Poľská „štátna“ automobilka predstaví prototypy svojich prvých elektromobilov

2

Poľská automobilka ElectroMobility Poland, ktorá sa špecializuje na elektromobily, oznámila, že budúci mesiac predstaví prototypy svojich prvých dvoch modelov.

Spoločnosť ElectroMobility Poland bola založená v roku 2016, pričom v nej majú rovný podiel energetické firmy Tauron, Enea, Energa a PGE. Nakoľko v nich má dominantný či významný podiel poľská vláda, môžeme hovoriť v podstate o štátnom podniku.

Poľská automobilka minulý rok oznámila, že chystá 3 verzie kompaktného elektromobilu segmentu C. Aktuálne sa však v rámci tlačovej správy dozvedáme, že 28. júla predstaví verejnosti prototypy vozidiel typu hatchback a SUV.

„Svetové priemyselné štandardy“

Prezident ElectroMobility Poland, Piotr Zaremba, hovorí, že prototypy zodpovedajú svetovým priemyselným štandardom a je presvedčený, že Poliaci ich príjmu veľmi dobre. A dodáva:

„Oznámime názov značky a ukážeme prototypy, do vývoja ktorých boli zapojení najlepší poľskí a medzinárodní experti. Je fantastické, že sme dokázali zhromaždiť toľko vynikajúcich odborníkov okolo myšlienky poľského elektromobilu. Som presvedčený, že jedinečné dizajnové a technologické riešenia, ktoré spĺňajú globálne normy, si vyslúžia uznanie.“

Za dizajnom prototypov stoja dizajnéri z jedného z najznámejších svetových dizajnérskych štúdií, ktorým je talianska spoločnosť Torino Design. Konzultantom bol pritom uznávaný dizajnér Tadeusz Jelec, ktorý pracoval dlhé roky pre Jaguar. Automobilka ElectroMobility Poland tiež spolupracovala s nemeckým technickým integrátorom EDAG Engineering.

Veľké produkčné plány

Výroba „elektromobilu“ má byť spustená v roku 2023. Čo sa týka možného objemu produkcie, Poliaci minulý rok vyhlásili, že už v začiatkoch chcú produkovať 100 000 vozidiel ročne. Neskôr to má byť dokonca až 200 000 vozidiel za rok.

Takýto masívny počiatočný objem produkcie má zabezpečiť nižšie výrobné náklady a ziskovosť. Celkové investície do výrobných kapacít odhaduje spoločný podnik na 2 miliardy zlotých, čo je v prepošte okolo 448 miliónov €.

Spoločnosť ElectroMobility Poland je súčasťou štátnej iniciatívy na podporu elektromobility u našich severných susedov, ktorej cieľom je, aby v roku 2025 jazdil po tamojších cestách 1 milión elektromobilov.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Poľský elektromobil Triggo má nastaviteľnú šírku – 86 až 148 cm
Poliaci pracujú na elektrickom autobuse s vymeniteľnou batériou
Poliaci dostanú na elektromobil viac ako my, podmienky dotácie sú však kontroverzné

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Turecký štát, Poľský štát. mohlo by sa pridať OSN, tam je štátov! Poľsko – že o tri roky bude elektromobil…Tesla stavia továrne na 500-750 tis. emobilov ročne rok (Čína, Berlín).

    • Je to pekné, ale čo tie Poľské uholné bane? Keďže to budú chcieť z niečoho nabíjať, asi ťažko zatvoria aj uhoľné elektrárne. A my dole sa ich sajrajtu nezbavíme.

Pridajte komentár