Registrácia žiadostí o dotáciu na elektromobily prebehne nanovo. Doterajšie registrácie sa anulujú

2

Ministerstvo hospodárska Slovenskej republiky aktuálne informuje, že registrácia žiadostí o dotáciu na elektromobily a plug-in hybridy sa bude opakovať. Doterajšie úspešné registrácie tak budú anulované. Celková suma prostriedkov na dotácie sa pritom navýši na 6 mil. €.

Po včerajších problémoch s registračným systémom, o ktorých sme informovali prostredníctvom samostatného článku, pristúpilo Ministerstvo hospodárska Slovenskej republiky (MH SR) k razantnému kroku, ktorý má viesť k zabezpečeniu rovnakých podmienok pre všetkých žiadateľov.

Zmeny podmienok

MH SR tiež oznámilo zaujímavé zmeny v rámci dotačných podmienok. Právnické osoby budú môcť po novom zaregistrovať maximálne 3 vozidlá. Zároveň sa zvýšila celková suma alokovaných prostriedkov, a to z 5 mil. na 6 mil. €. Opakovaná registrácia bude spustená v pondelok 16. 12. 2019 o 12. hodine.

Ministerstvo uviedlo, že dôvodom problémov s registračným systémom, kvôli ktorým sa registrácia zopakuje, bolo „zlyhanie dodávateľa“. Ešte včera však tvrdilo, že za problémami stáli „neoprávnené zásahy z externého prostredia“, pričom štátny tajomník MH SR V. Ferencz spomínal hackerské útoky.

Kompletné stanovisko MH SR

V nasledujúcej časti uvádzame kompletné znenie tlačovej správy MH SR ohľadom spustenia novej registrácie:

„Pre technické zlyhanie dodávateľa IT systému prihlasovania sa registrácia žiadateľov o dotáciu na elektromobily zopakuje odznova. Pochybenie riadne vysúťaženej spoločnosti spôsobilo, že veľká väčšina záujemcov nemala možnosť riadnej registrácie. Túto okolnosť nemohli nijako predvídať alebo ovplyvniť ani ministerstvo ako vyhlasovateľ výzvy, ani agentúra SIEA ako jej vykonávateľ. Za vzniknutú situáciu sa však ospravedlňujú. Opakovaná registrácia bude spustená v pondelok 16. 12. 2019 o 12.00. Rezort hospodárstva sa z dôvodu enormného záujmu o dotácie rozhodol vyčleniť na podporu nákupu elektromobilov ďalší milión, teda celkovo šesť miliónov eur. Naďalej platí, že na nákup nového vozidla s čisto elektrickým pohonom bude možné získať príspevok 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5-tisíc eur.

Po riadnom zvážení situácie dospelo MH SR k tomu, že technické podmienky úvodnej registrácie nedávali rovnaké šance väčšine uchádzačov, pretože boli podporované len niektoré verzie internetových prehliadačov. V záujme toho, aby podmienky boli absolútne férové pre všetkých uchádzačov, bude doterajšia registrácia anulovaná. Nebolo to jednoduché rozhodnutie, hoci situáciu nijako nezavinilo ani ministerstvo, ani agentúra SIEA. Napriek tomu sa všetkým dotknutým ospravedlňujú.

K novej registrácii sa pristúpi aj preto, že úvodné minúty ukázali obrovský záujem verejnosti, keď už v priebehu pár minút stránka zaznamenala 8 000 návštevníkov. Treba si zároveň uvedomiť, že pri doteraz vyčlenených piatich miliónoch eur, bolo možné podporiť maximálne 1 000 vozidiel v závislosti od ich typu, takže nebude možné uspokojiť každého záujemcu. V snahe, aby podporu získalo čo najviac žiadateľov, budú môcť právnické osoby získať podporu maximálne na tri vozidlá.

Rezort hospodárstva sa zároveň rozhodol, že výzvu navýši ďalší o milión, teda na celkovo 6 miliónov eur. Príspevok na nákup nového auta s čisto elektrickým pohonom zostáva vo výške 8-tisíc eur, v prípade plug-in hybridu to bude 5-tisíc eur. Podporu by tak mohlo získať maximálne 750 vozidiel na čisto elektrický pohon, resp. 1 200 plug-in hybridov. O dotáciu môžu požiadať fyzické osoby, podnikatelia aj verejná správa. Maximálna obstarávacia cena vozidla, na ktoré bude možné získať dotáciu, je 50 000 eur s DPH. Všetky informácie je možné nájsť na špeciálnej stránke chcemelektromobil.sk.“

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Registrácia žiadostí o dotáciu na elektromobily skončila fiaskom kvôli tech. problémom
Na ktoré elektromobily sa bude vzťahovať štátna dotácia vo výške 8 000 €?
Na ktoré plug-in hybridy sa bude vzťahovať dotácia vo výške 5 000 €?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Čistá horná dolná…. Ešte horkýže slíže by mohol nahrať niečo na ich (ne) úspech…
    6 mil je obrovské množstvo peňazí, ale aspoň aj oni uznali, že to bude stačiť len na max 1000 vozidiel v závislosti od ich typu… Milé

  2. Hovňosťeťvo SR – ťo hačkeri, ňe ťo ďoďavaťeľ ITT šyšysťému, ťak ňaňovo a pvihodíme 1 šušník melónový něch vědzá že ŇATO máme. Ňe ťo bomba krajiňa ťu radosť žiť a ešte väčšia umierať. Vivat Slovákia – vivat Bordeldistan.

Pridajte komentár