O dotácie na nabíjacie stanice pre e-autá budú môcť požiadať aj firmy

1

Približne o mesiac bude spustená 2. dotačná výzva na nabíjacie stanice pre elektrické vozidlá. V rámci nej už budú môcť požiadať o štátny príspevok aj firmy.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) informuje, že blížiace sa „druhé kolo“ dotácií na nabíjacie stanice sa bude vzťahovať nielen na mestá a obce, ale aj firmy. To by mohlo zvýšiť záujem o budovanie nových nabíjacích staníc pre elektromobily a plug-in hybridy.

Prvá dotačná výzva, ktorá bola zverejnená v júli minulého roku, sa týkala výstavby, prestavby a rekonštrukcie nabíjacích staníc, pričom bolo možné požiadať o príspevok vo výške min. 2 500 € a max. 5 000 €. Oprávnenými žiadateľmi mohli byť obce a vyššie územné celky, pričom tie sa museli podieľať na celkových nákladoch piatimi percentami.

Podmienkou bolo aj to, že nabíjacia stanica musí byť verejne dostupná a musí obsahovať minimálne dve nabíjacie zásuvky Type 2 alebo dva nabíjacie konektory Type 2, resp. ich kombináciu. Výstupný výkon každého nabíjacieho bodu pritom musel dosahovať aspoň 11 kW.

1. výzva na 86 %

Na 1. dotačnú výzvu bolo vyčlenených 500 000 €. Na jej margo minister hospodárstva Peter Žiga v decembri 2019 povedal, že obce a vyššie územné celky vyčerpali z tohto balíka 430 000 €, t.j. 86 %. Výzva trvala do 1. októbra 2019, pričom bolo zaevidovaných cca 80 úspešných žiadateľov.

Podľa skorších informácií by mala byť na podporu nabíjacích staníc pre elektromobily na Slovensku vyčlenená suma 1 milión €. Tzn., že v rámci 2. výzvy by mohlo byť v hre 570 000 €.

„Jednoduchšia“ 2. výzva

Podmienky druhej dotačnej výzvy zatiaľ nie sú známe, Žiga však koncom minulé roka povedal, že sa upravia tak, aby sa zmiernila administratívna záťaž.

Aktuálne TASR (via Teraz.sk), okrem približného dátumu spustenia 2. kola dotácií, informuje aj o tom, že bližšie informácie ohľadom tejto problematiky budú oznámené až v rámci vyhlásenia výzvy. Adrián Krajňák z MH SR pritom naznačil, že 2. výzva by sa mala vzťahovať opäť na nabíjacie stanice na striedavý prúd (AC).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Transparency International prosí žiadateľov o dotácie na e-autá o súčinnosť
Slovensko na poslednom mieste rebríčka pripravenosti na elektromobilitu
Ionity postaví v našom regióne, vrátane SR, 21 ultra-nabíjačiek s výkonom do 350 kW

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár