Singapurský 1800-koňový elektromobil Dendrobium sa bude vyrábať v Británii

0

Singapurská automobilka Dendrobium prezradila ďalšie novinky ohľadom svojho prvého modelu Dendrobium D-1. Asi najväčšou zaujímavosťou je, že sa bude vyrábať vo Veľkej Británii. Čo všetko ponúkne tento elektrický hyperšportiak?

Elektromobil Dendrobium D-1 debutoval ako koncepčné vozidlo na minuloročnom autosalóne v Ženeve. No a dnes je už jasné, že sa nejedná len o víziu sebavedomého startupu, ale o vozidlo, ktoré pôjde do výroby. Navyše bude „Made in Europe“.

Inšpirovaný konkrétnym druhom orchidey

Dizajn modelu Dendrobium D-1 bol inšpirovaný rastlinou orchidea druhu Dendrobium, ktorá sa vyskytuje prevažne v Singapure. Takže pôvod názvu je zrejmý. Dizajnový návrh má na svedomí materská spoločnosť Vanda Electrics, pričom ten pochádza ešte z polovice 90. rokov.

Návrh sa však podarilo pretaviť do reálneho koncepčného vozidla až v roku 2016, a to vďaka exkluzívnemu partnerovi Williams Advanced Engineering, ktorý sa angažuje vo Formule 1.

Šialené špecifikácie

Spoločnosť Williams Advanced Engineering však nespolupracovala len na zhmotňovaní dizajnu vozidla, ale aj na elektrickej pohonnej jednotke. To znamená, že Dendrobium pracuje na vlastnom pohone, vrátane batérií, čím bude nezávislá od dodávateľov elektrických komponentov a systémov, ktorí zatiaľ nedokážu uspokojovať dopyt.

Spoločnosť tvrdí, že pracuje na vývoji batérií s technológiou solid-state, ktoré majú byť nasadené do vozidiel, keď sa ukážu byť spoľahlivé a rentabilné. Taktiež potvrdila, že model D-1 bude mať pod kapotou šialených 1 800 koní a krútiaci moment 2 000 Nm. Snaží sa pritom dosiahnuť celkovú hmotnosť vozidla na úrovni 1 750 kg. Koncept údajne zrýchli z 0 na 60 mph (97 km/h) za 2,7 sekundy a dosiahne maximálnu rýchlosť cez 320 km/h.

Unikátne dvere

Pre automobilky je dnešnej dobe stále zložitejšie prichádzať s originálnymi prvkami, ktoré tu ešte neboli. Modelu Dendrobium D-1 sa to však podarilo, a to prostredníctvom koncepcie dverí. Automobilka má pre ňu dokonca špeciálne pomenovanie – Bio-Aerial Locomotion.

„Elektro-hyperšportová“ konkurencia

Vyzerá to tak, že fanúšikovia šialene výkonných elektrických áut si budú mať z čoho vyberať. Automobilový svet začal brať elektrické superšporty vážne zrejme až keď Tesla predstavila extrémne rýchly prototyp modelu Roadster 2. Potom sa akoby roztrhlo vrece s ďalšími podobnými konceptami. Dendrobium D-1 však uzrel svetlo sveta ešte predtým.

Spomínané modely to však nebudú mať ľahké, keďže nádejne vyzerajú aj elektrické športiaky ako Rimac C_TwoAspark Owl či Maserati Alfieri. Nedávno sme taktiež informovali aj o bulharskej „sci-fi rozprávke“ Alieno Arcanum s údajným výkonom 5 221 koní.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla Roadster bude vybavená 10 raketovými mini-motormi, hovorí Elon Musk
Elektrické Porsche Mission E otestované bývalým jazdcom Formuly 1. Jeho dojmy?
Elektrifikácia sa dotkne aj športových modelov radu BMW M. Čo vy na to?

Zdroje: Motor1, Dendrobium

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár