Taliani a Španieli zadotujú nákup elektromobilov a hybridov. Akými sumami?

0

Taliansko a Španielsko taktiež podporia rozvoj elektromobility vo svojich krajinách. Ich opatrenia zahŕňajú okrem iného aj dotácie na elektromobily a plug-in hybridy. Aká je ich výška a podmienky pre získanie?

V Taliansku aj daň z nákupu spaľovákov

V Taliansku by mali už čoskoro schváliť opatrenia, ktoré majú dostať na cesty viac ekologických vozidiel. Tie budú obsahovať nielen dotácie na kúpu elektromobilov a plug-in hybridov, ale aj dane z nákupu spaľovacích vozidiel.

Tie sa však nebudú týkať malých rodinných vozidiel s benzínovým a naftovým motorom. Postihnú najmä výkonnejšie vozidlá, ktoré produkujú väčšie množstvo emisií CO2: 161 až 175 g CO2/km – 1 100 €, 176 až 200 g CO2/km – 1 600 €, 201 až 250 g CO2/km – 2 000 €.

Aj výška dotácií na nákup elektrických a hybridných vozidiel sa bude líšiť od množstva vyprodukovaných emisií CO2. Na elektromobil sa bude vzťahovať príspevok vo výške 6 000 €. Cenovú štruktúru podpory hybridov však nepoznáme. Dotácie sa pritom budú vzťahovať len vozidlá s cenou do 50 000 €. Opatrenia vstúpia do platnosti 1. marca.

Španieli vyčlenili 45 mil. €

Dotačný program na podporu elektromobility v Španielsku vstúpil do platnosti 16. februára. V rámci neho bolo vyčlenených 45 mil. €. Pre porovnanie, “Akčný plán rozvoja elektromobility v SR“ počíta s cca 6 mil. € pre obdobie 2019 až 2021, rakúska vláda zas vyčlenila na rovnaké obdobie 93 mil. €.

Nárok na dotáciu pre nákup elektrického alebo plug-in hybridného automobilu majú v Španielsku iba vodiči, ktorí vyradia z prevádzky svoje doterajšie vozidlo, pričom to musí mať viac ako 10 rokov. V prípade kúpy elektromobilu získajú príspevok vo výške 5 500 € a predajca dostane ďalších 1 000 €.

Na plug-in hybridy sa vzťahujú rôzne dotácie, v závislosti od ich dojazdu na elektrickú energiu: 2 300 € (dojazd do 31,9 km), 3 600 € (dojazd 32 až 71,9 km) a 6 500 € (dojazd 72 a viac km). Tieto sumy obsahujú už aj bonus pre predajcov. Všetky spomínané dotácie sa vzťahujú len na nové vozidlá s cenou do 48 400 €.

Dotácie aj na iné typy vozidiel a infraštruktúru

Španieli dotujú aj elektrické motocykle, a to sumou do 700 €. Dotácie sa vzťahujú tiež na nákladné vozidlá a autobusy s alternatívnym pohonom, a to do výšky 15 000 €. Nezabúdajú pritom ani na nabíjaciu infraštruktúru. Na nabíjacie stanice (súkromné aj verejné) je možné žiadať príspevok vo výške 30 alebo 40 % z oprávnených nákladov.

Aj na Slovensku by sme sa mali opäť dočkať dotácií na kúpu elektrifikovaných vozidiel. V tejto súvislosti sa zatiaľ spomínajú rovnaké sumy ako tomu bolo v rámci 1. dotačného programu. T.j. 5 000 € na elektromobil a 3 000 na plug-in hybrid. Ako to nakoniec dopadne bude zrejme známe až po spracovaní pripomienok k Akčnému plánu rozvoja elektromobility na Slovensku, ktoré aktuálne rieši MH SR.

Zdroje: Reuters, Electrive, titulná fotografia: BMW

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na e-autá by mali pokračovať. Spoznali sme nový plán rozvoja e-mobility v SR
Rebríček pripravenosti 22 krajín na elektromobilitu. Slovensko na chvoste
Na Slovensku sa bude vyrábať viacero elektromobilov. Aké modely očakávať?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár