Prečo podpora elektromobility na Slovensku mešká a čo dotácie?

9

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) spomína nový dotačný program na podporu elektromobility na Slovensku už vyše 2 roky. Stále však čakáme. No a portál Euractiv teraz získal od MH SR aktuálne stanovisko k tejto problematike.

Na Slovensku máme za sebou 2 dotačné programy a balíky na podporu kúpy elektrických a plug-in hybridných vozidiel. Kým prvý sa v časoch slabého povedomia o elektromobilite a obmedzenej ponuky modelov nepodarilo vyčerpať, druhý balík (6 mil. €) „padol“ v roku 2019 rámci predbežných registrácií za menej ako 4 min od spustenia výzvy.

Ako sme už informovali, od polovice roku 2020 začalo MH SR spomínať novú dotačnú výzvu na nákup elektromobilov. Na jeseň 2020 bol rezort už o niečo konkrétnejší, keď minister Sulík uviedol, že nový dotačný program má byť nastavený tak, aby „uspokojil všetkých alebo takmer všetkých žiadateľov.“

Výzva mala byť podľa vtedajších vyjadrení nastavená tak, „aby sa nestalo, že sa to spustí o polnoci a 00:15 už sú všetky peniaze minuté. Takto to robiť nechceme,“ povedal Sulík. A dodal, že MH SR to chce dosiahnuť vyšším dotačným balíkom peňazí, znížením dotácie na jedno vozidlo (predtým 8 000 € na BEV a 5 000 € na PHEV) a obmedzením počtu podporovaných typov vozidiel.

Aktuálne informácie

Aktuálne stanovisko MH SR pre portál Euractiv ohľadom podpory a rozvoja elektromobility na Slovensku je nasledovné: „Zaostávanie v rozvoji elektromobility je na Slovensku do istej miery spôsobené faktom, že aj napriek úsiliu a aktivitám MH SR nie je v tomto smere naprieč ostatnými rezortmi jednotný prístup a spoločná prioritizácia témy.”

Portál Euractiv tiež uviedol, že MH SR začiatkom tohto roku dokonca odmietalo zavedenie dotácií na elektromobily. Podľa aktuálneho stanoviska to však už nevylučuje a o vyhlásení dotačnej výzvy bude informovať.

Zdá sa pritom, že skôr sa dočkáme spustenie dotácií na nabíjacie stanice, o ktoré budú môcť v rámci Plánu obnovy žiadať právnické subjekty, keďže dotačná výzva má byť naplánovaná na 4. kvartál tohto roku. A samosprávy sa majú dočkať budúci rok.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Do slovenskej elektromobility pôjde z Plánu obnovy 51 mil. €
Slovensko dosiahlo míľnik: 1 000 nabíjacích bodov pre elektromobily. Čo ďalej?
Podmienky získania „dotácie“ na elektromobil v USA môžu byť nesplniteľné

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

9 komentárov

 1. Keď sa politické vedenie štátu zmieta v koaličných sporoch, nie je divu, že niečo, resp. všetko mešká !!! …

  Smutná realita …..

 2. Paeddr. František Major on

  No, ja si osobne myslím, že všetko mešká naschvál, lebo vo 4.kvartsli záujemcov nedostanú nič, ak všetci ministri za SaS podajú demisiu na čele s ministrom hospodárstva a jej predsedom za SaS Richardpm Silikón. Igorayobic mal pravdu, že takto sa to nerobí a Mandátom môžeme len závidieť, nakoľko príchod Voľva nič nerieši lebo 3000 pracovných miest pri páde aj tak mik meobsadi, lebo cigáni majú lepšie zárobky v susednom Rakúsku a Nemecku kde cestujú pravidelne a v ta fabrika čo postavia Číňania, mala stať u nás a Igor ak to povedal, ja ho v Tom podporujem !

 3. Ach jaj, smutne.
  To sa maju ludia co nemaju na automobil poskladat, nech ty co na to maju dostali zlavu?
  Traba nabijanie za dobru cenu a hlavne kratky cas.

 4. Cesta prosperity elektomobility na Slovensku je obzvlášť krivolaká, tŕnistá a nejasná! … „Hold ako celé to naše Slovensko“ !!!!

Pridajte komentár