Gréci zadotujú až 25 % z ceny elektromobilu. Šrotovné na e-autá v Británii

0

Ďalšie európske krajiny sa snažia o reštart automobilového priemyslu prostredníctvom podpory nákupu elektromobilov. Po Francúzsku či Nemecku hlásia štedré dotácie aj Gréci, Veľká Británia má mať zas v pláne zavedenie šrotovného.

Gréci sú v oblasti elektromobility na chvoste „rebríčka“ európskych krajín. Snažia sa to však zmeniť. Prvá fáza ich e-mobility plánu pritom bude spojená s pomocou pre automobilový priemysel po pandémii nového koronavírusu. Tamojšia vláda chce totiž naštartovať predaje vozidiel dotáciami nákupu elektromobilov.

Tie sa pritom budú vzťahovať aj na elektrické motocykle a bicykle. Dotačný program potrvá 18 mesiacov, pričom naň bolo vyčlenených 100 mil. €, uvádza Reuters. Podľa Electrive zadotuje grécka vláda 15 % z kúpnej ceny elektrických osobných automobilov a ľahkých úžitkových vozidiel.

V prípade, že budú tieto vozidlá využívané v rámci taxi služieb, je možné požiadať o dotáciu vo výške 25 % z kúpnej ceny vozidla. Electrive dodáva, že podpora môže spolu s daňovými úľavami dosiahnuť výšku až 10 000 €, takže budú určite exitovať určité obmedzenia.

Podporovaný bude aj rozvoj nabíjacej infraštruktúry. Ďalšou motiváciou pre nákup plne elektrických automobilov bude to, že ich vodiči budú oslobodení od akýchkoľvek poplatkov za parkovanie, a to po dobu 2 rokov.

Británia plánuje šrotovné

The Telegraph zas prichádza so správou, že britská vláda zvažuje plán podpory tamojšieho automobilového priemyslu, ktorý zahŕňa tzv. šrotovné pri „výmene“ starého spaľovacieho automobilu za nový elektrický.

Motoristi by pritom mali dostať 6 000 GBP, čo je cca 6 700 €. Vláda tým má sledovať aj podporu výroby vozidiel na území Británie, keďže traja tamojší najväčší výrobcovia Nissan, Jaguar Land Rover a BMW/Mini produkujú aj plne elektrické modely, dopĺňa Tesmanian.

Najväčšia britská automobilová továreň, ktorá vyrába 500 000 áut ročne, patrí Nissanu. V nej sa pritom produkuje aj elektromobil Nissan Leaf, ktorý je určený pre európsky trh. Z možného šrotovného však môžu samozrejme profitovať všetci výrobcovia elektrických vozidiel, ktorí pôsobia na britskom trhu.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemci budú mať nabíjačky na každej čerpačke a 2-násobné dotácie na e-autá
Dotácie na elektromobily až 12 000 €. Francúzsky recept na reštart
„Korona-kríza“ by mohla priniesť šrotovné na autá, vrátane elektromobilov

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár