Na Ženevskom jazere testujú elektrický hydrofoil, ktorý sa vznáša nad vodnou hladinou

0

Francúzsky startup SeaBubbles testoval v nedávnych dňoch na Ženevskom jazere svoj elektrický hydrofoil „The Bubble„. Ten má slúžiť ako vodné taxi v mestách, ktoré majú rieky a jazerá. Koncepcia hydrofoilu elimunuje všetky neduhy člnov a menších lodí.

Hydrofoil eliminuje neduhy lodí

Hydrofoil alebo krídlový čln je špeciálnym typom plavidla, ktoré sa v pokoji a pri nízkych rýchlostiach na prvý pohľad nelíši od bežných člnov. Avšak pod vodou má tzv. nosné krídla. Tie pri vyššej rýchlosti vytvárajú vztlak, čím dochádza k zdvihnutiu člnu nad vodnú hladinu.

Vďaka tomu, že nie je trup člnu v priamom kontakte s vodnou hladinou, vlny nevplývajú na jeho stabilitu. Plavba je tak oveľa pokojnejšia a komfortnejšia. To môže zmierniť príznaky morskej choroby. Ďalšou výhodou tejto koncepcie je nižšie trenie, vďaka čomu dosahuje hydrofoil v porovnaní s člnom vyššie rýchlosti pri rovnakom výkone. Je teda výkonovo efektívnejší. 

SeaBubbles „The Bubble“ – známe špecifikácie

Veľa špecifikácií elektrického hydrofoilu od SeaBubbles, The Bubble, zatiaľ známych nie je. Vieme však aspoň, že disponuje dvoma elektromotormi, z ktorých každý dosahuje výkon 10 kW. O ich „dopovanie“ sa stará 20 kWh batéria. The Bubble sa zdvihne nad hladinu po dosiahnutí rýchlosti 12 km/h.

„Autopilot“ z lietadiel

Elektrický krídlový čln je vybavený systémom Fly-by-wire, akým disponujú lietadlá. Jedná sa o akéhosi elementárneho autopilota, ktorý umožňuje automatické vyrovnávanie plavidla.

Vodné elektrické taxi a lá Uber

Startup plánuje svoj elektrický krídlový čln využívať na poskytovanie taxi služieb v mestách, na ktorých území sa nachádzajú rieky a jazerá. Napríklad v Paríži na rieke Seina tak chce učiniť už budúci rok.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom
Artisan Z40: 40 tonový nákladiak pre ťažiarenský priemysel s plne elektrickým pohonom
Extrémna bugína s pohonom z Tesly má tendenciu vzlietnuť | VIDEÁ

Zabezpečenie taxi služby z pohľadu zákazníka bude prebiehať podobne ako napríklad v prípade služby Uber. Záujemca prostredníctvom mobilnej aplikácie vykoná online rezerváciu. Vďaka geolokácii bude vidieť všetky dostupné doky.

Doky ako eko-nabíjacie stanice

Záchytné doky budú logicky vybavené nabíjacími stanicami. Energia, ktorou budú hydrofoily nabíjané bude pochádzať z čistých zdrojov. Tú budú produkovať solárne panely na dokoch, ako aj podvodné a veterné turbíny. Ich energia sa bude ukladať do batérií.

seabubbles dock

Zdroje: SeaBubbles, Electrek, Wikipedia

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár