Nemci budú mať nabíjačky na každej čerpačke a 2-násobné dotácie na e-autá

2

Nemecká vláda pri reštarte ekonomiky podporí v rámci automobilového priemyslu najmä záležitosti súvisiace s elektromobilitou. Okrem zdvojnásobenia dotácií na kúpu elektromobilov či investícií do vývoja a výroby batérií, významne podporí aj na nabíjaciu infraštruktúru. Bude pritom vyžadovať, aby každá čerpacia stanica poskytovala možnosť nabitia elektrických vozidiel.

Nemecko vyčlenilo 130 miliárd € na obnovu svojej ekonomiky, pričom jej súčasťou je samozrejme aj automobilový priemysel. Pozitívne je, že v tomto sektore sa snaží naštartovať predovšetkým predaje elektrických automobilov.

Spaľováky sa pritom nedočkajú žiadneho „šrotovného“. Naopak, vláda zavedie dane, ktoré budú znevýhodňovať majiteľov veľkých SUV, ktoré vypúšťajú veľké množstvo emisií, uvádza Reuters.

Až 9 000 €

Najvýraznejšej podpory sa dočkajú plne elektrické automobily – až 9 000 €. A to aj vďaka zdvojnásobeniu štátneho príspevku z 3 000 na 6 000 €, ktorý sa vzťahuje na modely s cenou do 40 000 €. Ďalší bonus, vo výške 3 000 €, poskytne výrobca, uvádza Electrive.

Na elektromobily s cenou od 40 000 do 60 000 € je dotácia nižšia, a to 7 500 € (5 000 € + 2 500 €). Príspevky sa vzťahujú aj na plug-in hybridy – do ceny 40 000 € je to 4 500 € (taktiež zdvojnásobená štátna pomoc) + 2 250 €, pri cene 40 000 – 60 000 € je to 3 750 € + 1 875 €.

Aj podpora nabíjačiek a batérií

Podpora elektromobility v Nemecku však nie je len o dotovaní vozidiel. Tamojšia vláda totiž myslí aj na nevyhnutnú nabíjaciu infraštruktúru. Podľa Reuters bude vláda požadovať, aby na každej čerpacej stanici bolo možné nabíjať elektrické vozidlá.

Časť vládnych stimulov pôjde tiež do výroby batériových článkov. Na podporu tejto oblasti a nabíjacej infraštruktúry bola pritom vyčlenená suma 2,5 miliardy €. Tieto peniaze majú byť investované najmä v oblastiach, kde sa nachádzajú ropné, energetické a automobilové spoločnosti.

Podľa BDEW má byť aktuálne v Nemecku okolo 27 730 nabíjacích staníc pre elektrické vozidlá. Pre masové rozšírenie týchto vozidiel má byť však potrebných 70 000 nabíjacích a 7 000 rýchlonabíjacích staníc.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily by mohli byť v rámci EÚ oslobodené od DPH!
Dotácie na elektromobily až 12 000 €. Francúzsky recept na reštart
Európska únia chce 1 milión nových nabíjacích staníc pre elektromobily

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Nemecko sa má ešte veľa čo učiť od Slovenska. Napríklad dotácia v trvaní 3 minúty 41sekúnd.
    Alebo že by to malo byť naopak? Že by sa malo Slovensko učiť od Nemecka?

Pridajte komentár