Druhé kolo slovenských dotácií na podporu budovania nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá malo byť spustené 17. apríla, avšak Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) ho 1. apríla zrušilo. A to kvôli neistote vyplývajúcej z pandémie nového korona-vírusu. Aktuálne však oznámilo novú dotačnú výzvu s upravenými podmienkami, vďaka čomu bude možné čerpať vyššie dotácie, a to aj na DC nabíjacie stanice.
Ministerstvo hospodárstva SR vyhlási druhé kolo výzvy na podporu budovania verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Na tieto dotácie je vyčlenených 650-tisíc eur. O podporu môžu okrem samospráv žiadať aj podnikatelia.
„Rozširujeme okruh žiadateľov aj projekty, na ktoré bude možné získať podporu. Tiež sme zvýšili maximálnu výšku dotácie. Naším cieľom je prispieť k razantnejšiemu budovaniu infraštruktúry, bez ktorej rozvoj elektromobility nie je možný,“ zdôraznil vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.
Podľa šéfa rezortu hospodárstva „ak chce Slovensko patriť medzi lídrov v automobilovom priemysle, musí sledovať a podporovať trendy v tomto odvetví, a to tak v oblasti elektromobility, ako aj v prípade vodíkovej mobility, ktorej podporu rezort tiež plánuje,“ dodal minister.
Výzva s presnými podmienkami podpory je zverejnená na webovej stránke MH SR. Zverejnená bude aj na webovej stránke Slovenskej inovačnej a energetickej agentúry (SIEA), ktorá celú výzvu administruje. „Prihlásiť sa do nej bude možné od 2. septembra do 30. novembra,“ vysvetlil štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek.
Príspevok vo výške až 36 000 €
Obce, vyššie územné celky a nimi zriadené organizácie môžu získať dotáciu vo výške 95 % sumy potrebnej na svoj projekt, 5 % musia byť ich vlastné zdroje. Podnikatelia môžu získať dotáciu vo výške 50 %. „Minimálna výška dotácie je stanovená na 2 500 eur. V závislosti od projektu môže samospráva získať maximálnu dotáciu 18 000 eur a podnikatelia 9 000 36 000 eur,“ upresnil Galek.
Pre situáciu spôsobenú koronavírusom bola v apríli druhá výzva na podporu budovania nabíjacích staníc zrušená. „Verím, že nové upravené podmienky budú motivujúce a prispejú k oživeniu podnikania po koronakríze,“ uviedol štátny tajomník. Úspešní žiadatelia budú mať pol roka od nadobudnutia účinnosti zmluvy o poskytnutí dotácie na realizáciu projektu. Otázky týkajúce sa tejto výzvy je potrebné zasielať na e-mailovú adresu stanice@siea.gov.sk.
Historicky prvú výzvu na podporu budovania verejne prístupných nabíjacích staníc pre elektromobily vyhlásil rezort hospodárstva v júli minulého roka. Výzva bola určená len pre samosprávy, ktoré si prerozdelili 350 000 eur. Vďaka prvej výzve pribúdajú nabíjacie stanice pre elektromobily v 71 mestách a obciach po celom Slovensku.
Podporu najviac využili obce a mestá v Prešovskom, Nitrianskom a Košickom kraji. V súčasnosti je na Slovensku vyše 120 tzv. rýchlonabíjačiek typu DC a približne 180 štandardných staníc typu AC. V rámci SR je pritom v evidencii takmer 1 590 elektromobilov a viac ako 1 020 plug-in hybridov.
Zdroj: tlačová správa (MH SR)
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Minister Sulík chce dotovať na našom trhu neexistujúce vodíkové autá. Vodík je zdá sa prioritou
Slováci vyvíjajú autonómny elektromobil ako súčasť rozvoja smart mobility
V SR má byť o 10 rokov 141 000 elektromobilov. Pomôžu elektrickej sieti | SEVA
3 komentáre
Je to taká nepriama podpora elektromobility. Samozrejme je to dôležité, bez nabíjačiek by rozvoj v tejto oblasti nemohol byť možný.
Ale pripadá mi to akože – odfajkneme ďalší splnený bod a pošleme hlásenie do Bruselu…
Budovanie bez ladu a skladu – nabíjačky kdesi v dedinách na hraniciach s nasledovným počtom obyvateľov:
– Kalinov: 262 obyvateľov
– Habura: 506 obyvateľov
– Vyrava: 190 obyvateľov
Ale čiarka do Bruswlu bude…
Bude sa vyhodnocovať aj počet použití nabíjačiek? – to by ma veľmi zaujímalo koľko miestnych sí kúpi elektromobil napr. za dnes zverejnenä „ľudovú“ cenu Škody Enyaq.
Za cenu tej Skodovky Enyaq…to si radsej kupim TESLU…ta je vo vyvoji elektromobilov 20 rokov pred nemeckymi autami…