Výrobca vysávačov Dyson potvrdil produkciu elektromobilov. Čo o nich vieme?

0

Britská technologická spoločnosť Dyson je lídrom na trhu s vysávačmi a ručnými sušičmi. Pracuje pritom už 3 roky na vývoji 3 elektromobilov. Dnes oznámila výstavbu výrobného závodu. Akých elektrických modelov sa dočkáme?

Väčšie investície ako Škoda

Dyson sa chystá investovať do elektromobility 2,5 miliardy libier (cca 2,8 mld. €). Pre porovnanie, automobilka Škoda investuje do tejto oblasti 2 miliardy €. Na projekte elektrických automobilov pracuje 400-členný tím, pričom ten chce spoločnosť doplniť o ďalších 300 ľudí.

Výrobný závod

Dvojpodlažný výrobný závod spoločnosti Dyson, v ktorom sa budú produkovať jej elektromobily, vyrastie v Singapure. Dokončený bude v roku 2020, pričom prvý elektromobil vstúpi do produkcie v nasledujúcom roku. Výber tejto lokality nebol náhodný, nakoľko Dyson v Singapure vyrába svoje vysokorýchlostné digitálne motory a zamestnáva 1 100 ľudí.

Pripravované elektromobily

Prvý elektrický model, ktorého koncept by mal byť predstavený v budúcom roku, bude podľa spoločnosti  nízkoobjemový. Vyrobiť sa má menej ako 10 000 kusov. Má sa jednať o prémiové vozidlo s premiérovou cenou. S najväčšou pravdepodobnosťou typu SUV. Prvý elektromobil od Dyson má pritom podporu britskej vlády.

Ďalšie 2 modely by sa mali dostať masovej výroby. Malo by sa tak jednať o bežnejšie a cenovo dostupnejšie elektromobily. Dyson uvádza, že minimálne jeden z 3 modelov bude dosahovať maximálnu rýchlosť cez 160 km/h. Vývoj a produkcia ďalších áut bude závisieť od úspechu prvých troch modelov.

Nová technológia batérií

Dyson pracuje aj na vlastných batériách typu solid-state, ktorých elektrolyt je v pevnom skupenstve. Táto technológia je považovaná za budúcnosť elektromobility, nakoľko ponúka výrazne lepšie vlastnosti – vyššiu energetickú hustotu, a teda aj vyššiu možnú kapacitu vzhľadom k svojej veľkosti či vyššiu rýchlosť nabíjania.

Tento typ batérie by mal byť dostupný v čase uvedenia druhého elektromobilu značky na trh, pravdepodobne začiatkom budúceho desaťročia. Dyson taktiež investuje do vývoja umelej inteligencie a iných digitálnych technológií, vrátane robotiky a strojového učenia. To naznačuje vývoj autonómneho riadenia.

Testovacie centrum pre elektromobily

Spoločnosť Dyson už stavia testovacie centrum pre svoje elektromobily v rámci plochy letiska Hullavington Airfield vo Wiltshire. Tá bude obsahovať vysokorýchlostné dráhy s povrchom podobným diaľniciam či offroad cvičisko. Jeho vybudovanie má stáť 226 miliónov €. Po jeho sprevádzkovaní má pritom zhltnúť ďalších 620 miliónov €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mazda elektrifikuje všetky svoje modely. Aktuálne vyvíja 2 elektromobily
Porsche chce mať údajne všetky modely elektrické, teda okrem jedného
Mercedes-Benz chystá do roku 2022 až 130 elektrifikovaných variantov áut

Zdroj: Autocar, titulný ilustračný render: futurecar.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár