BMW vyvinulo elektrický lietajúci oblek. Umožňuje let rýchlosťou cez 300 km/h

8

Elektrický pohon umožňuje formy mobility, o ktorých sme mohli donedávna iba fantazírovať či ich obdivovať v sci-fi filmoch. Medzi ne patrí aj „lietajúci oblek„. Koncern BMW skĺbil oblek na lietanie a elektrický pohon, pričom vznikol systém „Electrified Wingsuit by BMW i“, ktorý umožňuje let rýchlosťou vyše 300 km/h.

Inovatívny modul pohonu a v podstate nanovo vytvorený oblek na lietanie vznikli v spolupráci „podznačky“ BMW i a Designworks (dcérska firma koncernu BMW Group) s profesionálom, ktorý lieta v špeciálnom obleku wingsuit, Rakúšanom Petrom Salzmannom.

Dlhodobé skúsenosti a vývojové schopnosti značky BMW i sa spojili dokopy a ich využitie sa prejavilo úplne novým spôsobom. Výsledkom je mimoriadne výkonná, kompaktná a ľahká jednotka pohonu a uskladnenia energie vyvinutá pre zážitok z lietania s elektrifikovaným oblekom na lietanie Electrified Wingsuit by BMW i.

„Oblek“ s výkonom 7,5 kW

Lietajúca pohonná jednotka obsahuje dve lopatkové vrtule. Každá poskytuje výkon 7,5 kW (10,2 k) pri približne 25 000 ot./min. dostupný na približne 5 minút. Konštrukcia pohonnej jednotky a vývoj špeciálneho obleku na lietanie vznikli ako výsledok spolupráce medzi Petrom Salzmannom a kreatívnym tímom Designworks.

Od prvej myšlienky zostaviť lietajúci oblek s elektrickou podporou až po premiéru v rakúskych Alpách prešli tri roky. Priekopník leteckých športov Peter Salzmann a jeho partneri v BMW i a Designworks za ten čas spoločne dolaďovali detaily obleku a systému pohonu. Elektrický pohon s dvoma vrtuľami a so zdrojom energie sa podarilo zabudovať do prednej časti obleku. Testy vo veternom tuneli mníchovského Testovacieho centra aerodynamiky spoločnosti BMW Group patrili medzi dôležité súčasti celého programu projektu.

Zámerom elektrického pohonu je zvýšiť výkon obleku na lietanie a dosiahnuť lepší kĺzavý let a tým sa dostať do väčšej vzdialenosti. Salzmann vysvetľuje, že po aktivácii pilot zažije okamžité zrýchlenie, ktoré mu umožní letieť rýchlosťou viac ako 300 km/h.

Prvý test v Alpách

Salzmann a dvaja ďalší letci s oblekmi na lietanie vyleteli na prvý let s Electrified Wingsuit by BMW i vrtuľníkom nad vrcholky alpských hôr v jeho rakúskej domovine. Vyskočili z výšky 3 000 metrov a po otestovaní schopností lietajúceho obleku pristali pomocou padákov.

Po úspešnej premiére sa Peter Salzmann a experti z BMW i a Designworks zamerali na ďalší vývoj prvého elektricky poháňaného obleku na lietanie. Rakúšan je pevne presvedčený, že technológia elektrického pohonu bude vytvárať budúcnosť nielen na cestách, ale aj vo vzduchu. Z jeho pohľadu je projekt Electrified Wingsuit by BMW i dokonalou ukážkou dovtedy nevídaných možností, ktoré sa vďaka elektrickej mobilite zmenili na skutočnosť.

Spomínaný let bol zaznamenaný a bude prezentovaný v rámci podujatia #NEXTGen 2020, kde zažije premiéru aj elektromobil BMW iNext. A to 11. novembra.

Zdroj: tlačová správa (BMW)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
BMW onedlho predstaví elektromobil novej generácie „iNext“. Čo o ňom vieme?
Z aerodynamického tunela na chodník: Detský kočík s elektrickým pohonom
BMW odmeňuje vodičov plug-in hybridov za jazdu na elektrinu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

8 komentárov

  1. Je to perfektný náznak toho, že aj lietať sa dá pomocou elektrickej energie.
    Ale praktické využitie tohto lietajúceho obleku? No, neviem, neviem… Žeby Batman – nový seriál?

  2. vyuzitie zabava a armada urcite tiez najde uplatnenie.
    plachtenim a pulzovanim tych 5 min fungovnia pri rychlosti 200-300km/h moze byt dolet velmi slusny po vysadku z lietadla/vrtullnika

Pridajte komentár