Elektromobily od VW Group a jachty od Silent-Yachts budú mať veľa spoločného

0

Spolupráca koncernu VW Group s rakúskym výrobcom lodí Silent-Yachts čoskoro prisnenie „solárne“ elektro-katamarány s elektrickým pohonom na báze platformy VW MEB. O dizajn prvého modelu sa pritom postarala koncernová značka Cupra, ktorá patrí pod Seat.

Elektrifikácia preniká do všetkých oblastí súvisiacich s mobilitou a lodný priemysel nie je výnimkou. Dôkazom toho je aj spolupráca spoločností Volkswagen Group a Silent-Yachts. Z tej vzídu elektrické lode, konkrétne „solárne“ katamarány postavené na rovnakom základe ako elektromobily od VW Group, napríklad VW ID.3/ID.4 či Škoda Enyaq.

Platforma MEB je základom pre prvú fázu transformácie koncernu Volkswagen Group smerom k elektromobilite. Jej modulárna architektúra bola navrhnutá špeciálne pre koncernové elektromobily segmentov C a D. A to s ohľadom na efektivitu a nižšie výrobné náklady.

Najväčšia automobilka sveta neskôr oznámila, že platformu MEB je ochotná zdieľať aj s inými výrobcami. No a zjavne nielen s výrobcami automobilov. Už totiž v roku 2019 vznikla myšlienka spolupráce s rakúskym výrobcom solárnych katamaránov Silent-Yachts.

A tá napokon dospela k dohode o poskytnutí elektrického pohonu na báze MEB pre katamarány rakúskej značky, pričom dizajn spoločného modelu navrhla koncernová automobilová značka Cupra. MEB tiež pomôže elektrifikovať existujúce modely od Silent-Yachts.

Výhody veľkoobjemovej elektrickej platformy

Rakúska spoločnosť si od tejto spolupráce sľubuje zníženie produkčných nákladov, nakoľko elektrický pohon na báze MEB je veľkoobjemovým produktom, vďaka čomu sú jednotkové náklady na výrobu nižšie. Elektrický pohon má tiež priniesť menšiu záťaž z hľadiska údržby a servisu. A samozrejme bezemisnú tichú prevádzku bez vibrácií a veľký výkon. Elektrický pohon bude pre istotu dopĺňať záložný dieselový generátor energie.

Cieľom VW Group, Silent-Yachts a Cupry je priniesť loď s pohonom MEB budúci rok. Neskôr sa má vyrábať minimálne 50 kusov ročne (na báze modelu „Silent Yacht 50“). A MEB prispeje aj k elektrifikácii ostatných modelov.

Zdroj: VW Group

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nové elektromobily Ford majú byť cenovo dostupné vďaka platforme od VW
Koncern VW má naplánovaný koniec výroby spaľovacích áut. „Chvíľu“ si počkáme
Elektrický hatchback od Seatu príde na trh v 2. polroku ako Cupra El-Born

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár