Americká vojenská agentúra predstavila elektrický pohon integrovaný priamo do kolesa

0

Americká vojenská agentúra DARPA odhalila výsledky svojej práce v oblasti elektrických technológií aplikovaných v rámci vozidiel. Využitie tejto techniky v zbrojárskom priemysle je skôr výnimkou a je to (zatiaľ) jeden z mála prípadov, kedy sa dostáva aj do vojenského sektora.

DARPA – Defense Advanced Research Projects Agency, alebo Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov, je agentúra zodpovedná za výskum nových vojenských technológií. Vznikla ako reakcia na vypustenie sovietskej kozmickej sondy SPUTNIK.

Nová technológia dá bojovým vozidlám lepšie jazdné vlastnosti

Jeden z projektov americkej vojenskej agentúry zahŕňal elektrifikáciu vojenských vozidiel. DARPA však na to išla inak. Vyvinula totiž elektromotor, ktorý sa dá integrovať priamo do jednotlivých kolies. Vďaka tomu sa podarilo zvýšiť rýchlosť a zlepšiť manévrovateľnosť testovacích vozidiel.

Agentúra popísala novú technológiu v rámci tlačovej správy nasledovne:

“Umiestnenie elektromotorov priamo do kolies prináša hneď niekoľko potenciálnych výhod pre bojové vozidlá, a to zlepšenie akcelerácie, ovládania a trakcie vozidla, zvýšenie krútiaceho momentu a výkonu, ako aj lepšie správanie vozidla na rôznych povrchoch.”

Každé koleso s vlastným pohonom aj prevodovkou

Do „kolesového“ elektromotora je priamo integrovaná 3-stupňová prevodovka a systém termomanažmentu. Celá technológia je navrhnutá tak, aby sa vošla do štandardne používaných 20” kolies. Každý z elektromotorov bude dosahovať výkon 100 kW, čo je ekvivalent pre 134 konských síl.

Futuristicky pôsobiaca technológia je demonštrovaná vo videu na konci článku. Kolesá majú okrem neuveriteľného výkonu aj schopnosť transformovať sa na každý typ povrchu. V prípade potreby sa zmenia napríklad do tvaru trojuholníka a adaptujú sa tak na horšie priechodný terén.

Počas stretnutia Asociácie americkej armády sa Donald Sando (veliteľ centra pre manévrovaciu techniku) vyjadril, že elektrické vozidlá v americkej armáde zohrajú dôležitú úlohu a očakáva ich relatívne skoré využitie. Podľa jeho slov budú za 10 rokov niektoré z bojových jednotiek plne elektrifikované.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Audi e-tron: Takto fungujú prvé virtuálne “späťáky” a unikátny volič prevodovky
Dočkáme sa pneumatík, ktoré vyrábajú elektrinu a karosérie, ktorá ju vie uskladniť?
Volt je nabíjací dron pre elektromobily, ktorý si v prípade potreby privoláte mobilom

Zdroj: DARPA cez Electrek, titulný obrázok: DARPAtv/Youtube

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár