Samosprávy môžu získať dotáciu na elektromobil vo výške 30 tisíc €. Štát prispeje aj na nabíjačky

2

Obce, mestá a kraje môžu aktuálne požiadať o dotáciu na nákup elektromobilu, a to až vo výške 30 000 €. Vďaka ďalšej dotačnej schéme im štát zafinancuje aj nakúp nabíjacích staníc. Najneskôr v júni by mala vláda schváliť 15 opatrení na podporu elektromobility na Slovensku.

Nová dotačná schéma na podporu nákupu elektromobilov pre samosprávy funguje od 19. marca, pričom o dotáciu môžu požiadať obce, mestá a kraje do 2. mája 2018. Samotnú kúpu elektromobilu musia potom zrealizovať do konca roka. Dotácia bude poskytnutá z Environmentálneho fondu. Jej maximálna výška je 30 000 €, pričom samospráva musí uhradiť aspoň 5 % ceny vozidla. Vzťahuje sa pritom na osobné vozidlá a menšie dodávky s výkonom 18 až 150 kW.

Milión na nabíjačky

V druhom polroku by mala byť dostupná aj druhá dotačná schéma na podporu elektromobility pre samosprávy. Tá sa bude týkať dotácií na nákup nabíjacích staníc. Rovnako ako v prípade podpory nákupu elektrických automobilov, aj na nabíjačky by mala byť vyčlenená suma vo výške 1 milión €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Analýza Ministerstva životného prostredia SR porovnáva celkové náklady e-áut a “spaľovákov”
Novela zákona o energetike významne uľahčuje výstavbu nabíjacích staníc na Slovensku
Slovenský Aeromobil predstavil koncept lietajúceho auta s elektrickým pohonom a kolmým štartom

15 opatrení na podporu elektromobility

Spomínané dotačné schémy sú súčasťou balíka 15 opatrení na podporu elektromobility na Slovensku. K ďalším patrí informačná kampaň, jazdné pruhy pre elektromobily, odlíšiteľné ŠPZ pre elektromobily, zrýchlené odpisy nabíjacích staníc pre elektromobily, zjednodušenie administratívy pri výstavbe nabíjacej infraštruktúry, zabezpečenie kvalifikovanosti pre výrobu a servis elektrických vozidiel, budovanie nízkoemisných zón či „zelené“ verejné obstarávanie. Tie by mala vláda schváliť v máji, najneskôr v júni.

Záverom pre istotu pripomíname, že o dotácie na nákup elektromobilu (5 000 €) a plug-in hybridu môžu požiadať aj fyzické a právnické osoby, a to do 30. júna 2018. Podrobné informácie nájdete v našom článku o dotáciách na podporu elektromobility na Slovensku.

Zdroj: Euractiv

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. To si len ,,kecy,, politikov… prazdne gesta a nefunkcne zakony a nariadenia…realita je taka…ze v takych Kosiciach mate ,,az,, 3 nabijacie stanice zdarma…pritom ,,az,, JEDNA sa nachadza pri nakupnom stredisku !!!…osttane v zonach kde nie je NIC ! …ak by to politici mysleli vazne s ,,podporou elektromobilov,, tak by uzakonili zakon…povinnost mat nabijaciu stanicu v kazdom obchodnom centre, kazdeho obchodneho retazca !

Pridajte komentár