Slovensko rozdá na nabíjacie stanice 10 mil. €. O dotácie môžu žiadať mestá a obce

2

Dnes bola spustená ďalšia „Výzva na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá“ na Slovensku. V rámci nej môžu oprávnení žiadatelia získať dotácie na nabíjacie stanice pre elektromobily, a to až do výšky 29 000 € na jeden nabíjací bod. Celkovo je pritom k dispozícii mnohonásobne vyššia suma ako v minulosti. A to vyše 10 mil. € z Plánu obnovy. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) pritom sľubuje, že samosprávam pomôže v rámci procesu podávania žiadostí.

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) upozornila, že dnes bola zverejnená štátna „Výzva na podporu budovania nabíjacej infraštruktúry pre elektrické vozidlá„. Tá by mala Slovensku priniesť veľké množstvo nových nabíjacích staníc pre elektromobily, keďže na ňu bolo vyčlenených 10 236 000 € z „európskeho“ Plánu obnovy. Alokácia sumy bola pritom uskutočnená na základe počtu obyvateľov a evidencie elektrických vozidiel v rámci jednotlivých okresov.

Cieľom výzvy je podľa jej vyhlasovateľa (MH SR) „podpora rozvoja elektromobility v Slovenskej republike formou budovania a rozvoja nabíjacej infraštruktúry.“ Aktuálna výzva je určená pre obce, mestá nad 7 000 obyvateľov a nimi zriadené organizácie, okresné mestá a nimi zriadené organizácie, ako aj vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie.

Oprávnené projekty a výška podpory

Oprávnenými projektmi sú projekty zamerané na výstavbu verejne prístupných nabíjacích staníc, ktoré sa konkrétne týkajú:

  • vybudovania nabíjacieho bodu typu AC s výkonom 11+ kW (maximálna výška poskytnutých prostriedkov: 3 000 € bez DPH);
  • vybudovania nabíjacieho bodu typu DC s výkonom 50+ kW (maximálna výška poskytnutých prostriedkov: 29 000 € bez DPH);
  • vybudovania kombinovaných nabíjacích bodov (AC + DC) / vybudovania nabíjacieho parku (nabíjacieho hubu).

V tejto časti výzvy sa tiež uvádza: „V rámci posudzovania žiadostí budú preferované projekty, v rámci ktorých podiel vybudovaných nabíjacích bodov AC bude väčší ako 90 %.“

Prvým krokom k získaniu dotácie je vypracovanie „Žiadosti o poskytnutie prostriedkov mechanizmu“ prostredníctvom „Informačného a monitorovacieho systému plánu obnovy“ (ISPO), ktorý je registrovaným žiadateľom dostupný na odkaze https://ispo.planobnovy.sk/app/vyzvy. Viac informácií o výzve nájdete na odkaze: https://ispo.planobnovy.sk/app/vyzvy/428115556039569408.

SEVA ponúka pomoc

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) dnes zverejnila tlačovú správu, v ktorej uvádza, že samosprávam ponúka pomoc ohľadom žiadostí o dotácie. Jej šéf, Patrik Križanský, pritom uvádza nasledovné:

„Naša asociácia bude poskytovať pomoc a podporu samosprávam, ktoré sa rozhodnú podať žiadosť. Vypracovali sme odporúčaný postup pre využitie dotácie a pripravujeme aj špecializované webináre, ktoré mestám pomôžu úspešne sa zapojiť do výzvy.“

„Spoločne s Ministerstvom hospodárstva sme pripravili webináre, na ktorých preberieme najdôležitejšie informácie aj s rýchlym návodom, ako sa dostať k podpore. Našim primárnym cieľom je, aby sa čo najviac financií z výzvy skutočne vyčerpalo na výstavbu nabíjačiek v mestách. Pre rozvoj elektromobility je tento typ nabíjania veľmi dôležitý.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Súčasťou návrhu pre rozvoj elektromobility v SR sú aj dotácie, výhody pre majiteľov e-áut či právo na nabíjací bod
Aktuálny počet nabíjacích lokalít a bodov v SR a ich rozdelenie na základe výkonu či kraja
„Rýchle a férové“ nabíjacie stanice povinne každých 60 km. EÚ vyjednala predbežnú dohodu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Niekedy sme sa učili o kapitalizme a socializme ktory mal prejsť do komunizmu. Neprešiel. Ale zato kapitalizmus presiel do „dotacionizmu“.

    • Aj fosilne paliva dotujeme tym, ze mame na salame dlhodobe dosledky ich pouzivania. Keby sa tieto dosledky vycislili a premietli do ceny, bola by to iny pribeh. Zial politicky nepriechodne, pretoze cena je aj za prvom mieste.

Pridajte komentár