Budúci týždeň bude spustený dotačný program na výstavbu nabíjacích staníc

1

Ministerstvo hospodárstva SR hovorí, že budúci týždeň zverejní výzvu na predkladanie žiadostí na podporu výstavby nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Taktiež informuje, že v Nitre bol otvorený závod, ktorý sa bude angažovať aj v oblasti elektromobility.

Súčasťou tzv. „Akčného plánu rozvoja elektromobility v SR“ je aj podpora rozvoja nabíjacej infraštruktúry prostredníctvom finančných dotácií, a teda výstavby nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy. Novela zákona, ktorá bola prijatá v tejto súvislosti, tiež umožňuje poskytovanie podpory na čerpacie stanice na CNG, LNG, vodík či iné pohonné látky vyrobené z obnoviteľných zdrojov.

Cca miliónový rozpočet

Čo sa týka nabíjacích staníc, podporný mechanizmus predbežne počíta s vyčlenením cca 1 milióna € na finančné dotácie. Ich oprávneným žiadateľom pritom bude môcť byť obec, mesto, územný celok, právnická osoba alebo fyzická osoba. Táto podpora by mala priniesť nasledujúce čísla:

RokPlán
Výstupný výkon stanice
do 22 kWnad 22 kWStojanov spolu
(stredne rýchle)(rýchle)
2016503080
201710040140
201820080280
2019400120520
2020600150750
20251 2003001 500

Aby boli podmienky programu, vrátane technických špecifikácií nabíjacích staníc, čo najúčinnejšie, MH SR ich pripravovalo v spolupráci so Slovenskou asociáciou pre elektromobilitu (SEVA), distribučnými spoločnosťami, zväzmi a príslušnými rezortmi.

Najskôr samosprávy

Aktuálne avizovaná prvá výzva, ktorej sa dočkáme budúci týždeň, sa bude vzťahovať na mestá, obce a vyššie územné celky. Tie budú môcť žiadať o finančnú dotáciu na vybudovanie nabíjacej stanice. Konkrétne podmienky budú známe až po uverejnení tejto výzvy na webe ministerstva.

Dotácie pre samosprávy budú rozdelené do viacerých etáp, aby sa dosiahlo ich maximálne čerpanie. Ako sme už spomínali, dotácie na nabíjacie stanice môžu byť podľa zákona poskytnuté aj fyzickým a právnickým osobám. Dúfame teda, že sa dočkáme aj takejto výzvy. Najlepšie v čase dotačnej výzvy, ktorá sa bude týkať nákupu elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Tej by sme sa mali dočkať v decembri.

Výroba batériových súčastí v SR

MH SR tiež oznámilo, že španielska spoločnosť Gestamp, ktorá bude dodávateľom automobilky Jaguar Land Rover, otvorila v Nitre svoj „130-miliónový“ závod. Spoločnosť sa pritom začala realizovať tiež v oblasti elektromobility a na Slovensku bude vyrábať aj rôzne súčasti batériových systémov.

Zdroj titulnej fotografie: Škoda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Podarí sa vybudovať slovenskú národnú sieť nabíjacích staníc na 3. pokus?
E-mobilita v SR: Laboratórium mobility či povinné budovanie nabíjačiek
Slovenský Ejoin predstavil nabíjaciu stanicu so skenerom evidenčných čísel vozidiel

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. No ale toto je fakt preklep ako hrom. Pozerám do kalendára – a ajhľa – píše sa rok 2019. A v tabuľke je schválená podpora nabíjacích staníc na roky 2016, 2017 atď. až do r. 2025.
    Niečo mi ušlo, alebo má ministerstvo hospodárstva časovrat, ako Harry Potter?

Pridajte komentár