Americká armáda testuje elektrickú „kolobežku“ s cenou automobilu

0

Rozvoj elektrického pohonu a batérií umožňuje vznik vozidiel, o ktorých sa nám ešte pred pár rokmi zrejme ani nesnívalo. Jedným z nich je aj extrémna terénna „kolobežka“ EZRaider, ktorá má „niečo“ aj z vozidiel typu ATV. Tá pritom zaujala aj americkú armádu.

Armáda Spojených štátov každoročne testuje vo Fort Benning nové experimentálne vybavenie. A to v rámci série vojenských hier a simulovaných bitiek. Vojaci si pritom môžu tento rok vyskúšať aj „elektrickú kolobežku“ EZRaider.

Americkí vojaci tak okrem nových zbraní a robotiky otestujú v teréne tiež netradičné vozidlo. EZRaider je v podstate štvorkolesová offroad kolobežka, ktorá má ponúknuť stabilitu bližšiu k vozidlám ATV (All-Terrain Vehicle), ktoré sa u nás ľudovo nazývajú aj „štvorkolky“.

Pokročilé odpruženie

Unikátny elektromobil je vybavený pokročilým systémom odpruženia, ktorý zabezpečuje, že každé jedno koleso sa môže pohybovať v horizontálnej a vertikálnej línii úplne nezávisle. Stabilitu pritom zabezpečujú nielen 4 kolesá, ale aj špeciálne riadidlá.

Offroadové pneumatiky zas zabezpečujú trakciu v náročnom teréne. Vďaka kompaktným rozmerom a tichej prevádzke je možné vykonávať taktické operácie podstatne nenápadnejšie ako v prípade konvenčnejších vozidiel so spaľovacím motorom.

Množstvo variantov

EZRaider je k dispozícii v mnohých variantoch s pohonom zadných aj všetkých kolies, ktoré ponúkajú výkon 2,4 až 18 kW a batérie s kapacitou 1,7 až 3 kWh. Najextrémnejšia verzia zvládne zaťaženie 200 kg, pričom dokáže utiahnuť špeciálny príves na transport obetí či vybavenia.

Táto extrémna elektrická kolobežka v oficiálnych službách americkej armády by pritom nebola žiadnym svetovým unikátom. EZRaider už totiž využívajú napr. aj Špeciálne sily Spojených štátov, Holandské ozbrojené sily či Izraelská polícia a pohraničná stráž. Dostupné sú však aj „civilné“ verzie pre bežných záujemcov, a to s „nemalou“ cenou od 8 500 $. To je pritom „nič“ v porovnaní s top verziami, ktoré začínajú na sume 19 200 $.

Zdroje: Electrek, EZRaider

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Vývojár batérií Tesla je nadšený z novej armádnej technológie batériových článkov
Americká vojenská agentúra predstavila elektrický pohon integrovaný priamo do kolesa
Audi e-tron Scooter: Kríženec elektrickej kolobežky a skateboardu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár