o 29 % na 8,54 mil. kusov. Elektrifikované vozidlá však aj napriek kríze trhajú historické rekordy. Údaje spoločnosti JATO, ktorá sa špecializuje na výskum automobilového trhu, pritom ukázali, že v rámci 27 európskych trhov bolo zaregistrovaných viac nových áut s e-pohonom (zahrnuté boli elektromobily, plug-in hybridy, full hybridy a mild hybridy) ako naftových automobilov.

Prvýkrát v modernej ére (v začiatkoch automobilového priemyslu mali totiž čistokrvné elektromobily nad spaľovákmi navrch) sa tak podľa JATO stalo, že predaje áut s elektrifikovaným pohonom prekonali predaje áut s jedným z 2 typov spaľovacieho motora.

Iba pred 5 rokmi pritom dízle dosahovali 50 % podiel a elektrifikované vozidlá menej ako 1 %. A v septembri 2020 mali dízle 24,8 % zastúpenie a elektrifikované vozidlá okolo 25 %. Dopyt po benzínových a naftových modeloch vykázal v septembri 2020 dvojciferný percentuálny medziročný pokles, zatiaľ čo objem elektrických vozidiel sa zvýšil o 139 % na 327 800 ks. Vôbec po prvýkrát v histórii tak bolo zaregistrovaných viac ako 300 000 áut s e-pohonom a len druhýkrát v rámci novodobej éry prekonal ich podiel hranicu 20 %.

„Konečne prichádza k prechodu od spaľovacích áut k elektrickým vozidlám. Aj keď to do značnej miery závisí od vládnych politík a stimulov, spotrebitelia sú teraz pripravení prijať tieto nové technológie,“ hovorí analytik JATO Dynamics, Felipe Munoz.

Tesla Model 3 lídrom e-áut

Potešiteľné je, že najpredávanejším automobilom s elektrifikovaným pohonom sa za september 2020 stal model s plne elektrickým pohonom. A to Tesla Model 3 (15 787 ks). Ten pritom prekonal aj full hybridnú Toyotu Corolla (15 093 ks). Model 3 tiež dominoval v strednej triede, bez ohľadu na druh pohonu, keď prekonal stálice ako VW Passat a BMW 3.

Zdroj: JATO

SÚVISIACE ČLÁNKY:
TOP 20 najpredávanejších elektromobilov a plug-in hybridov za 1. polrok 2020
Slovensko vs. Česko z hľadiska počtu evidovaných elektromobilov
Tesla zlacnila Model 3 MIC, dosiahla predajný rekord a kúpila novú firmu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Toto kto id porovnávať elektrifikované vozidlá s dieslom. Akože mild hybride keď do toho idete započítavať je to veľmi smiešne 😀 keď na tu batériu prejdete 2 km a následne ide benzín 😀 och bože 😀 to kde ten svet smeruje hlupáčikovani 😀

    • Nuž čo, občas je tu aj pravdivá správa, ktorá môže motivovať správnym smerom. I keď ide o prirovnanie trošku pritiahnuté za uši.
      Ale píšu „elektrifikované“, takže sa to nedá veľmi napádať.. No som si istý, že v zápätí táto správa vyprovokuje rakovino-milovnikov písať nové úplne prestrelene články o tom ake sú ev neekologicke a podobne nezmysly.

Pridajte komentár