Je elektrický „offroad fúrik“ s pohonom 4×4 elektromobilom roka?

1

Americká spoločnosť Granite Industries vyrába viacero verzií plne elektrického „fúrika“ Overland Cart, pričom top model môže poslúžiť aj ako „mikro-traktor“, ktorý zvládne aj ľahší terén.

Elektrifikácia je úžasná vec, čoho dôkazom je aj spomínaný elektrický fúrik či skôr vozík od Granite Industries. Výrobca svoje úžitkové vozidlá popisuje ako „elektrické vozíky & fúriky, ktoré neemitujú žiadne výpary a prakticky ani hluk, takže ich je možné používať ako interiéri, tak aj vonku.“

Tieto praktické elektromobily sa vyrábajú v USA a sú odolné voči striekajúcej vode a blatu. Elektrický fúrik/vozík disponuje elektromechanickou brzdou, ktorá ho dokáže „udržať“ aj v kopci. Výrobca ako ďalšiu výhodu uvádza, že nevyžaduje údržbu, ako napr. výmenu oleja, reťazí či pásov a ani mazanie.

Čo sa týka využitia, spoločnosť Granite Industries odporúča svoje vozíky pre obchodné spoločnosti, stavebných pracovníkov, záhradníkov, pestovateľov, ošetrovateľov zvierat, farmárov, rančerov či majiteľov domov.

Top verzia elektromobilu Overland Cart disponuje dvoma elektromotormi, ktoré zabezpečujú pohon všetkých 4 kolies s „offroadovými“ pneumatikami. Ide o 24V DC motory s permanentným magnetom, ktoré vyprodukujú podľa odhadu Alexa Dykesa, ktorý ho mal možnosť otestovať, okolo 3 konských síl (výrobca výkon neuvádza).

Naozaj zaujímavé úžitkové vlastnosti

Nápravy zahŕňajú 1-stupňovú prevodovku s otvoreným diferenciálom. Vozidlo váži 131 kg a po rovine zvládne odviesť náklad s hmotnosťou 295 kg. V kopci (sklon 3:1) sa jeho nosnosť zredukuje na 227 kg. Prepravná „vaňa“ má kapacitu 283 l. Maximálna rýchlosť vozíka sa zastaví na hodnote 5,2 km/h.

Odnímateľná olovo-kyselinová batéria má kapacitu 0,5 kWh, pričom má zabezpečiť reálnu prevádzku po dobu 3 – 4 hod. Jej životnosť má byť 300 až 500 nabíjacích cyklov. Čo sa týka ceny, top verzia s pohonom 4×4 vyjde na 3 995 $. V ponuke však nájdeme aj „civilnejšie“ vozíky s cenou od 2 295 $.

Na nasledujúcich videách si môžete pozrieť možnosti využitia tohto vozidla, tak ako ich vidí jeho výrobca.
Elektromobil roka?

Alex Dykes z Youtube kanála Alex on Autos však našiel ďalšiu možnosť využitia, a to na spôsob „mikro-traktora“ bez sedáka. V rámci testu sa mu pritom pozrel na zúbok tak, ako by išlo o elektrický automobil typu pickup či SUV. S dávkou prvo-aprílovej „nadsádzky“ pritom tvrdí, že ide o úžitkový elektromobil roka. 🙂

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do Európy mieri malý úžitkový elektromobil za 5 000 €
Viedenský elektrický koč: 2 živé kone nahradilo 20 elektrických
„Africký elektromobil“ z Nemecka sa chystá do sériovej výroby

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár