Dotácie na elektromobily sú v SR potrebné, uvádza SEVA a apeluje na novú vládu

18

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) dnes oznámila, že opäť apeluje na vládu, aby podporila e-mobilitu v SR v rámci nevyčerpaných financií z Plánu obnovy. A to konkrétne dotáciami na elektromobily. Poukazuje pritom na naše zaostávanie v tejto oblasti nielen za susedmi z V4, ale aj Rumunskom či Tureckom. Viac v nasledujúcom texte z tlačovej správy SEVA.

Aktuálne údaje o predajoch elektromobilov za tretí kvartál 2023 ukazujú, že Slovensko zaostáva už nielen v porovnaní s priemerom Európskej únie či ešte výraznejšie za západoeurópskymi krajinami, ale predbehli nás už aj susedia z V4 či Rumunsko.

Hoci počet predaných batériových vozidiel u nás pozvoľna rastie, ich podiel na celkových predajoch je stále žalostne nízky. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) upozorňuje, že bez priamej štátnej podpory nákupu elektromobilov (teda tzv. dotácií – pozn. redakcie), ktorú môžeme financovať aj z Plánu obnovy a odolnosti, sa z posledných priečok nelichotivých štatistík ani nikam neposunieme.

Slovensko sa v adopcii elektrických vozidiel (BEV) dlhodobo umiestňuje na posledných miestach v rámci krajín EÚ a výrazne zaostáva za európskym priemerom. Výsledky predajov z tretieho kvartálu 2023 však ukazujú, že stále výraznejšie zaostávame už aj za našimi susedmi z V4, ale napríklad aj za Rumunskom. „Je to alarmujúci signál, ktorý ukazuje, že Slovensko si nemôže dovoliť strácať ďalší čas,“ konštatuje Patrik Križanský, riaditeľ SEVA a dodáva: „Ešte aj v Turecku je podiel elektromobilov na nových predajoch 5-násobne vyšší ako u nás, a to tam ani nemajú dotačný program.“

elektromobily trhovy podiel seva

Zdroj: SEVA

„Keď už aj Maďarsko, ktoré sa potýka s vážnymi inflačnými problémami, dokáže nájsť prostriedky na štátnu podporu elektromobility, nemôže existovať dôvod, prečo by Slovensko nemohlo urobiť to isté,“ pokračuje Patrik Križanský v reakcii na avizované rozhodnutie Budapešti podporiť od novembra 2023 trh s elektromobilmi čiastkou 78 miliónov €. A to v situácii, keď je podiel novo predaných elektromobilov v Maďarsku približne dvakrát vyšší ako u nás.

Dotačný program na nákup elektromobilov je na základe odporúčaní Európskej komisie možné financovať aj z Plánu obnovy a odolnosti. „Nemusíme sa preto báť vplyvu na náš napätý štátny rozpočet a ani posielať peniaze, ktoré inde nie sme schopní vyčerpať, naspäť do Bruselu,“ uzatvára Patrik Križanský.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na elektromobily vo výške 3 000 až 6 000 €, to je návrh slovenského ministerstva
Akčný plán rozvoja elektromobility v SR bol schválený. Aké ciele a opatrenia zahŕňa?
Aktuálny stav nabíjacích staníc pre elektromobily v SR. Problémom sú najmä diaľnice
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

18 komentárov

 1. To čo je za paškvil, aby štát platil dotáciu nadnárodnému koncernu.
  To im nestačia daňové úľavy, štátne príspevky a neviem čo ešte !
  Pzatvárať všetkých pseudoekonómov.
  Keď to nevedia vyrobiť, nech to nerobia. A nech to preberie radšej štát.
  Inak to dopadne ako s VSŽ. Alebo snáď sa nájde niekto, kto si to nemyslí? Potom špeciálne pre neho : Vakcína je riešenie!

   • Netreba mu rozumiet. Toto nie je normalny diskutujuci ale plateny bot ktory napise vseobecne bludy do akejkolvek temy.
    Postvat a strhnut ostatnych diskutujucich k „nadavaniu na vsetko“. Vytvaranie chaosu je dobra taktika ktoru pouzivju aj niektore politicke strany.

    • Ty si iba jeden z biorobotov, takže si daj pozor, aby Ťa Tvoja nadradená Umelá Inteligencia nepreprogramovala, prípadne neuložila do Stand-By režimu.
     Vlastne, Ty si to ani nevšimneš…

 2. Nedotuj somarinu on

  Dotacie na e mobil v ziadnom pripade
  Tan kto na e mobil ma tak si ho kupi a nemusia mu na to prispiet ludia co nan nemaju
  Hlavna vec ze zakryvaju hlavny problem a to nabijanie. Chcem vydiet niekde vyriesene nabijanie aspon na 20K sidlisku kde ti hodia predrazene rychlonabijanie a ako sa tam vystrieda cca 5K aut
  Hlavne sa ospevuje ako pokryt dialnice ale sidliskovy clovek nechodi do prace dialnicov cez 300Km

  • Presne tak. Sidliskovy clovek nechodi do prace 300km a tak mu staci nabijat raz za tyzden dva. Nebude nikdy nabijat cele sidlisko naraz a v jednej chvili. Presovsky SEAK montuje nabijacky na poulicne osvetlenie, kedze kabel a cela istiaca siet je nastavena na zrave sodikove lampy. Pri prechode na LED je tam obrovska nevyuzita kapacita, ktoru je velmi vhodne vyuzit na nabijanie po sidliskach. Hlupak len fnuka a hundre a mudry hlada riesenia.

 3. Nevidim jediny dovod, preco by stat/vsetci sa mali skladat niekomu na auto a to jazdim elektroauto.

  Elektroauta sa presadia aj same, stat nech sa stara o vytvaranie podmienok, napr. MY SME AKO KRAJINA DOTERAZ NEIMPLEMENTOVALI DIREKTIVU RIGHT TO PLUG. a buchame tu do stola o dotacie, pricom clovek si nevie v garazi bytoveho domu ani zriadit pripojku – trva to veselo niekolko mesiacov

  • Zato predať na Slovensku lacno vyrobenú elektriku a cez Nemeckú burzu draho naspäť nakúpiť, to zvládne bývala dekadentná vládna koalícia v priebehu dní.
   A ešte Ťa presviedča, že „budeš platiť rovnakú cenu, len v inej výške“
   Následne dajú neziskovej, mimovládnej organizácii dotáciu na…
   … nabíjačky a koncernu pre XL1

 4. „DOTÁCIE NA ELEKTROMOBILY SÚ V SR POTREBNÉ, UVÁDZA SEVA A APELUJE NA NOVÚ VLÁDU“

  Pozrite si tlač a elektronické média! Máte pocit že nová vláda zdieľa tieto „naše“ starosti ?!!!!! 🙂 🙂 🙂

    • Nie je.
     A ešte je potrebné transformovať EU – hlavne zrušiť tých nikým nevolených panáčikov.
     Všetky prachy posielajú na zabíjanie ľudí.
     Keď sa zmení táto dekadentná LPGTDITA3+ ideológia smrti, nebudú potrebné žiadne dotácie pre nikoho, komu sa neťaží zdvihnúť prdel a niečo spraviť ! A nie tváriť sa ako záchranca a prudko jedovato všetkých klamať !
     Zatiaľ Tvoji záchrancovia položili priemysel EU na lopatky, kŕmia Ťa červami a z každej diery na Teba vyskočí nejaký úchyl.
     Irónia?
     Nemôžeš byť predsa tak zaslepený, že to nevidíš, či?

     • Frazy, dogmy, klise, nenavistne hesla, plne nepochopenia a strachu. Kapitalisticky zapad mal podla demagogov skoncit uz pred 100 rokmi a furt nic. Zato socializmus ekonomicky a ani moralne „nerozbehali“ nikde vo svete. Kedysi boli „uchylmi“ aj lavaci a upalovali ich na hraniciach, lebo pisali „diablovou rukou“. Teraz tito „uchylaci“ ziju po celom svete a nikto pre nich netrpi.

Pridajte komentár