Horúca novinka od Dongfengu, eπ 007, príde zrejme aj na slovenský trh

5

Čínsky koncern Dongfeng, ktorý pôsobí aj v SR, spustil ďalšiu značku, a to „eπ“. Predstavil pritom prvý model značky – elektrický sedan eπ 007. A ten by mal podľa slovenského zastúpenia prísť aj na náš trh.

Ako informuje CarNewsChina, Dongfeng 007 má rozmery 4 880 x 1 895 x 1460 mm a rázvorom 2 915 mm. Radí sa tak niekde medzi modely Tesla Model 3 a Tesla Model S. A teda balansuje medzi strednou a vyššou strednou triedou, resp. segmentmi D a E.

Novinka od Dongfengu má byť zameraná na mladších zákazníkov. Čínsky koncern sa pritom zrejme domnieva, že táto skupina zákazníkov ocení napr. bezrámové „nožnicové“ dvere. Skutočne oceniteľnou by však mohla byť výborná aerodynamika vozidla, ktorá sa premietne do efektivity vozidla. Koeficient odporu vzduchu totiž dosahuje hodnotu len 0,209, čo je takmer identická hodnota ako v prípade modernizovanej Tesly Model S (0,208).

Technika

Dongfeng eπ 007 vyrástol na platforme Dongfeng Quantum Architecture a jeho pohon vychádza zo systému Dongfeng Mach E. Novinka bude dostupná s pohonom jednej aj oboch náprav. Verzie s pohonom jednej nápravy budú k dispozícii s výkonom 160 kW alebo 200 kW. Verzia s pohonom oboch náprav ponúkne výkon 2 x 200 kW, pričom z 0 na 100 km/h zrýchli len za 3 sekundy.

Model eπ 007 je vybavený LFP batériou, ktorá sa má z 30 na 80 % nabiť za 26 min. Jej kapacitu/kapacity zatiaľ nepoznáme. Čo sa týka dojazdu, známy je len údaj variantu s predlžovacom dojazdu (zrejme ide o spaľovací motor, ktorý funguje ako generátor elektriny), a to 1 200 km podľa čínskeho cyklu CLTC.

Štandardom nového elektromobilu od Dongfengu bude napr. pokročilý asistenčný systém riadenia úrovne 2+, ktorému okrem iného pomáha 31 senzorov. Vďaka tomu dokáže vozidlo napr. parkovať „spamäti“ alebo sa vyhýbať prekážkam, samozrejme automaticky.

U nás možno už budúci rok

Predpredaj elektromobilu eπ 007 by mal na domácom čínskom trhu začať koncom roka. A slovenské zastúpenie koncernu Dongfeng uviedlo, že tento model bude na našom trhu pravdepodobne dostupný koncom roka 2024 až začiatkom roka 2025.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Slovenský“ Dongfeng avizuje elektromobil Nammi s cenou cca 19 000 €
Voyah Dream má slovenskú cenu. Je to jeden z najdrahších elektromobilov z Číny
Dongfeng M-Hero 917 mieri aj na slovenský trh. Ponúkne výkon 800 kW či 140-kWh batériu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

Pridajte komentár