Patentová prihláška poodhaľuje elektromobil od výrobcu vysávačov

1

Britský výrobca inovatívnych vysávačov či sušičov vlasov, Dyson, oznámil v roku 2017, že sa púšťa do elektromobility. A aktuálne máme k dispozícii patentovú prihlášku, ktorá „čo to“ naznačuje o prvom elektromobile značky.

Spoločnosť Dyson sa minulý rok nechala počuť, že pre svoju novo založenú divíziu elektromobility vyčlenila 2,8 miliardy €. To je pritom viac, ako sa chystajú podľa Reuters do tejto oblasti priemyslu „naliať“ tradičné automobilky Honda, Mazda, Volvo či Škoda, ako aj koncerny PSA a Jaguar Land Rover.

700-členný tím a závod v Singapure

Spomínanú divíziu tvorí aktuálne okolo 500 zamestnancov, pričom v pláne je ešte ďalších 200. Tých má pod taktovkou bývalý šéf prémiovej automobilky Infiniti, Roland Krueger. Dyson pritom už buduje dvojpodlažný závod na výrobu elektromobilov v Singapure, ktorý bude dokončený v budúcom roku.

V roku 2021 má byť spustená produkcia prvého elektromobilu značky. O ňom sme doteraz vedeli len to, že pôjde o prémiové nízkoobjemové vozidlo (menej ako 10 000 ks), ktorého koncept by mal byť predstavený v tomto roku. Včera uverejnená patentová prihláška, s ktorou dnes prišiel Bloomberg, však trošku viac poodhaľuje tento zatiaľ tajuplný elektromobil.

Neodhaľuje skutočný dizajn

Podľa zakladateľa spoločnosti, Jamesa Dysona, však táto patentová prihláška vraj neodhaľuje skutočný dizajn vozidla ani špecifikácie, ale „len“ ponúka pohľad na „kroky, ktoré súvisia s vynálezmi“. Prihláška je stará 18 mesiacov, takže ak náčrt aspoň z časti naznačoval jeden zo skorších konceptov, môžeme si urobiť aspoň základnú predstavu o type vozidla.

V takomto prípade by sme mohli povedať, že 1. elektromobil značky Dyson by mohol byť veľký crossover s 3 radmi sedadiel, extra krátkymi prevismi, veľkým rázvorom a vzhľadom na sklon čelného skla aj slušnou aerodynamikou.

Patenty pritom naznačujú, že Dyson uvažuje o použití veľkých úzkych kolies, ktoré by mali prispieť k vyššej účinnosti vozidla, podobne ako napríklad v prípade modelu BMW i3.

Zdroj titulného obrázku: Dyson cez Bloomberg.com

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Výrobca vysávačov Dyson potvrdil produkciu elektromobilov. Čo o nich vieme?
Apple údajne pracuje na elektromobile s vlastnými batériami a motormi
Apple ukradol Tesle šéfa pre elektrický pohon. Vyvíja „super-elektromobil“?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár