Slovenské dotácie na elektromobily sú zrejme v nedohľadne. Chýbajú zdroje

8

Sága vyjadrení ohľadom slovenských dotácií na elektromobily pokračuje. Žiaľ, to aktuálne neznie moc optimisticky.

Slovensko má za sebou 2 dotačné programy na podporu kúpy elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Kým v rámci prvého sa alokované prostriedky nevyčerpali, v druhom „padol“ rozpočet za necelé 4 min od spustenia predbežných registrácií. Na sľubovanú tretiu dotačnú výzvu však čakáme už tretí rok.

Napr. v jeseni 2020 sme sa od Ministerstva hospodárstva (MH SR) dozvedeli, že nová dotačná výzva má byť nastavená tak, aby „uspokojila všetkých alebo takmer všetkých žiadateľov.“ Vtedajší rezortný minister Sulík pritom uviedol, že chcú zabrániť tomu, aby boli vyčlenené peniaze vyčerpané za 15 min od spustenia výzvy. A to tak, že poskytnú viac peňazí a znížia dotáciu na jedno vozidlo.

Minulý mesiac zas MH SR uviedlo, že „zaostávanie v rámci rozvoja elektromobility na Slovensku“ je spôsobené aj tým, že „v tomto smere nie je naprieč ostatnými rezortmi jednotný prístup a spoločná prioritizácia témy„. Rezort pritom dodal, že novú dotačnú výzvu nevylučuje a bude v tejto veci ešte informovať.

Zrejme žiadny posun

Dnešné vyjadrenie štátneho tajomníka MH SR Karola Galeka na adresu dotovania elektromobilov v rámci tlačovej besedy k energetickej kríze, ktorú odvysielala aj televízia TA3, žiaľ nenasvedčuje tomu, že by nastal nejaký posun.

Galek povedal, že na ministerstve túto tému preberali viackrát, pričom alternatívna mobilita má podľa nich budúcnosť z hľadiska nevyhnutného znižovania emisií. Problémom však môže byť aj financovanie možnej budúcej dotačnej výzvy, keďže to by malo pochádzať zo štátneho rozpočtu. Zdroje ale nie sú nateraz k dispozícii. Podľa štátneho tajomníka MH SR preto aktuálne nie je možné hovoriť o dotačných výzvach a konkrétnych podporách.

Zdá sa teda, že roky sľubovanej dotačnej výzvy sa tak skoro nedočkáme. Obzvlášť, keď nás čaká zmena nielen na poste ministra hospodárstva. Dá sa pritom predpokladať, že ani pre nového ministra, ktorý sa bude musieť v rezorte najskôr zorientovať, nebude patriť elektromobilita k dôležitým témam.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Francúzi budú dotovať prenájom elektromobilov. Cieľom je dostupnosť pre „všetkých“
Podmienky získania „dotácie“ na elektromobil v USA môžu byť nesplniteľné
Dotácie a príspevky majú motivovať vodičov k prechodu na elektrobicykle či bicykle

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

8 komentárov

 1. Zlé hospodárenie a rozkrádanie nás prenasleduje dlhé desaťročia. Premrhali sme veľa peňazí aj z EU fondov. Súčasná celosvetová hospodárska a naša politická situácia umocňujú a v plnej nahote ukazujú, ako biedne na tom sme!

  Trápiť sa teraz a za takýchto okolností nad tým, že nie sú peniaze na dotácie elektomobilov, keď mnohým pôjde o prežitie? …. Smutné fakty našej doby !!!

 2. A čo taký minister Naď ,ten premrhal milióny vo veľkom a neustále míňa ďalšie a ďalšie milióny na vojenské zariadenia , teraz keď nutne treba v prvom rade pomôcť ľuďom aby vôbec prežili . Na to sa peniaze najdú vždy a okamžite !!! Táto vláda ,to je jedna veľká banda ,ktorej na Slovensku vôbec nezáleží !!!

  • Minister Naď zdedil vysúťažené zmluvy na vozidlá a lietadlá a nič nepremrhal, ale ušetril, keď sa mu podarilo vyjednať lepšie podmienky. Táto vláda oživila políciu pre boj proti korupcii, ktorá spôsobuje straty v miliardách, ale to vám zrejme nič nehovorí. Vy potrebujete emócie a mať na koho nadávať. Pozrite sa do sveta, aké majú ľudia problémy aj v najvyspelejších krajinách, pozrite si správy napr. nemeckej alebo rakúskej televízie a uvidíte z iného pohľadu, ako sa veci majú.

 3. Presne toto som čakal “ že na toto nemáme finančné prostriedky“, ale prostriedky z fondou EU nevieme vyčerpať dlhodobo. Mimochodom naši susedia z V4 čerpajú aj na BEV. A pritom riešenie pre zelené energie ( fotowoltaika, tepelne čerpadlá atď ) vrátane BEV je úplne jednoduché a to nákup bez DPH. Žiadna komplikovaná dotačná schéma a bude to fungovať na 100 %.

 4. Platí pravidlo!: „Ak ja z toho nič nemám/nedostanem, tak mi je jedno, či vyčerpáme alebo nevyčerpáme nejaké fondy z EU“!!!!! ……. a tak je to aj z prideľovaním z iných fondov a podporou ľudí, ktorí sú ochotní pracovať a podnikať!

 5. nie je dolezite on

  keby som toto okomentoval, tak admin moj prispevok asi zablokuje…
  zaujimave je vyjadrenie, ze dotacie by sa cerpali z rozpoctu a nie fondov EU, napriem tomu, ze je to EU, co zakazuje predaj spalovakov (s cim suhlasim, kedze som fanusik EV)

Pridajte komentár