Francúzsky startup SeaBubbles testoval v nedávnych dňoch na Ženevskom jazere svoj elektrický hydrofoil „The Bubble„. Ten má slúžiť ako vodné taxi v mestách, ktoré majú rieky a jazerá. Koncepcia hydrofoilu elimunuje všetky neduhy člnov a menších lodí.
Hydrofoil eliminuje neduhy lodí
Hydrofoil alebo krídlový čln je špeciálnym typom plavidla, ktoré sa v pokoji a pri nízkych rýchlostiach na prvý pohľad nelíši od bežných člnov. Avšak pod vodou má tzv. nosné krídla. Tie pri vyššej rýchlosti vytvárajú vztlak, čím dochádza k zdvihnutiu člnu nad vodnú hladinu.
Vďaka tomu, že nie je trup člnu v priamom kontakte s vodnou hladinou, vlny nevplývajú na jeho stabilitu. Plavba je tak oveľa pokojnejšia a komfortnejšia. To môže zmierniť príznaky morskej choroby. Ďalšou výhodou tejto koncepcie je nižšie trenie, vďaka čomu dosahuje hydrofoil v porovnaní s člnom vyššie rýchlosti pri rovnakom výkone. Je teda výkonovo efektívnejší.
SeaBubbles „The Bubble“ – známe špecifikácie
Veľa špecifikácií elektrického hydrofoilu od SeaBubbles, The Bubble, zatiaľ známych nie je. Vieme však aspoň, že disponuje dvoma elektromotormi, z ktorých každý dosahuje výkon 10 kW. O ich „dopovanie“ sa stará 20 kWh batéria. The Bubble sa zdvihne nad hladinu po dosiahnutí rýchlosti 12 km/h.
„Autopilot“ z lietadiel
Elektrický krídlový čln je vybavený systémom Fly-by-wire, akým disponujú lietadlá. Jedná sa o akéhosi elementárneho autopilota, ktorý umožňuje automatické vyrovnávanie plavidla.
Vodné elektrické taxi a lá Uber
Startup plánuje svoj elektrický krídlový čln využívať na poskytovanie taxi služieb v mestách, na ktorých území sa nachádzajú rieky a jazerá. Napríklad v Paríži na rieke Seina tak chce učiniť už budúci rok.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom
Artisan Z40: 40 tonový nákladiak pre ťažiarenský priemysel s plne elektrickým pohonom
Extrémna bugína s pohonom z Tesly má tendenciu vzlietnuť | VIDEÁ
Zabezpečenie taxi služby z pohľadu zákazníka bude prebiehať podobne ako napríklad v prípade služby Uber. Záujemca prostredníctvom mobilnej aplikácie vykoná online rezerváciu. Vďaka geolokácii bude vidieť všetky dostupné doky.
Doky ako eko-nabíjacie stanice
Záchytné doky budú logicky vybavené nabíjacími stanicami. Energia, ktorou budú hydrofoily nabíjané bude pochádzať z čistých zdrojov. Tú budú produkovať solárne panely na dokoch, ako aj podvodné a veterné turbíny. Ich energia sa bude ukladať do batérií.
Zdroje: SeaBubbles, Electrek, Wikipedia