Nový slovenský dotačný program pre elektromobily stále nemá presnejší termín spustenia

10

Na základe aktuálnych informácií ohľadom novej dotačnej výzvy na podporu elektromobility na Slovensku od MH SR, ktoré má túto agendu na starosti, môže dilema záujemcov o elektromobily pokračovať aj naďalej.

Aj keď majú elektromobily na Slovensku len maličký trhový podiel (podľa ZAP SR bola po prvýkrát prekročená hranica 1 % až počas letných mesiacov minulého roka – do štatistík však nemuseli byť zahrnuté elektromobily značky Tesla, ktorá nemá v SR zastúpenie), záujem Slovákov o tento druh vozidiel rastie. Dôkazom môže byť aj porovnanie prvého a druhého dotačného programu elektrických vozidiel.

Kým v prípade prvého programu sa za vyše 1,5 roka (trvanie od 11.11.2016 do 30.6.2018) nepodarilo vyčerpať balík s celkovou sumou 5,2 mil. €, druhý dotačný balík vo výške 6 mil. € z decembra 2019 sa v rámci registrácií „rozchytal“ za 3 minúty a 41 sekúnd (až 9 z 10 žiadostí sa pritom vzťahovalo k plne elektrickým vozidlám).

Na základe toho sa dá predpokladať, že aj o chystaný 3. dotačný program na podporu elektrických vozidiel bude veľký záujem. Našťastie by už nemalo ísť o „lotériu“, v ktorej sa ujde len najrýchlejším, ako tomu bolo v prípade predchádzajúcej dotačnej výzvy.

Minister hospodárstva Richard Sulík totiž koncom minulého roka uviedol, že chcú spraviť nové dotácie nárokovateľnými. A to tak, že zabezpečia „dostatočne veľký balík peňazí a dostatočne malú podporu na jedno auto“. A dodal, že elektromobily budú podporovať aj naďalej, ak na to budú peniaze.

Môžeme teda očakávať nižšie príspevky ako naposledy (8 000 € na elektromobily a 5 000 € na plug-in hybridy), avšak teoreticky by sa mohli ujsť „každému“, kto splní určené podmienky. Sú tu pritom náznaky, že dotácie by sa mohli vzťahovať už len na plne elektrické vozidlá.

Kedy sa dočkáme novej dotačnej výzvy?

Otázkou nateraz je, kedy sa dočkáme chystanej dotačnej výzvy. Aktuálne sme sa pritom od hovorkyne MH SR Kataríny Matejkovej dozvedeli v tejto veci len to, že presný termín spustenia plánovanej podpory ešte nebol stanovený, informuje agentúra SITA. A známe nie sú ani podmienky tejto výzvy či výška dotácií.

Dilema záujemcov o elektromobily, či kúpiť teraz bez dotácií alebo čakať na dotácie nevedno ako dlho, tak môže pokračovať aj naďalej.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Dotácie na jazdené elektromobily zvažujú ďalšie krajiny
Rusi nalejú miliardy € do podpory elektromobility. Chystajú aj slušné spotrebiteľské dotácie
Juhokórejská vláda chce znížiť obstarávacie ceny elektromobilov na polovicu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

10 komentárov

 1. Keď sa politici viac zaoberajú sami sebou ako politikou pre občanov, tak všetko mešká! Bohužiaľ aj iné, pre náš život oveľa dôležitejšie veci ……

 2. Mám schválenú dotáciu ale nemám si čo kúpiť. Dodacie lehoty BEV sú nekonečné, zopár áut je síce na skladoch, ale musel by som brať čo nechcem. Väčšinou majú tie drahšie verzie. A verejná nabíjačka v okolí stále žiadna. Keď čítam podmienky záruky na baterky (akumulátor) tak sú nejasné a nikto nepovie detaily záruky – kedy a ako musím nabíjať, aby som o záruku neprišiel. Takže toľko k elektromobilite. A to som jej fanúšik.

  • A politici sú tak krásne kreatívny! Spomeňme si na daň z brady, komínov, daň z omietky domov, najnovšie daň zo solárov (tuším to majú už v Španielsku). Až máme podľa ekonómov, ktorí rátajú celý reťazec daní neuveriteľných 72% komplexného daňového zaťaženia (súhrnné platby štátu v rôznych skrytých formách). Všetky tieto chuťovky sú výhradne iba pre strednú triedu!

   Keď sa kedysi zo srandy hovorilo, že bude zdanený aj vzduch, nikto netušil, že dnes to bude realita vďaka CO2.

   Rovnako dopadne aj BEV…

 3. Dotácie sú jeden pekný blud… Pri súčasných cenách BEV a plugin hybrid áut si ich väčšina kúpiť nemôže ani po zohľadnení dotácie a neviem prečo by sa títo ľudia mali skladať na také autá pre ľudí ktorí to vlastne ani nepotrebujú… Nech dajú strop na cenu BEV/plugin hybrid 20k eur a bolo by to ok. Ak má niekto na auto za 50k eur a viac tak ten dotáciu nepotrebuje, ale každý má rád peniaze a tak to radi využijú… Som fanda elektricikacie ale dotácie sú zlo hlavne keď sú zle nastavené….

 4. Vladimír Bugár on

  dotacia na elektromobil 8 tisic €… cene elektromobilov 30 – 50 tisic €, pri ktorych je DPH 6 – 10 tisic €, tak aka dotacia? nech odpustia DPH a daju este zo 5 tisic € dotaciu, tak to potom uz bude dotacia

Pridajte komentár