Pozor! Prvý krok k získaniu dotácie na e-auto treba spraviť už zajtra, upozorňuje MH SR

24

O dotáciu na elektromobil a plug-in hybrid v rámci 2. dotačného programu na podporu elektromobility na Slovensku bude možné oficiálne požiadať od 17. decembra, avšak už zajtra, 11. decembra, bude spustený registračný systém, vďaka ktorému je možné vykonať „rezerváciu“ alokovaných prostriedkov.

Záujemcovia o dotáciu na elektromobily a plug-in hybridy sa budú môcť od stredy poludnia registrovať. Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky (MH SR) spúšťa prostredníctvom webovej stránky www.chcemelektromobil.sk v stredu 11.12.2019 o 12:00 on-line systém registrácie.

AKTUALIZÁCIA (12.12. po 12. hodine): Na stránke Chcemelektromobil.sk sa po počiatočných problémoch uvádza nasledovné: „Vážení žiadatelia, z technických dôvodov bude registrácia spustená 16.12.2019 o 12:00.“

Na nákup nového auta s čisto elektrickým pohonom je možné získať príspevok 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to je 5-tisíc eur. Na podporu nákupu elektromobilov je zo štátneho rozpočtu vyčlenených päť miliónov eur, dotácie sa budú prideľovať až do vyčerpania tejto sumy.

Prvý krok na ceste k dotácii

Záujemcovia sa budú registrovať cez jednoduchý formulár, v ktorom uvedú okrem základných identifikačných údajov aj typ vozidla s technickou špecifikáciou, predpokladanou obstarávacou cenou a požadovanú výšku dotácie.

Po odoslaní vyplneného on-line registračného formulára bude žiadateľovi doručený notifikačný (tzv. „odpovedný“) e-mail, ktorý bude potvrdením zaregistrovania žiadateľa o dotáciu s vytvorením rezervácie v požadovanej výške. Pridelený mu bude aj jedinečný kód, ktorý je potrebný si uchovať. Notifikačný e-mail bude generovaný a žiadateľovi odosielaný automaticky.

Následné podanie žiadosti

Od 17. decembra začne žiadateľov emailom kontaktovať vykonávateľ výzvy – Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA). Zašle im informácie o ďalšom postupe pre riadne oficiálne podanie skompletizovanej žiadosti. Z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická on-line registrácia počas trvania celej výzvy možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00. Dátum a čas on-line registrácie je rozhodujúci pre určovanie poradia a vytváranie rezervácie požadovanej výšky dotácie. Zdôrazňujeme, že elektronická on-line registrácia je prvým krokom k úspešnému získaniu dotácie.

Rezort hospodárstva podpíše s úspešnými žiadateľmi zmluvu o poskytnutí dotácie. Tí budú mať 12 mesiacov na to, aby si kúpili auto a následne im štát dotáciu refunduje. Automobil budú musieť vlastniť minimálne dva roky a nebudú môcť využiť leasing. Fyzická osoba nepodnikateľ a subjekty verejnej samosprávy budú mať možnosť získať podporu na jedno vozidlo, podnikateľov bude obmedzovať maximálna povolená výška dotácií od štátu v súlade s legislatívou EÚ. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH.

Ďalšie informácie

Podrobnejšie informácie k výzve sú zverejnené na webe Chcemelektromobil.sk, ako aj na stránke MH SR -mhsr.sk/ministerstvo/dotacie/dotacie-v-roku-2019. Zverejnené sú aj odpovede (FAQ) na najčastejšie kladené otázky. Prípadné otázky je možné zasielať na elektromobil@siea.gov.sk, chcemelektromobil@siea.gov.sk alebo telefonicky kontaktovať vykonávateľa výzvy SIEA na +421 908 988 629 a +421 905 688 091.

Zdroj: tlačová správa (MH SR cez SEIA)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na ktoré elektromobily sa bude vzťahovať štátna dotácia vo výške 8 000 €? AKTUALIZOVANÉ!
Poliaci dostanú na elektromobil viac ako my, podmienky dotácie sú však kontroverzné
Na ktoré plug-in hybridy sa bude vzťahovať dotácia vo výške 5 000 €?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

24 komentárov

 1. Že bez leasingu to ešte beriem, však dnes kto poriadne chodí do práce a má pravidelný mesačný príjem by nemal mať žiadny problém dostať úver nehovoriac o schopnosti splácať ak že uvažuje nad kúpou nového auta..
  Ale zadať si zadať typ vozidla s technickou špecifikáciou, predpokladanou obstarávacou cenou a požadovanú výšku dotácie?… A bude na to mať 12 mesiacov aby si ju aj kúpil!??!

  To znamená že napr. : zadám Hyundai kona electric alebo e-208 a počas roka tesla bude mať nejakú dobrú akciu na m3 Standard range tak ju nemôžem kúpiť? Respektíve kúpiť môžem, ale aj snívať o tom že dostanem dotáciu…
  No možno že niekto iný to vidí inak… Však vy sa ozvete za krátky čas

  • Laco výborná otázka.
   Poprosím admina alebo niekoho kto ma overené info aby to prezistil.
   Jedino toto sa mi zdá cudne.
   OK nech je na 100% zadané ci Elektro (8000eur) alebo plug in (5000eur) aby vedeli koľko financií rezervovať.
   Ale prečo už teraz sa musím rozhodnúť že presne ktoré EV si kúpim?
   Ved v druhej polke 2020 môžu prísť také super modely alebo ponuky na EV, že budem ľutovať a budem si musieť kúpiť Ioniq ktorý som zadal do žiadosti dávno predtým.

   Ďakujem

   • Elektromobilista s usudkom on

    Chlapci, nerieste problem ktorý tu nie je, uz vidim vecerne titulky, registracia na dotacie sa skoncila za hodinu… car sharingy a taxispolocnosti zhltnu tych 5 millionov ako nic, ved pravnicke osoby mozu ziadat na 200 000, cize az na 40 Phev… samotne ministerstvo udalo ze pre ocakavany vysoky zaujem stranka skolabuje…

    • Presne ako píšeš, stránka skolabovala, čiže priestor pre podvody je tu, myslím, že bolo predom určené, kto dostane dotácie, takže idem si kúpiť nové auto bez dotácie, keďže na starom Scenicu mi odišiel motor ! 🙂

 2. Nemyslim si ze toto bude jedine kolo rozdelovania dotacie… Zakon je predpripraveny na srotovne a poskytnutie prispevku 10000e. Pri poslednom srotovnom v roku 2009 sa prostriedky minuli, a opatovne alokovali.

 3. Taktiez je zakon predpripraveny aj na obycajne hybridy… Momentalne toto tu, beriem ako prve kolo… Mozno bude vyhodnejsie druhe kolo (ak nejake bude) ale z mojho pohladu vsetky momentalne poskytovane modely nie su az tak zaujmave – az na zopar vynimiek – v roku 2020 maju prijst omnoho zaujimavejsie modely.

 4. Bohuzial je vyzva zatvorena nakolko sa vycerpali peniaze, zaujimave je ze som klikal od 12:00 a nehrozi ze som sa daej dostal az po cakanie na Nacitavam a teraz je finito. Vyzva sita na mieru niekomu ……

 5. pouzil som od 12:00 celkovo 5 rozdielnych browserov, z 2 rozdielnych IP rozsahov a NIKDE som sa nedostal dalej ako k nacitavam. A v jednom po 1 hodine dostavam ze sa uz vycerpalo, ostatne stale nacitavam. PODVOD!

 6. Problem je ze vyzva bola nastavena nasledovne 200 000 eur na max. 48 aut PEHV pre jedno ICO, cize par firiem si vybralo dotaciu 5 melka , vobec tieto podmienky neboli nastavene pre „beznych smrtelnikov“ , ale pre par vyvolenych. Je zaujimave ze v roku 2016 bola vyzva na PEHV s dotaciou 5000 eur , kde ste dostali kazdy rok urcitu sumu , v priebehu 3 rokov do vysdky 5000 eur. Vyzva trvala od roku 2016 po rok 2017 s tym ze sa neminula cela suma 5,2 mil eur. A teraz pri podpore 8000 eur s preukazanim podmienoka splatnostou jednorazovo do 22 dni od dodania vsetkych podkladov sa stal v SR „zazrak “ a minulo sa za 28 min. Chcem viddiet presny zoznam subjektov ktore tuto dotaciu stihli „vyklikat“. Zlate Slovensko ……

 7. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE:
  Vážení žiadatelia,
  s poľutovaním musíme konštatovať, že registrácia je dočasne pozastavená. Dôvodom sú neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie.
  Predpokladaný termín opätovného spustenia registrácie je 12. 12. 2019 od 12:00. Alokované finančné prostriedky neboli vyčerpané.
  Všetky informácie budú priebežne zverejňované na …hcemelektromobil.s…, ako aj na webstránkach …hsr.s… a …iea.s…

 8. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE:
  Vážení žiadatelia,
  Z technických dôvodov bude registrácia spustená 16.12.2019 o 12:00.

  Takze maju vikend nieco vymysliet na MHSR ako dostat dalsich do zoznamu nakolko ich prvy sposob bol asi odhaleny nejakym hackerom …. Zlate Slovensko…

 9. Priatelia tak dnes 12.00 to malo znova nabehnut a stranka nastastie funkcna, poslal som svoje udaje a 12.06 mi prisiel mail s takymto textom.

  „Dobrý deň,

  ďakujeme za Vašu registráciu, ktorá však bola vykonaná v čase kedy už kumulatívna výška priebežne vytváraných rezervácií dosiahla indikatívnu výšky finančných prostriedkov v zmysle bodu 3.11 výzvy. V zmysle bodu 5.2.4 Prílohy č.3 výzvy ste preto boli zaradený do zásobníka žiadateľov.“

  Mam pocit, ze teda nie je iste, ci ta dotacia pre mna bude.

Pridajte komentár