Ford a GM nechcú nechať Tesle otvorené dvere v segmente elektrických dodávok

0

Elektrické dodávky sa môžu stať veľmi lukratívnym biznisom. Naznačujú to obrovské objednávky od spoločností ako Amazon a UPS. Automobilky GM a Ford sa pritom nechcú dať predbehnúť spoločnosťou Tesla.

Čoraz viac firiem si začína uvedomovať výhody, ktoré im môžu priniesť úžitkové elektromobily. Ich obstarávacia cena je dnes síce vyššia ako v prípade konvenčných vozidiel, avšak v prípade celkových nákladov, ktoré zahŕňajú aj prevádzkové a servisné náklady, je to v rámci mnohých aplikácií celkom iná pesnička.

Dokazuje to aj testovací projekt z Londýna, do ktorého bola zapojená aj slovenská spoločnosť Voltia. Tá prerába elektrické dodávky Nissan e-NV200 tak, aby dokázali odviesť viac tovaru. O jej vozidlá pre je pritom veľký záujem, čoho si všimol aj samotný Nissan, ktorý bude tieto vozidlá predávať aj pod svojou značkou.

Aktuálne agentúra Reuters informuje, že podľa dodávateľov, ktorí sú oboznámení so súvisiacimi plánmi spoločností GM a Ford, nechcú tieto tradičné americké automobilky „nechať spoločnosti Tesla otvorené dvere“ v oblasti elektrických dodávok, tak ako sa to stalo v rámci osobných vozidiel. Segment konvenčných úžitkových vozidiel je pritom v rámci ich podnikania jedným z najvýnosnejších.

Obrovské zákazky od Amazonu a UPS

A nie je to len o Tesle. Veď napríklad gigant Amazon si objednal od amerického startupu Rivian 100 000 elektrických dodávok a ďalší gigant UPS 10 000 vozidiel rovnakého druhu od britského startupu Arrival. Celková hodnota týchto kontraktov sa podľa Reuters odhaduje na 4 miliardy $. A to ide len o 2 spoločnosti a v podstate začiatok masovejšej elektrifikácie firemných flotíl.

Podľa zdrojov sa má elektrická dodávka od GM s pracovným názvom BV1 začať vyrábať koncom budúceho roka. Ford zas vo februári uviedol, že predstaví plne elektrickú verziu svojej známej dodávky Transit, a to v rámci modelového roka 2022.

A čo Tesla?

Čo sa týka prípadnej elektrickej dodávky od Tesly, vo februári 2019 vtedajší šéf Mercedes-Benz uviedol, že s Teslou rokujú o možnej spolupráci na spoločnom vozidle tohto typu. Nedávno sa tiež objavili informácie, že Tesla vyvíja pre spoločnosť The Boring Company „van“, ktorý dokáže prepraviť 12 osôb. Na základnej platforme tohto elektromobilu by sa pritom možno dala postaviť aj elektrická dodávka…

Nuž, uvidíme časom, ako sa Tesla postaví k tomuto segmentu vozidiel. Aktuálne má toho rozrobeného viac ako dosť, takže prípadná dodávka pre ňu nateraz asi nebude prioritou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Amazon si objednal 100 000 elektrických dodávok od „druhej Tesly“
Tesla má pracovať na elektrických vanoch pre Muskovu firmu The Boring Company
Nissan a slovenská Voltia spoločne uvádzajú na trh „novú“ elektrickú dodávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár