10-tisícová dotácia na elektromobil pre samosprávy + expozícia „Elektromobilita a SR“

1

Ministerstvo životného prostredia SR oznámilo, že finančnou dotáciou podporí nákup elektromobilov. Požiadať o ňu budú môcť samosprávy. Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) zas pozýva na expozíciu Elektromobilita a Slovensko.

Zdá sa, že schválenie „Akčného plánu pre podporu elektromobility na Slovensku“ naštartovalo dianie v tejto oblasti. Ministerstvo životného prostredia SR oznamuje, že obce a samosprávne kraje môžu požiadať o dotáciu na elektromobil.

Cieľom podporného programu je zníženie množstva emisií, ktoré produkujú automobily. Maximálna výška dotácie je 10 000 €, pričom peniaze poskytne tzv. Envirofond. Žiadosti o príspevok môžu predkladať obce a samosprávne kraje do 16. apríla tohto roku.

Podmienkou pre jej získanie je spolufinancovanie nákupu vo výške 5 %. Dotácia sa vzťahuje na nové čisto elektrické vozidlá kategórie M1 (osobné automobily) a N1 (ľahké nákladné automobily do 3 500 kg), ktoré majú výkon 10 až 150 kW.

A čo dotácie pre „verejnosť“?

„Systém podpory by mal byť nastavený podobne ako pri pilotnom projekte, ktorý rezort hospodárstva realizoval so Zväzom automobilového priemyslu SR (ZAP SR). Aj touto cestou chceme povzbudiť ľudí ku kúpe týchto automobilov,“ povedal rezortný minister Peter Žiga po schválení akčného plánu.

Z toho vyplýva, že by sme mohli počítať s príspevkom na nákup elektromobilu vo výške 5 000 € a plug-in hybridu vo výške 3 000 €. MH SR tiež uvádza, že výhody pre majiteľov elektromobilov a plug-in hybridov, vo forme možnosti jazdenia vo vyhradených jazdných pruhoch či parkovania v nízkoemisných zónach, by mali začať platiť do 1. januára 2020.

Expozícia „Elektromobilita a Slovensko“

Súčasťou nového podporného plánu je aj informačná kampaň, ktorej súčasťou je portál, ktorý sa bude venovať problematike elektromobility. To však nie všetko. O osvetu v tejto oblasti sa postarajú aj podujatia ako „Elektromobilita a Slovensko – Dobrý nápad“, na ktorej spolupracuje MH SR s agentúrou SARIO.

Pôjde o expozíciu v rámci bratislavského autosalónu, ktorý sa uskutoční od 30.4. do 5.5.2019 v Inchebe. Výstavná plocha bude mať vyše 600 m2 a ponúkne:

  • exkluzívne exponáty,
  • zástupcov a expertov významných spoločností, štátnych inštitúcií a univerzít,
  • relevantné informácie o aktuálnej a plánovanej podpore elektromobility v SR,
  • pestrý odborný program,
  • zábavu pre celú rodinu a v neposlednom rade na výbornú kávu.

Zdroje: MŽP SR, MH SR, titulná fotografia: Presov  

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Taliani a Španieli zadotujú nákup elektromobilov a hybridov. Akými sumami?
Prehľad elektromobilov a hybridov, na ktoré čerpali Slováci dotácie
Slovenské samosprávy kúpili tento rok 35 elektromobilov vďaka neefektívnej dotačnej schéme

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár