Spoločný podnik 4 poľských energetických spoločností ElectroMobility Poland, ktorý je z prevažnej časti štátny, oznámil výrobu 3 verzií kompaktného elektromobilu segmentu C.
Spoločnosť ElectroMobility Poland bola založená v roku 2016, pričom v nej majú rovný podiel energetické firmy Tauron, Enea, Energa a PGE. Nakoľko v nich má dominantný či významný podiel poľská vláda, môžeme hovoriť v podstate o štátnom podniku.
Poľský „Leaf“
ElectroMobility Poland je navyše súčasťou štátnej iniciatívy na podporu elektromobility u našich severných susedov, ktorej cieľom je, aby v roku 2025 jazdil po poľských cestách 1 milión elektromobilov. Tento spoločný podnik najskôr vyvinie špecializovanú platformu pre elektrické vozidlá, na ktorých postaví tri verzie kompaktného elektromobilu.
To znamená, že pôjde o vozidlo segmentu C, resp. nižšej strednej triedy, ktorého typickým predstaviteľom vo svete elektromobility je Nissan Leaf.
Veľké výrobné ambície
Poľská spoločnosť má veľké výrobné plány. Veď už v začiatkoch chce produkovať 100 000 vozidiel ročne. Neskôr to má byť dokonca až 200 000 vozidiel za rok. Pre porovnanie, Volkswagen plánuje v prvom roku výroby svojej novej generácie elektromobilov z rodiny ID vyrobiť okolo 100 000 vozidiel.
ElectroMobility Poland uvádza, že takýto masívny počiatočný objem produkcie má zabezpečiť nižšie výrobné náklady a ziskovosť podniku. Celkové investície do výrobných kapacít odhaduje spoločný podnik na 2 miliardy zlotých, čo je v prepošte okolo 460 miliónov €. Chystá pritom viacero pobočiek. Tie majú byť prevádzkyschopné za 2 až 3 roky. Elektromobily sa majú dostať na trh v roku 2022 alebo 2023.
Nemecká pomoc pri vývoji
S vývojom elektromobilov bude poľskému podniku pomáhať jeden z najväčších nezávislých vývojárov v automobilovom priemysle, nemecká spoločnosť EDAG Engineering. „EDAG uviedol na trh v posledných 5 rokoch 20 modelov. To nám dáva istotu, že náš produkt bude mať veľmi dobrú technickú kvalitu,“ hovorí pre agentúru PAP Piotr Zaremba, šéf ElectroMobility Poland.
Elektromobily majú byť minimálne spočiatku určené len pre domáci trh. Neskôr však nie vylúčený ich predaj mimo poľských hraníc.
Zdroj: Electrive, titulný ilustračný render: ElectroMobility Poland
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenský Greenway vybudoval v Poľsku celoštátnu sieť nabíjačiek a radí ako rozvíjať e-mobilitu
Značka Smart prežije a bude čisto elektrická. Vďaka dvom mega-koncernom
SEAT chystá 6 e-áut a vyvinie platformu pre “lacné” elektromobily