O dotáciách na elektromobily v SR sa má rozhodnúť do 4 mesiacov. Čo ďalšie je v hre?

7

Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) informuje, že dnes sa zúčastní na rokovaní vlády, v rámci ktorého sa budú riešiť aj otázky ohľadom dotácií na elektromobily, ich lízing a domáce nabíjacie stanice, ako aj lacnejšie alebo bezplatné diaľničné známky pre elektromobilistov či zvýhodnené odpisovanie elektromobilov.

V rámci tohto rokovania je podľa SEVA prioritou podpora slovenských automobiliek a lokálneho dodávateľského reťazca v súvislosti s transformáciou smerom k elektromobilite. Súčasťou uznesenia vlády sú však aj opatrenia, ktoré by mali pomôcť rozšíriť elektromobily na Slovensku. A to či už v rámci bežnej populácie alebo firiem.

Medzi navrhnutými opatreniami v uznesení vlády sú napr. dotácie na elektromobily a ich lízing. A to nielen v prípade osobných áut, ale aj úžitkových vozidiel. Podľa SEVA sa pritom zdá, že do 4 mesiacov by malo byť jasné, či sa dočkáme podpory nákupu elektrických vozidiel zo strany štátu. Spomína pritom aj možné daňové úľavy.

Ďalšie formy podpory elektromobility v SR

Do dotačných schém by tiež mohla byť zahrnutá neverejná nabíjacia infraštruktúra. Zriadenie neverejnej nabíjačky by mohlo byť zaradené medzi oprávnené výdavky v rámci existujúcich podporných programov pre domácnosti aj podnikateľské subjekty.

Rozhodovať sa tiež bude ohľadom možnosti dočasného zvýhodnenia elektromobilov v rámci používania diaľnic a rýchlostných ciest na Slovensku. V uznesení vlády táto podpora síce nie je konkrétne definovaná, podľa SEVA by však mohli byť možnosťami zľava na diaľničné známky či úplne odpustenie diaľničných poplatkov.

Elektromobily na Slovensku by tiež mohli byť zvýhodnené v rámci firemných odpisov. „Firmy by tak mohli rýchlejšie znižovať svoj zdaniteľný príjem prostredníctvom nákladov spojených s kúpou a používaním elektromobilov,“ uvádza SEVA.

A netreba zabúdať ani na rozvoj batériového priemyslu a distribučnej siete elektrickej energie, ako aj podporu obnoviteľných zdrojov energie v SR, dodáva Slovenská asociácia pre elektromobilitu.

Zdroj: SEVA

SÚVISIACE ČLÁNKY:
S dotáciami na elektromobily počíta aj aktualizovaný plán podpory e-mobility v SR
Dotácie na elektromobily vo výške 3 000 až 6 000 €, to je návrh slovenského ministerstva
Známe sú ceny prvých elektromobilov v rámci francúzskeho sociálneho lízingu. Už od 54 €/mes.
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. Najväčšou prekážkou rýchlejšieho rozvoja, a to nie len na Slovensku, je cena BEV a celkový stav nabíjacej siete a komfortu nabíjania!

  P.S. Naša SEVA by sa kľudne mohla premenovať, resp. pripojiť k SETI !
  (Search for Extra-Terrestrial Intelligence) 🙂

   • Pri aktuálnej cene batérií 60USD/kWh sú akékoľvek dotácie pre autá a nabíjaciu infraštruktúru nezmysel. Sústrediť by sa mali na znižovanie administratívy pre výstavbu nabíjačiek a prenosových sietí a hlavne rozbiť oligopoly, aby sa konečne začalo súťažiť o zákazníka inováciami a cenou. Všimnite si ako začínajú agitovať lobisti (tzv. nezávislí odborníci) a médiá za nové extra dotácie. Akurát nikto z nich nepovie, kde na to zobrať peniaze v skrachovanej európskej ekonomike.

     • Za jedno storočie nás pribudlo skoro na 4-násobok, a to boli 2 svetové vojny! Už sa nedá všetko vykryť zlatom. Aby sme nestrácali nadobudnuté hodnoty treba zdravú ekonomiku, ktorá nás dokáže ochrániť pred špekulantmi a vydriduchmi. Pekný sen, však! ….

Pridajte komentár