Registrácia žiadostí o dotáciu na elektromobily skončila fiaskom kvôli technickým problémom | AKTUALIZOVANÉ

21

Ministerstvo hospodárstva SR (MH SR) naplánovalo dnes na poludnie spustenie online systému na registráciu žiadostí o dotáciu na elektromobily a plug-in hybridy, pričom žiadosti bude možné podať až 17. decembra. Tým sa chcelo vyhnúť veľkému prvotnému náporu. Kvôli technickým problémom však bol registračný systém pozastavený, pričom niektorí vysvetlenie MH SR spochybňujú.

„Keďže rezort predpokladá zvýšený záujem a chce sa vyhnúť veľkému prvotnému náporu, online systém registrácie bude spustený už 11. decembra 2019. Záujemcovia sa tak budú môcť registrovať cez jednoduchý formulár,“ informovalo MH SR 18. novembra v rámci zverejnenia podmienok poskytnutia dotácií na e-autá.

Ministerstvo ďalej uviedlo, že „z bezpečnostných a technických dôvodov bude elektronická on-line registrácia počas trvania celej výzvy možná iba v pracovných dňoch od 12:00 do 20:00. Dátum a čas on-line registrácie je rozhodujúci pre určovanie poradia a vytváranie rezervácie požadovanej výšky dotácie. Zdôrazňujeme, že elektronická on-line registrácia je prvým krokom k úspešnému získaniu dotácie.“

Problémy s načítaním registračného formulára

Nie dlho po spustení registrácií niektorí naši čitatelia uviedli, že sa „im“ nedarí načítať registračný formulár. Slovenská asociácia pre elektromobilitu (SEVA) v čase 12:36 cez FB uviedla, že stránka chcemelektromobil.sk sa nenačítava a registrácia nefunguje.

Údajný hackerský útok

Dve hodiny na to SEVA dodala, že ich „riaditeľ telefonoval so štátnym tajomníkom MH SR, pánom Ferenczom, ktorý objasnil príčinu nedostupnosti stránky chcemelektromobil.sk. Podľa jeho slov bola napadnutá hackerským útokom a intenzívne pracujú na odstránení poruchy. Ferencz ďalej dodal, že počas prvých pár minút  sprocesovali žiadosti v sume cez 1 milión €. Stránka mala byť pritom opäť dostupná okolo 17. hodiny.

Oznam MH SR

Napokon však MH SR na svojej stránke uviedlo „oznam o dočasnom pozastavení registrácie žiadostí o dotáciu na elektromobily.“ Ako dôvod uviedlo „neočakávané technické príčiny a množstvo neoprávnených zásahov z externého prostredia bezprostredne po spustení registrácie.“

Ministerstvo tiež oznámilo predpokladaný termín opätovného spustenia, a to 12. 12. 2019 od 12:00, pričom dodalo, že alokované finančné prostriedky neboli vyčerpané. Súvisiace aktuálne informácie má priebežne uverejňovať na stránkach chcemelektromobil.sk, mhsr.sk a seia.sk.

AKTUALIZÁCIA (12.12. po 12. hodine): Na stránke Chcemelektromobil.sk sa uvádza nasledovné: „Vážení žiadatelia, z technických dôvodov bude registrácia spustená 16.12.2019 o 12:00.“

Špeciálne nastavenie prehliadača

Zaujímavé „neoficiálne“ informácie sme sa pritom dozvedeli aj od našich čitateľov. Jeden z nich, „Keki“, uviedol, že použil od 12:00 celkovo 5 rozdielnych browserov, z 2 rozdielnych IP rozsahov, pričom sa nedostal ďalej ako k neúspešnému načítavaniu registračného formulára.

Ďalší náš čitateľ. „Miro“, napísal, že aby bolo možné načítať formulár, je nutné „nainštalovať a aktivovať Moesif Orign & CORS Changer addon pre Chrome (prehliadač).“ „Bežného smrteľníka“ však takéto niečo zrejme nenapadne. Napriek tomu mali byť uskutočnené registrácie v celkovej sume cez 1 mil. €.

Niektorí nespokojní záujemcovia o dotáciu dokonca vysvetlenie MH SR o hackerskom útoku spochybnili. To by sa podľa nich neprejavilo tým, že by nešlo načítať registračný formulár. Tým však nechceme povedať, že hackerský útok nebol skutočnou príčinou.

Každopádne, ešte raz pripomíname predpokladané opätovné spustenie registračného systému na stránke Chcemelektromobil.sk, a to zajtra 12.12. o 12:00. Držíme palce…!

Zdroj titulnej fotografie: You You Xue/Facebook

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na ktoré elektromobily sa bude vzťahovať štátna dotácia vo výške 8 000 €?
Tesla zavádza slovenský konfigurátor. Známe sú ceny Modelu 3
Na ktoré plug-in hybridy sa bude vzťahovať dotácia vo výške 5 000 €?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

21 komentárov

 1. Jasneeeee…
  Zlí, zlí hackeri sa už nemohli dočkať, kedy napadnú dokonalo naprogramovaný systém evidencie žiadostí, len aby si mohli nakúpiť 100ky elektromobilov a ochromiť tým slovensky automobilovy priemysel.
  Ich zamer ale chrabri programatori Ministerstva hospodárstva odhalili, a ochránili občanov SR pred pádom na ekonomické dno.
  ĎAKUJEME autorom systému, ktorí chvalabohu nie sú platení z našich daní a v rámci svojho voľna a hlavne bez nároku na odmenu vytvorili tento skvost, ktorý odolá akémukoľvek útoku hackerov, mimozemšťanov, Santov, a iných netvorov z ďalekých galaxií.

 2. Vysvetlenie bude asi dosť jednoduché. Ten ich server jednoducho nezvládol nápor záujemcov.
  Stáva sa.
  Skúsme trochu matematiky – 5 miliónov deleno 8 tisíc = 625.
  Alebo: 5 miliónov deleno 5 tisíc = 1000.
  Takže – počet záujemcov o dotáciu, ktorých je možné „uspokojiť“, sa pohybuje v intervale od 625 do 1000.
  A čo je to v dnešnej dobe, keď sa napríklad za veľmi krátku dobu „rozchytalo“ 500 rezervácií v ČR a 400 rezervácií v SR na tú malú chutnú elektrickú Škodu CITIGOe IV?
  Nerád sa vraciam do starých čias, ale tak trochu mi to pripomína situáciu spred „nežnej“ v obchodoch, keď dostali banány. Prípadne prášok na pranie…

 3. Stranka bola nedostupna z dovodu pretazenia servra pocas prvych cca. 2-3 minut. Potom sa zobrazilo „Nacitavam“, co sposobilo, ze uzivatelia cakali na nacitanie a tym sa stranka postupne zobrazila vsetkym zaujemcom. Nik vsak netusil, ze na stranke je chyba a nic sa nenacitava. Niektori so skusenostami z tvorby web stranok boli schopny problem analyzovat a z HTML stranky si stiahli spravny link na formular. V kazdom pripade tak bola porusena zasada rovneho pristupu k dotacii. Doterajsie registracie by sa mali zrusit a celu registraciu usporiadat nanovo.

 4. Mohlo to byť aj takto: Stránka nefungovala, pretože to bola tajná dohoda medzi programátormi a korupčníkmi. Je to vrchol nestravodlivosti – asi 155 užívateľov má už dotáciu 8000 Euro v rukách. To sú tí “naši ľudia” , ktorí vedeli vopred, že treba vypnúť CORS v prehliadači…. A ostatní čakajú do zajtra 12:00…Malo by sa ten dnešok anulovať alebo nech to vyšetrí polícia a malo by sa losovať…

 5. Juraj – autor, prosím vás ten obrázok sa na tento článok fakt nehodí.. O čo krajšia by bola dopravná stopka so stojacimi EV.. Ďakujem za výmenu fotky, ak je to možné, a aj za aktualizácie článku, namiesto vytvárania po každé nového článku, ktorý je o pár hodín neaktuálny a pod ktorým už nevidno naše milé diskusie 😉

 6. Načo bolo treba meniť ten systém, ktorý bez problémov fungoval? – človek si kúpil emobil, predložil registráciu a dostal dotáciu. Toto smrdí zo všetkých strán.

  • Dávam 100 % za pravdu. Prakticky všetkým prispievateľom, ale fakt najjednoduchšie a najlogickejšie by bolo bývalo kontinuálne pokračovať v dotáciách minulý rok.
   Prostriedky aj tak neboli vyčerpané.
   Nuž, bohužiaľ nie vždy rozhoduje logika. Alebo žeby tu fakt niečo smrdelo?

 7. DÔLEŽITÉ UPOZORNENIE:
  Vážení žiadatelia,
  Z technických dôvodov bude registrácia spustená 16.12.2019 o 12:00.

  Takze maju vikend nieco vymysliet na MHSR ako dostat dalsich do zoznamu nakolko ich prvy sposob bol asi odhaleny nejakym hackerom …. Zlate Slovensko…

  • Nekomplikujme. Nikoho tam nepotrebujú dostať. Tí dostanú inak.
   Problém sú podmienky dotácie. Jednoducho dali možnosť požiadať o 8000 EUR a auto kúpiť až do 12 mesiacov…. Chyba. Žiada každý a aj ten, čo možno nechce.
   Mali dať podmienku, že súčasťou žiadosti musí byť zaregistrované vozidlo predajcom a zložená záloha na jeho kúpu, tak ako to bolo pri predošlej dotácii.
   Išlo by to pomalšie a každý kto je rozhodnutý by dostal. Takto požiadaj=u aj takí, čo si to potom rozmyslia.
   A super spravili, že vyplatia do 15 dní a netreba čakať. Jasné, že kopec ľudí toto chce.

   • Vidím MAJLI, podľa Vašich komentárov, že ste úspešný žiadateľ o dotáciu, ktorého dnes zrušili a začínate 16.12.2019 odznova s nami, ktorí o podvode netušili. Ja som tiež zaplatil zálohu na elektromobil a ak nedostanem dotáciu prídem o 1700 Eur, lebo 18 tis. Eur na elektromobil je pre mňa priveľa, no chcem hrať za férových pravidiel platných pre všetkých, dokonca čuduj sa svete aj pre tých rovnejších.

 8. Ďakujeme za podrobné info o tomto podvode. Ja by som navrhoval, podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa, zverejniť zoznam úspešných zaregistrovaných a všetkých, ktorí sú v tomto zozname, teda tí, ktorí sa úspešne zaregistrovali 11.12.2019 vylúčiť z ďalšieho kola dotácií!!! Až potom čo sa toto stane, uverím, že nejde o skorumpovanú súťaž.

   • Rozumieme si ? Asi 155 žiadateľov o dotáciu vopred vedelo, čo si majú do počítača nainštalovať, aby sa úspešne zaregistrovali – nie je toto podvod??? Za toto sa vylučuje v škole zo skúšok, v športe vylúčia za toto aj tvoj štát. Podľa môjho názoru je týchto 155 ľudí podvodníkmi alebo počítačovými expertmi!!! Viete Vy ako bežný užívateľ vypnúť CORS v prehliadači? Ja som nemohol nájsť ani tlačidlo „registrovať“, ako bolo na stránkach https…sk zašité. … Citujem Denník E: Etický heker upozornil Denník E na chyby stránky, ktoré dokázali obísť iba počítačoví experti. Podľa hekera tým došlo k znevýhodneniu mnohých žiadateľov…. Citujem server https…sk: Vyjadrenie nezávislého IT odborníka:

    „Stránka bola naprogramovaná tak, aby porušovala štandardy prehliadačov (CORS). To znamená že bežní užívatelia vôbec neotvoria formulár. Jedine pri nastavení Chromu (aj iných prehliadačov) cez cms a vypnutí CORS ochrany sa otvorí formulár.“

    … citujem komentár v teslamagazíne: Nainstalujte si Moesif Orign & CORS Changer addon pre Chrome a nasledne so zapnutym addonom sa formular nacita.

    Bežný človek nemal vôbec šancu v prvý deň sa zaregistrovať – mohli to len tí, ktorí o tom vedeli!!!

   • Keď ide o podvod a ide sa nanovo, budeme ďalej hrať s podvodníkmi? Na univerzite Vás zo skúšky za podvod vylúčia, v športe za podvody vylúčili Rusko zo všetkých svetových podujatí – a podvodníci spriaznení s ministerstvom hospodárstva môžu získať dotáciu znova novým podvodom?!!!

 9. Prečo zrazu obmedzili počet vozidiel na 3ks na jedného podnikateľa? Možno to nebolo 155 vozidiel pre 155 zaregistrovaných, ale 155 vozidiel pre jedného-dvoch-troch….!?

Pridajte komentár