Elon Musk hovoril o svojom návrhu elektrického nadzvukového lietadla

0

Elon Musk hovorí o elektrickom nadzvukovom lietadle už od roku 2012. Prvé koncepcie pritom zverejnil o 2 roky neskôr. Aktuálne v rámci nedávneho interview povedal, že už má vypracovaný návrh tohto lietadla.

Podľa Elona Muska je jeho elektrické lietadlo lepšie než súčasné lietadlá, pričom je schopné kolmého vzletu a pristátia (tzv. VTOL) a letu nadzvukovou rýchlosťou vo veľkých nadmorských výškach. Hovorí, že o lietadle premýšľa pomerne veľa, ale zatiaľ o ňom hovoril len s priateľmi a partnerkami.

„Trik“ elektrického lietadla Elona Muska

„Trik“ tohto lietadla má byť v jeho prechode do bežného horizontálneho letu, pretože veci potrebné na kolmý vzlet a pristátie nie sú vhodné na lietanie vo vysokých rýchlostiach.

„V prípade elektrického lietadla je nutné, aby lietalo v čo najväčšej výške. Na to však potrebujete určité množstvo energie z batérie, pretože lietadlo musí prekonať gravitačnú potenciálnu energiu. Akonáhle sa tak stane a dostanete sa do veľkej nadmorskej výšky, je potrebné už len veľmi malé množstvo energie pre let. Pri ceste nadol je pritom možné opätovne získať veľkú časť gravitačnej potenciálnej energie,“ hovorí Elon.

Princíp podobný systému Hyperloop

Základný princíp je teda podobný, ako v prípade ďalšieho dopravného systému – Hyperloop, ktorý navrhol. A to, aby sa dopravný prostriedok pohyboval v prostredí, kde je čo najmenší odpor vzduchu, pretože vtedy potrebuje na svoj pohyb oveľa menej energie. V prípade lietadiel je to teda v čo najväčšej výške.

V prípade Hyperloop je nutné takéto prostredie vytvoriť, a to použitím trubice, z ktorej je odčerpaný vzduch, pričom je navyše nutné eliminovať trenie, a to napríklad pomocou „magnetickej levitácie“. Toto však nie sú jediné spôsoby dopravy na ktorých pracuje Elon Musk a jeho spoločnosti.

Musk pracuje na ďalších druhoch dopravy

Elon Musk sa taktiež chystá vybudovať niekoľko podzemných tunelov pre lacné, rýchle a bezemisné cestovanie, ktoré odbremení bežnú cestnú premávku, a to v rámci svojej spoločnosti The Boring Company. V rámci SpaceX zas uvažuje o ultrarýchlom cestovaní po obežnej dráhe prostredníctvom rakiet.

Aktuálne má iné priority

Elon k nadzvukovému elektrickému lietadlu dodal, že teraz nie je pre neho prioritou. „Dôležité sú elektrické automobily, dôležitá je solárna energia, dôležite je stacionárne ukladanie energie,“ hovorí. Toto sú podľa neho oveľa dôležitejšie veci ako spomínané lietadlo. Potom na adresu závislosti od fosilných palív povedal: „Je to najhlúpejší experiment v ľudskej histórii.“ 

Musk si dal vo vysielaní marihuanu

Po diskusii o lietadle si vzal priamo vo vysielaní ponúknutý joint marihuany a potiahol si. Ešte predtým sa však spýtal, či je to legálne. Interview však prebiehalo v štáte Kalifornia, kde je rekreačné užívanie tejto plodiny povolené. Potom povedal, že to nie je nič pre neho, pretože marihuana znižuje jeho produktivitu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk o užívaní liekov a marihuany, veľkej zátaži a svojej náhrade
Elon Musk vyvíja rakety 10-násobne lacnejšie ako NASA. Ako je to možné?
Pracovný pohovor s Elonom Muskom: Akých otázok sa môžete dočkať?

Zdroj: Joe Rogan cez The Verge, titulný (ilustračný) render: HyperMach

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár