Slovenské dotácie na elektrické autá a nabíjačky sú pozastavené, resp. zrušené

8

Obeťou nového koronavírusu sa stáva aj podpora elektromobility na Slovensku, konkrétne dotácie na elektromobily, plug-in hybridy a nabíjacie stanice. Kým dotácie na e-autá sú pozastavené, dotácie na nabíjacie stanice boli zrušené. Žiaľ, nejde o nevydarený prvo-aprílový žart, ale o oficiálnu informáciu od Ministerstva hospodárstva SR, ktorá vzhľadom na súčasnú situáciu zrejme až tak neprekvapí.

Ministerstvo hospodárstva SR dočasne pozastavilo dotačný projekt na podporu kúpy elektrických automobilov. Dôvodom je súčasná situácia spôsobená „korona-krízou“. Doteraz podpísané zmluvy s vyše stovkou úspešných žiadateľov zostávajú v platnosti, ich žiadosti o vyplatenie dotácie vybavuje MH SR priebežne.

V prípade ďalších žiadostí pokračuje proces ich administratívneho spracovania, projekt bude pokračovať po skončení krízy. Rezort hospodárstva zároveň rozhodol o zrušení druhého kola výzvy na budovanie nabíjacích staníc.

V záujme žiadateľov

Ako vysvetlil štátny tajomník MH SR Karol Galek, „súčasná kríza zasiahla aj automobilový priemysel, časť podnikov pozastavila výrobu, čo môže spôsobiť nedostatok elektrických vozidiel na trhu.“ Obstaranie vozidla do 12 mesiacov od podpísania zmluvy je pritom zmluvnou podmienkou na poskytnutie dotácie.

„Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“ zdôraznil K. Galek. Zároveň rezort hospodárstva pri svojom rozhodnutí o pozastavení dotačného projektu prihliadal aj na fakt, že jeho prípadné úplné zrušenie by malo negatívny vplyv na podnikateľské prostredie.

Prvé kolo podpory budovania nabíjacích staníc bolo vyhlásené minulý rok v júli. Určené bolo pre samosprávy. Zmluvy o poskytnutie dotácie na vybudovanie nabíjacích staníc pre elektromobily s technológiou AC rezort uzavrel so 71 mestami a obcami. Druhé kolo výzvy malo byť vyhlásené v apríli.

Zdroj: tlačová správa (MH SR)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Ako to vyzerá s avizovaným šrotovným na autá a dotáciami na bicykle?
Holanďania plánujú zaviesť dotácie aj na ojazdené elektromobily
Elektromobily vs. elektrická sieť na Slovensku: Blackout a nedostatok elektriny sú mýty

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

8 komentárov

 1. Celé dotácie bohužiaľ boli jedno obrovské FIASKO.
  Zmätočné a nepresné informovanie jeden celý rok s veľkou noblesou, že dotácie sa ujdú každému. Prídeme mi to ako keby, sme išli rozdať 10 pomarančov národu a nakoniec dáme iba 3 pomaranče pre celý národ:) Zo začiatku sa dokonca riešilo šrotovne alebo jazda v bus pruhoch. My ako firma sme sledovali každú jednu zmenu, ale bohužiaľ sme to nestihli o pár miest, aj keď sme už mali auta rezervované a elektronabíjačky kúpené, ale už sme to rozdýchali. Dotácie osobne neuznávam, ale tieto reálne iba ľuďom znechutia elektromobily a dokrivia celý trh a budú mať presne opačný efekt za kvantum peňazí z EU.

  Ale čo je mi naozaj extrémne ľúto je to kvantum ľudí, čo sa im aj podarilo získať dotácie a rezervovali si auto a teraz im poviete sorry možno neskôr.

  Chápem, že to riešila minulá vláda a je tu mega kríza, ale toto sa nerobí. Buď ste mali povedať, že v kase už nemáme ani floka a dohodnúť bezplatné zrušenie rezervácií s predajcami aút, ale nie že pre ochrannú kupujúcich!!!

  Pevne verím, že to bol iba malý skrat a ministerstvo a nová vláda to dorieši, aby to nebolo likvidačné pre tých pár šťastlivcov( teraz aj chudákov)

  Znechutený fanúšik elektromobily

  • Článok je o tom, že sa pomôže ľuďom, ktorí získali dotáciu, ale kvôli korone nemôžu stihnúť termín.
   „Rozhodnutie o pozastavení dotačného projektu sme urobili v záujme kupujúcich, aby im nevypršala lehota, v ktorej si elektromobil môžu zabezpečiť,“

 2. Chápem pocity „Znechuteného fanúšika elektromobility“! Má podobné pocity, ako chlap, ktorý dostal od dámy košom!

  Tie dotácie mali len uľahčiť nábeh – štart „drahých elektromobilov“ do zatiaľ infraštruktúrou málo zabezpečenej praxe! Nuž peňazí bolo koľko bolo, a záujem zrejme až násobne prekročil možnosti štátu, čo je inak pre „elekto“ dobrá správa! No a teraz ešte toto ku tomu! ……

  Ak sa pýtate, kedy bude lepšie, dávno odpovedalo „Radio Jerevan“ …. už bolo !!!

 3. Vlády utáhnou šrouby ekologii – jak populární tady u nás na východě. Takže lidé budou chcípat na špatnou čistotu vzduch i nadále, ale to nikomu nevadí. Chcípat nenápadně na rakovinu plic z emisí spalováků v nemocnici nikoho neohromí, tak jako korona, že? Přestože ti lidé také umírají na plicní selhání.

 4. Martin tu napísal dlhší kommentár, ako je samotný článok… Ale asi zabudol spomenúť, že si nakúpili potrebné materiály a požiadali o dotáciu práve preto, aby im to v budúcnosti zarábalo. .. To je jedno…
  Zrušenie dotácií v tejto oblasti, ktora aj tak len pomáha len velkopodnikatelom vybudovať nový biznis a ju použiť na „pomoc“ ľudí mi moc neprekáža…

 5. Zas jeden bulvárny nadpis, ktorý úplne mýli.
  Ďalej v článku sa píše niečo úplne opačné ;(
  Správne teda chápem, že dotácie budú pokračovať ďalej (pre tých, čo stihli registráciu), a nebudú musieť kúpiť auto do 12 mesiacov, ale dostanú nejaké mesiace navyše kvôli pandémii?

Pridajte komentár