Ministerstvo hospodárstva zadotuje firmám nabíjacie stanice sumou až 10 000 €

0

Ministerstvo hospodárstva SR sa naďalej snaží o rozširovanie nabíjacej infraštruktúry na slovenských cestách. Rezort preto vyhlásil 2. kolo výzvy na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie na podporu budovania verejne prístupných elektrických nabíjacích staníc.

Do druhého kola výzvy boli presunuté aj nevyčerpané finančné prostriedky z prvého kola. Celkovo tak majú záujemcovia k dispozícii až 650-tisíc eur. O príspevok môžu po novom žiadať obce, mestá, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie, ale aj právnické osoby – podnikateľské subjekty. Záujemcovia budú môcť podávať žiadosti od 17. apríla do 17. júna 2020.

„Chceme dostať na slovenské cesty čo najviac ekologických áut a uvedomujeme si, že postupné rozvíjanie nabíjacej siete je nevyhnutné. Rozšírenie okruhu oprávnených žiadateľov aj na podnikateľov vnímam preto pozitívne,“ vysvetlil minister hospodárstva Peter Žiga.

Do 20 000 €, resp. 10 000 €

Samosprávy aj podnikatelia môžu požiadať o podporu minimálne na jednu nabíjaciu stanicu (2 nabíjacie body) a maximálne na osem nabíjacích staníc (16 nabíjacích bodov). V prípade miest a obcí môže byť výška podpory od 2 500 až do 20-tisíc eur. Samospráva, ktorá požiada o príspevok, musí mať 5 % vlastných zdrojov, 95 % nákladov pokryje dotácia zo štátneho rozpočtu.

V prípade podnikateľov je minimálna výška podpory 2 500 a maximálna 10-tisíc eur, v závislosti od počtu nabíjacích bodov. Podnikateľ, ktorý požiada o príspevok, musí mať 50 % vlastných zdrojov a 50 % nákladov pokryje dotácia. Podpora smeruje pre tzv. AC nabíjačky s výstupným výkonom väčším ako 11 kW. Podrobnosti sú zverejnené na webovej stránke MH SR.

Vďaka historicky prvej výzve, ktorú MH SR vyhlásilo v júli 2019, pribudnú nabíjacie stanice pre elektromobily s technológiou AC v 72 mestách a obciach. Keďže majú po dva konektory, motoristi budú mať k dispozícii nových 144 nabíjacích bodov. Cieľom MH SR je podporiť predovšetkým budovanie nabíjacích staníc mimo diaľníc a rýchlostných ciest, a tiež v menej rozvinutých regiónoch.

Zdroj: Tlačová správa (MH SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V SR vzniká nová sieť nabíjacích staníc s pokročilými metódami autentifikácie
Transparency International prosí žiadateľov o dotácie na e-autá o súčinnosť
„Slovenské“ elektrické dodávky Voltia sa budú montovať aj vo Veľkej Británii

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár