Chystané dotácie na elektromobily v SR: Väčší balík peňazí, nižší príspevok

7

Ministerstvo hospodárstva SR chystá ďalší dotačný program na podporu nákupu elektromobilov. Prebiehať má našťastie inou formou ako ten predchádzajúci. Zmení sa aj výška dotácie a oprávnené typy vozidiel.

Celkový finančný balík vo výške 6 mil. € ostatného dotačného programu na podporu elektromobility na Slovensku sa v rámci prvotnej registrácie 16. decembra 2019 vyčerpal za 3 minúty a 41 sekúnd, pričom väčšine žiadateľov sa neušlo. A takéto niečo sa podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka nemá opakovať.

Jeho rezort sa totiž snaží, aby nový dotačný program „uspokojil všetkých alebo takmer všetkých žiadateľov.“ Výzva má byť nastavená tak, „aby sa nestalo, že sa to spustí o polnoci a 00:15 už sú všetky peniaze minuté. Takto to robiť nechceme,“ uviedol Sulík, informuje SITA prostredníctvom TA3.

Ako na to?

MH SR to chce dosiahnuť vyšším dotačným balíkom peňazí, znížením dotácie na jedno vozidlo a obmedzením počtu podporovaných typov vozidiel. To by mohlo znamenať, že dotácie sa už nebudú vzťahovať na plug-in hybridy, ktoré v porovnaní s elektromobilmi ťahali v rámci „decembrovej“ dotačnej výzvy za kratší koniec v pomere 10:90.

Taktiež by sa mohlo zdať, že minister Sulík aspoň nateraz prehodnotil svoje zámery ohľadom dotovania vodíkových vozidiel. To by nebolo žiadne prekvapenie, keďže na slovenskom trhu nie je dostupný žiaden vodíkový osobný automobil a ani jedna verejná čerpacia stanica na vodík.

Podrobnejšie informácie v súvislosti s dotáciami minister hospodárstva neuviedol, a tak si záverom aspoň pripomeňme základné podmienky spomínanej „decembrovej“ dotačnej výzvy. O podporu bolo možné žiadať na plne elektrické (výška dotácie 8 000 €) a plug-in hybridné vozidlá (výška dotácie 5 000 €) kategórie M1 a N1 s maximálnou obstarávacou cenou 50 000 € s DPH.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MH SR spustí upravené druhé kolo dotácií na nabíjacie stanice
Vláda SR chystá ďalšiu podporu elektromobility. Budúcnosť vidí vo vodíku…
Ktorým elektromobilom a plug-in hybridom sa darí na Slovensku najviac?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. primitivny zlodej sulik prehovoril… povedal velke hovno, ale jemu uz z tej papule asi nic ine nevypadne… ak by chcel NAOZAJ pomoct rozvoju elektromobility, staci zrusit tu zlodejsku dph na EV a vybavene… s okamzitou platnostou… ale o to mu nejde, takze bude tu fabulovat, primitiv…

 2. Predpokladám že to tento krát spravia ako Nemci a bude to mat hlavu a patu.
  Dotácia sa dostáva až po kúpe a auto musí byť registrované min pol roka. U nás to dajú asi na 2roky.
  Dotácia bude rozdelená na drahšie a lacnejšie autá s tým že drahšie dostanú menšiu.
  Osobne očakávam že EV bude 5T dotácia a pluginy 3T
  Takto sa vie dostať dotáciu 1200 EVčiek a 2000 pluginov, čo nie je síce veľa no určite poteší

  …dac.de/rund-ums-fahrzeug/elektromobilitaet/kaufen/foerderung-elektroauto…

Pridajte komentár